Vybíráte žebřík nebo schůdky do domácnosti? Myslete hlavně na bezpečnost!
10.02.2015
Jestliže máte dům a zahradu, je těžké se obejít bez žebříku. Využijete jej při mnoha příležitostech – k údržbě střechy, okapů, drobným opravám na fasádě, česání ovoce, prořezu stromů... Zdálo by se, že na koupi žebříku nic není, ale vybrat ten správný není zas tak jednoduché.
Pojem „žebřík“ v současnosti neoznačuje jen dřevěný, kdysi tak běžný výrobek. Dá se říci, že klasický dřevěný žebřík se už v obchodech s domácími potřebami, tím méně v hobby-marketech, téměř nedá koupit (i když jsou výjimky). Jestliže byste jej chtěli, obraťte se na šikovného vesnického řemeslníka, který se jejich výrobou zabývá. Dbejte přitom na to, aby byl žebřík vyroben z přiměřeně proschlého a tvarově stabilizovaného materiálu, ať se po půl roce nezkroutí do vrtule.
Ve dřevě se pořád dají běžně koupit tzv. štafle a vypadá to, že hned tak nezmizí. Jsou totiž stále nejoblíbenější mezi malíři. Mají dobrý poměr mezi cenou a užitnými vlastnostmi a co je důležité, dá se na nich při malování chodit (tedy, pokud to umíte...). Štafle a schůdky se dají sehnat i ocelové, které sice vynikají pevností, avšak vzhledem k vysoké hmotnosti jsou na ústupu. Stále více se rozšiřují výrobky z hliníku.
Jejich výběr je takřka nepřeberný. Který z nich koupit? Po zvážení všech faktů často zjistíme, že budeme potřebovat žebříky dva.
Pro většinu použití postačí menší lehký žebřík v podobě schůdků s plošinou nahoře a pracovní výškou okolo 2 metrů. Dá se s ním snadno manipulovat a využijete jej při řadě prací v domě (instalace garnýží, výměna žárovek apod.) i venku. Ovšem k tomu, abyste se dostali na střechu nebo na strom, stačit nebude. Pro tato použití je vhodné mít ještě jeden delší žebřík s přiměřenou délkou v řádu několika metrů. Tyto žebříky bývají sice obvykle trojdílné a skládací, takže se dají postavit v různém uspořádání, avšak i ve složeném stavu zabírají dost místa. To je jeden z omezujících faktorů při výběru, obzvláště pokud máte menší dům a nedostatek skladovacích prostor.
Délka žebříku je vůbec jedním z nejdůležitějších kritérií. Při výběru musíme vzít do úvahy, že:
- maximální délka vysunutého žebříku není totožná s délkou, kam žebřík dosáhne; musíme totiž počítat s jeho podsazením pod úhlem 75 až 80 ° (ledaže by byl pevně uchycen ve svislé poloze),
- výše zmíněné, tedy kam žebřík dosáhne, udává tzv. opěrná výška,
- při práci dosáhnete ještě zhruba 1 metr nad konec žebříku.
S délkou žebříku souvisí i počet příček, ačkoliv tyto údaje nejsou v pevném poměru. Hobby žebříky mívají příčky obvykle 25 cm od sebe, u profesionálních je to o něco více, cca 28 až 30 cm. Tedy, dva žebříky o stejném počtu příček mohou mít různou délku.
Dalším údajem je šířka, která bývá nejčastěji v intervalu 35 až 42 cm. Je jasné, že na širším žebříku se lépe a pohodlněji stojí. Nezapomeňme ani na šířku spodní opěrné části, která dává žebříku stabilitu.
A co hmotnost? Mohlo by se zdát, že čím menší hmotnost, tím lépe. Z hlediska přenášení žebříku možná ano, ale jinak to neplatí. Příliš lehký žebřík totiž může být „ošizený“ a tedy méně pevný a stabilní. Hliník má určitou hustotu, která je pochopitelně u všech žebříků stejná, takže z pohledu pevnosti se naopak dá říci, že čím těžší, tím lepší. A také dražší, neboť více materiálu stojí více peněz. Proto také bývají mezi žebříky o stejném počtu příček i značné cenové rozdíly. Cenu ovlivňuje i to, zda jsou použité profily svařované nebo tažené.
Nemá snad cenu připomínat, že každý hliníkový žebřík musí odpovídat platným normám. Ty například určují, že:
- odstup příček je minimálně 250 mm a maximálně 300 mm (přičemž po celé délce žebříku musí být stejný),
- minimální povolený průřez příček je 20x20 mm,
- minimální povolená tloušťka materiálu je 1,2 mm,
- nosnost jedné příčky je alespoň 150 kg,
- nejmenší vnější šířka žebříku je 340 mm, vnitřní šířka pak 280 mm.
Tak jako u většiny výrobků, žebříky v kategorii hobby jsou levnější než řada profi. Hobby žebříky bývají lehčí, s menším rozestupem příček, vyrobených z materiálu o menším průřezu. Profi žebříky jsou robustnější a trvanlivější. Je tedy nutné si rozmyslet, k čemu a jak často budeme žebřík používat.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem Hymer, Alpos, František Hromek
Článek byl zobrazen 13542 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Potřeby pro kutily

