Psí boudy
25.08.2010
Nesmí být ani velká, ani malá. Musí pěkně větrat. Ale zároveň v ní musí být pěkně teploučko. O čem že je řeč? Přece o psí boudě. Pokud se chystáte obstarat svému čtyřnohému příteli nový příbytek, měli byste pozorně číst následující text.
Než si pořídíme boudu, měli bychom si uvědomit, že všechna psí plemena se pro celoroční pobyt venku nehodí. Jde obecně o plemena krátkosrstá a o menší psy. Pro taková plemena bychom museli stavět bytelnou a dobře tepelně izolovanou boudu. Lidé si ale taková plemena pořizují, aby s nimi bydlela v domě nebo v bytě.
Pejsci mají rádi místa, kde nefouká, ale ani tam nepálí přímé slunce. Hodně důležité pro naše psí miláčky je i samotné umístění jejich příbytku. Bouda by měla být umístěna tak, aby pes dobře viděl na dveře domu a dění v okolí. Psi mají totiž rádi přehled a jsou celí nesví, když neví, co se kolem jejich páníčků děje. Bouda potom nezřídka neplní svoji funkci, protože pes bude raději ležet na sněhu před vchodem do domu, než aby byl za rohem ve vyhřáté boudě.
Na výběr je samozřejmě hned několik variant psích příbytků. Záleží i na tom, jestli bude bouda stát sama o sobě nebo jestli bude umístěna v rámci kotce. Do zastřešeného kotce se nejvíce hodí boudy s rovnou střechou, na které mohou mrštnější psi odpočívat. Do zahrady se hodí dřevěný psí domeček s šikmou nebo sedlovou střechou, která může být vyrobena z šindele, plechu nebo lepenky. V Americe jsou posledním módním hitem boudy s ekologickou zelenou střechou, která dodá boudě novou dimenzi. Střecha na takové boudě je nejen krásná na oko, ale pejskovi navíc voní.
Bouda nesmí být moc velká proto, aby se dala vyhřát tělesným teplem. Ale zároveň musí být dostatečně velká, aby se v ní pejsek mohl bez problémů otočit. Vchod musí být jen o málo vyšší, než je výška zvířete v kohoutku. A samozřejmě musí mít odpovídající šířku. Hojně se uvádí, že správná psí bouda by měla mít dvě oddělené místnosti. Na denní pozorování a noční spánek. Ale pokud je dobře vyřešeno, aby do boudy nefoukalo, stačí jedna místnost. Naopak je pravdou, že před boudu patří dřevěná podlážka. V kotci je to přímo nutnost, protože vchod do kotce je většinou vyvýšený. Protože je nutné boudu občas vyčistit, měla by mít otevírací stěnu nebo odklápěcí střechu. Ta může být v létě odklopená nastálo, na zimu je třeba ji vrátit na místo a dobře utěsnit.
Bouda je určena pro celoroční pobyt pejska venku a proto je nutné obstarat si dvouplášťovou boudu. Nejvíce používaným a léty osvědčeným materiálem na boudu je vyschlé, hoblované, smrkové a borové dřevo. Často se používají palubková prkna s tzv. zámkem. Někdy se používají levnější materiály jako je dřevotřísková deska. Jenže tento materiál je vodonasákavý a tedy pro psí boudu naprosto nevhodný. Při styku s vlhkostí takový materiál bobtná.
Plášť boudy by měl být dvojitý a mezera by měla být vyplněna izolantem. Na zimu se boudy zateplují. Nejčastěji se používají polystyrenové desky, které mají dobré izolační schopnosti a jsou nenasákavé. Manipulace s nimi je jednoduchá. Dají se lehce vyndat na léto a zpátky nainstalovat v zimě. Zvládne to každý. Jako alternativu lze použít i skelnou vatu, drcený papír, piliny nebo slámu. U těchto materiálů je však riziko šíření plísní. Dobře izolovaná by měla být také podlaha. Velmi časté je umístění boudy do psího výběhu. Kotec pro psa na výběr izolace pro samotnou boudu však nemá vliv, není možné při použití v kotci použít nezateplenou boudu.
Venkovní nátěr psí boudy by měl být otěruvzdorný. Na venkovní úpravu se nejlépe hodí nasákavé lazurovací laky.
Hodně se mezi majiteli psů mluví i o zateplování psích příbytků. Většina odborníků se shodne na tom, že k velkému zateplování nejsou důvody. Stačí dobře odizolovaná bouda, ve které se pes nejlépe zahřeje svým vyprodukovaným teplem. Jsou známy případy, kdy neopatrní majitelé instalovali psovi do boudy elektrické kabely, aby se lépe zahřál u světla. Ale takové případy nedopadají dobře. Naposledy se stalo, že bouda od takového kabelu vzplála a pejsek v boudě bohužel uhořel. Z toho plyne ponaučení, že někdy méně znamená více. Nesmíme zapomínat na to, že psi jsou zvířata a s nepřízní počasí si umí sami poradit.
