Potřebujete rotavátor?
17.06.2008
Nedá se říci, že by rytí zahrady patřilo mezi oblíbené kratochvíle a preferované volnočasové aktivity, ačkoliv jistě může mít dosud přesně nespecifikovaný přínos pro udržování fyzické kondice. Jestliže si však takovou zábavu chcete ušetřit, pořiďte si rotavátor.
Co to je? V podstatě kypřič půdy, který svým otočným nožovým ústrojím půdu „rozseká“, umožní přístup vzduchu, pomůže promísení např. s kompostem atd. Rotavátor si samozřejmě nebudeme kupovat na záhonek 2x3 metry, uplatní se na větších plochách. Existuje v různých variantách pohonu, přičemž nejlevnější je tradičně rotavátor elektrický (ceny již zhruba od 2 tisíc, spíše však počítejte s cca 3 tisíci). Jen opatrně na přívodní kabel… Pro ošetřování větších rozloh bude určitě vhodnější aparát s dvoutaktním nebo čtyřtaktním benzinovým motorem (časté jsou například motory Honda), který se dá pořídit od několika tisíc, v obstojné kvalitě a výbavě však spíše v úrovni 15 až 25 tisíc korun.
Rotavátor se pohybuje dopředu tím, jak se nože postupně prokousávají půdou. Je přitom důležité, aby ústrojí nejelo po povrchu, ale v patřičné hloubce. Pro brzdění příliš rychlého pohybu vpřed slouží zadní radlička (ostruha). Zejména v lehké půdě, kde se rotavátor boří příliš hluboko, pomohou boční talíře. K přesunům po povrchu na místo určení a k snadnějšímu otáčení pak je určeno přední pojezdové kolo. Rovněž pomáhá předejít zahrabání. Může však omezovat, když potřebujete najet těsně k plotu nebo jiné překážce.
Ani práce s motorovým rotavátorem ovšem není zcela prosta fyzické námahy. Stroj vibruje, musíte jej zanořovat do půdy a opět vytahovat ven… Každopádně je to výrazně snazší, než celou plochu projít s rýčem nebo motykou. K dalšímu zmírnění fyzické námahy napomůže rotavátor s pneumatickým ovládáním.
Rozhodně vždy pracujte s ochranným krytem, především na kamenité půdě. V opačném případě hrozí nebezpečí od odletujících kamenů, které mohou být vystřeleny značnou rychlostí. Důležité je také zvolit správnou šířku záběru. U rotavátorů neplatí, že čím širší záběr, tím lépe. Je-li rozchod větší než řekněme 80 centimetrů, stroj se velmi špatně otáčí. Proto se hodně široký záběr hodí jen pro velké plochy, nebo dlouhá „nudlovitá“ pole.
Rovněž počítejte s tím, že jeden průjezd rotavátorem nebude stačit. Dle charakteru půdy a podmínek je většinou nutné kultivaci absolvovat dvakrát až třikrát. Když už jsme nakousli půdu, musí být přiměřeně vlhká. V bahně stroj neplní svou funkci a může nadělat více škody, než užitku, stejně tak není vhodné pracovat na půdě extrémně vyschlé. Ostatně, stroje s méně výkonným motorem se takovou zeminou ani nedostanou do hloubky. Výměnné kypřící hvězdice rotavátoru volíme dle charakteru půdy, přičemž se řídíme instrukcemi výrobce.
Rotavátor se při správné aplikace stane velkým pomocníkem, šetřícím čas i námahu a přispívajícím k lepším výsledkům při obdělávání půdy.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem
Články s podobnou tématikou
Jak vybrat vertikutátor
Co umějí zahradní roboti?
Zahradní postřikovače
Nákup zahradního traktoru
Boj s plevelem
Článek byl zobrazen 21573 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu

Vybíráme zahradní gril
Možná vás při úvaze o novém grilu inspirovali sousedé a přátelé, možná chcete vyměnit starý gril za nový nebo vám už špekáčky na ohni nechutnají. Každopádně byste si měli před nákupem nového zahradního grilu uvědomit potřeby rodiny a znát nabídku na trhu.

Vytvořte si kvalitní kompost s pomocí plastového kompostéru
Chcete se rychle zbavit bioodpadu z kuchyně a zahrady a tím i nepříjemného zápachu a létajícího hmyzu? Pořiďte si kompostér, který z přírodních odpadů vytvoří kvalitní a plnohodnotný humus. Jenže jaký si vybrat? Možná vám padnou do oka zahradní plastové kompostéry, které mohou být statické, otočné nebo třeba zapuštěné do země.

Jaké výhody má zahradní aku technika?
V posledních letech se aku stroje na zahradě těší čím dál tím větší oblíbenosti. Je to jen moderní trend, nebo jsou doopravdy o tolik lepší? Čím si vás získávají a proč jim dáváte přednost?

Jak vybírat elektrický plotostřih? A jak obstály jednotlivé modely v testu?
Živé ploty a další zeleň rostou díky letošní bohaté zálivce doslova před očima, takže se při jejich údržbě hodí výkonný pomocník. Odborníci z nezávislé spotřebitelské organizace dTest se proto zaměřili na elektrické plotostřihy, a to především na ty levnější, které sice nejsou určené pro profesionální užití, ale na zahradě přesto zastanou spoustu práce.

Jak pečovat o zahradní techniku a nářadí
Před začátkem vegetačního období je třeba věnovat dostatečnou pozornost i nářadí, se kterým budeme pracovat. Taková příprava je důležitá, aby nářadí optimálně fungovalo a usnadnilo nám práci. Zároveň se prodlužuje i jeho životnost.

Solitérní kameny dají zahradě nový rozměr
Máte velkou zahradu a zdá se vám, že postrádá nějaký zajímavý prvek? Nebo toužíte mít originální dekoraci, která je naprosto jedinečná, a přitom vypadá jakoby tam byla již odjakživa? Vyberte si pěkný solitérní kámen a máte hned neobyčejnou dominantu zahrady.

Jak správně udit vepřové maso v domácí udírně
Udit se dá téměř jakékoliv maso, ne každé je však k uzení vhodné. Vzhledem k tradici domácích zabijaček se v našich končinách k uzení nejčastěji používá maso vepřové. K nejoblíbenějším částem vepřového, které udíme, patří kýta, plec, bok, špek, kotleta nebo krkovice, lahůdkou je také uzené vepřové koleno a jazyk.

Nebojte se tvarování živých plotů
Živý plot ohraničující vaši zahradu je skvělým řešením, jak zamezit zvědavým pohledům kolemjdoucích. Než se jej však rozhodnete založit, měli byste mít představu o tom, jaké má výhody i nevýhody a jakou péči bude nutné mu věnovat. Jedině díky pravidelnému zastřihávání a tvarování se vám z něj nestane nezvladatelná houština.