Vymazlená domácí dílna? Chce to solidní ruční nářadí a nástroje…
Profesionální řemeslník dennodenně pečuje o nářadí a nástroje, které ho živí. Přesně ví, jaké nářadí si pořídit, je specialista, takže má zkušenosti. Některé přístroje používá zřídka, a stačí mu tedy základní typy, jindy sáhne po vysoce profesionálním kousku – i vyšší investice se mu vyplatí a velice brzy vrátí. Jaké nářadí bychom doporučili domácím kutilům?

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem
Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

Ruční štípače dřeva – rychlý a jednoduchý způsob, jak si připravit dřevo na topení
Ruční štípače dřeva jsou cenově dostupnou variantou, pro všechny, kdo si chtějí usnadnit práci při štípání dřeva, ale nechtějí investovat do elektrických nebo benzínových štípaček. Např. proto, že dřevo mají jako doplňkový zdroj tepla a tudíž ho není tolik a také jim nevadí trocha fyzické práce. S jakými typy ručních štípaček se můžete setkat?

Schody jako stavebnice
V domě více než jednopodlažním je schodiště nezbytným vybavením. Schody jako prvek rodinného domu prošly v poslední době mnoha změnami. Moderní schodišťové konstrukce jsou odlehčené, vzdušné a zároveň prostorově úsporné. A co víc? Abyste si sestavili vlastní schodiště jako stavebnici lego, stačí jen jeden jediný den.

Kupujeme aku-šroubovák
Pokud jste někdy kupovali jakékoliv elektrické nářadí, určitě jste se s tím setkali. Jak je možné, že výrobek od známé firmy je několikrát dražší než neznačkový z hypermarketu, když oba vypadají skoro stejně? Je ten rozdíl v ceně ospravedlnitelný a odpovídá skutečným rozdílům mezi výrobky?

Jak vybrat vánoční dárek pro muže?
Vánoce se opět nezadržitelně blíží a vzduch v nákupních centrech i menších obchůdcích houstne. Davy lidí bojují o nákupní vozíky, prodejci propagují zaručeně výhodné vánoční akce a nenápadně si mnou ruce, jak na tom šílenství zase vydělají. A vy pořád nevíte, jaký dárek koupit!

Test akuvrtaček: bezpečnostní rizika i nedostatky ve výbavě
Většina akumulátorových vrtaček si lehce poradí se dřevem i vápencem, ale na kov, v testu spotřebitelského časopisu dTest, nestačila ani ta nejlepší z nich. Výsledky aktuálního testu navíc odhalily modely, u nichž se objevily mírné i závažnější technické nedostatky. Testem prošlo 6 akuvrtaček s příklepem a 14 bez příklepu. Úplným propadákem byla příklepová vrtačka od značky Powerplus.

Vybíráte žebřík nebo schůdky do domácnosti? Myslete hlavně na bezpečnost!
Jestliže máte dům a zahradu, je těžké se obejít bez žebříku. Využijete jej při mnoha příležitostech – k údržbě střechy, okapů, drobným opravám na fasádě, česání ovoce, prořezu stromů... Zdálo by se, že na koupi žebříku nic není, ale vybrat ten správný není zas tak jednoduché.