Ovšem hranice v tom, jak může psí bouda vypadat, neexistují. Limitováni jsme jen svým vlastním vkusem a především naší peněženkou. I architekti a návrháři interiérů se vrhli na pole navrhování zvířecích příbytků. V této oblasti mají neomezené možnosti a nevyčerpatelné variace. A je to znát na jejich návrzích. Pejsci si můžou zapnout televizi nebo rádio, rozvalovat se na gaučích z kteréhokoliv potahového materiálu. Psí boudu si můžete vybrat ve stejné barvě jako je fasáda domu. Existují psí boudy sestavené z jakéhokoliv materiálu, nevyjímaje například eben. Návrháři si hodně dávají práci s prostorami určenými ke hře a vydovádění psa. Hvězdy showbyznysu si pro své mazlíčky nechávají postavit repliky svých luxusních sídel. Náklady na takové příbytky nezřídka dosahují částek, za které by si v našich podmínkách pohodlně postavili celý dům.
Kontakt:
Vladeko spol. s r.o.
Karlštejnská 97
252 17 Tachlovice
Tel. 311 678 445
www.vladeko.cz
- PR článek -
Článek byl zobrazen 17089 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Pomožte přírodě a postavte si na balkoně nebo na zahradě čmelín
O užitečnosti včel ví snad každé malé dítě, ale o čmelácích v tomto směru mnoho nevíme, přitom jsou rovněž velmi důležití a pro mnohé rostliny nepostradatelní. Bohužel čmeláků kvůli neopatrným zásahům lidí do krajiny dramaticky ubývá. Můžeme jim však i pomoci - stačí jim na zahradě, nebo klidně i na balkonu vybudovat čmeláčí domeček – čmelín.
Vypěstujte si doma žampióny
Přestože je houbaření českým národním sportem, žampióny moc houbařů nesbírá i proto, že jsou snadno zaměnitelné s prudce jedovatou muchomůrku zelenou. Pokud tedy zatoužíte po žampiónech během roku, můžete zavítat do obchodu nebo… si můžete žampióny vypěstovat doma.
Pravidelná údržba dřevěného zahradního nábytku
Dřevo je přírodní materiál, který neztrácí na popularitě. Jelikož se skvěle hodí do každé zahrady, často si mezi zahradním nábytkem vybíráme právě ten dřevěný. Vše, co je vystaveno rozmarům počasí, však po nějaké době ztrácí na půvabu, proto je třeba vědět, jak se o zahradní nábytek ze dřeva postarat, aby nám sloužil i v dalších letech.
Pěstování rajčat a paprik v nádobách na balkóně a terase
Vypěstovat chutná rajčátka a papriky můžete nejen na zahrádce, ale bez problémů také v nádobách třeba na balkoně v paneláku či na terase rodinného domu. Právě tato zelenina je pro pěstování v nádobách velmi vhodná. Navíc rajčata a papriky, které si vypěstujeme sami doma, chutnají o poznání lépe, než ty, které jsou k dostání v obchodech.
Kámen na zahradě
Použití kamene v zahradní architektuře je kreativní tvorbou, kdy záleží na vztahu k přírodě, citu pro materiál a na estetickém vnímání a fantazii. Těchto zásad bychom se měli držet nejen při stavbě skalek, zídek a odpočívadel, ale zejména při projektování a stavbě zahrady, aby nevypadala jako skládka stavební suti.
Jak vybrat ten správný gril pro zdravější grilování?
Přestože je grilování velmi oblíbená aktivita a kulinářská úprava, nemusí být grilované pokrmy ty nejzdravější. Problémem je odkapávající omastek a šťáva z masa. Některé grily ovšem mají tento problém vyřešen a proto je grilování na nich zdravější.
Fóliové kryty a fóliovníky k ochraně i rychlení
Fóliovníky už jsou na našich zahradách vidět přeci jen méně, nahrazují je buď pařeniště, nebo větší a využívanější skleníky. Ale i s fóliovými kryty budete dozajista spokojeni. Jejich funkce se za celá léta nijak nezměnila, stále jsou využívány především k rychlení zeleniny, k prodloužení vegetačního období a ke zvýšení výnosů. Změnil se trošku vzhled a také způsob využití jednotlivých fólií.
Jak si originálně a přehledně označit výsev v záhonech?
Také si nepamatujete, co je kde zaseto? Snadná pomoc, označte si výsevy jmenovkami a budete mít okamžitě přehled, co na záhonku vyroste. Papírové sáčky od vysetých semínek rychle podlehnou zkáze, proto se vyplatí mít jmenovky trvanlivé. Kupovat je nemusíte, vyrobte si je sami a máte po starosti.