Ergonomie 3. díl - ergonomický nábytek
08.01.2010
S pojmem ergonomie se setkáváme téměř všude a přitom jde jen o správné používání nábytku, zejména pak kancelářského nábytku na pracovišti. Ergonomie tvoří však významnou součást našeho běžného života, aniž si to uvědomujeme. Ergonomie se totiž týká všeho, čeho se doma i v zaměstnání dotýkáme tělem.
Rozhodně se vyplatí, abychom věnovali více pozornosti tomu, na čem sedíme a ležíme. Ušetříme si tak řadu zbytečných zdravotních komplikací. K uspěchanosti a stresu všedního dne se často připočítávají průběžné chybné polohy těla na základě nevhodného nábytku. Avšak právě chybným polohám těla při práci se dá zabránit patřičnými vědomostmi a vhodným nábytkem. Měli bychom si uvědomit, v jakém prostředí se pohybujeme a pracujeme a že i taková věc jako je kvalitní postel nebo židle dokáže prodloužit aktivní život.
V dnešní době již nalezneme mnoho ergonomických pomůcek a návodů. Proto se také můžeme setkávat s přívlastky "zdravotní" nábytek (lehátka, matrace, rošty, židle) nebo "ergonomické" pomůcky (stoly, podložky, podnožky, výškově i stranově nastavitelné 3D područky). Je to důsledek toho, že si lidé a zejména pak návrháři a architekti začínají uvědomovat, jak velkou část života trávíme vleže nebo vsedě. Přibližně 30 procent času vleže ve spánku a až 50 % v sedě při práci, jízdě dopravními prostředky i při zábavě.
Protože žijeme na zemi, jsme vystaveni zemské přitažlivosti. Máme určitou tělesnou váhu a tuto váhu svého těla musíme nosit sami! Abychom dosáhli zdravého držení těla, musí náš systém držení těla, vytvářet síly opačného směru tou měrou, jakou nás země přitahuje. Normální držení těla by dlouhodobě mělo zabránit škodlivým vlivům na tkáně. Bolesti, podmíněné sezením, vyplývají z nesprávného držení těla a tím z přetížení tkání.
Židle nebo křeslo vyrobené podle ergonomických pravidel dokáže výrazně snížit bolesti páteře a kloubů a podstatně zlepšit psychickou i fyzickou kondici. Pokud sedíme v práci na kvalitním vhodně zvoleném typu židle, můžeme odstranit řadu zdánlivě nevýznamných počátečních zdravotních potíží. Výzkumy dokazují, že zaměstnavatelům může péče o zaměstnance v tomto směru zvýšit produktivitu práce až o 30 procent.
Podle průzkumů prosedí člověk za svůj produktivní život až 80 tisíc hodin. Sedí se nejen v zaměstnání, ale i v autech, doma u TV nebo PC, během stolování apod. Důsledkem tohoto vývoje nastupuje zvýšený počet potíží se zády, jehož příčinou je především nesprávná poloha při sezení. Až 67 procent zaměstnanců nesedí správně a jasným výsledkem tohoto faktu je právě onemocnění zad a páteře, které je pak nejčastějším důvodem pracovní neschopnosti na pracovišti.
Dynamické sezení
Zdravé řešení správného sezení docílíme možností měnit podle potřeby polohu těla. Správně navržený tvar sedadla a opěradla podporuje vzpřímenou polohu. Zvláštního významu tak nabývá bederní a pánevní podpěra. Optimální pracovní židle by měla dovolit pohyb těla dopředu (do pracovní polohy) a dozadu (do relaxační polohy) za současného podepření zad.
Souběžný pohyb opěradla a sedadla, což je synchronní mechanismus, umožní zaklonění trupu, a tak spodní část těla zůstává i po jeho zpětném narovnání ve stejné pozici na sedadle, takže tělo je na židli udržováno v optimální poloze. Zásluhou synchronního mechanismu jsou pak naše záda trvale vystavena působení tlaku opěradla, který zabraňuje ochabnutí zádového svalstva.
Synchronní mechanismus podporuje tzv. aktivní sezení, při kterém se automaticky přizpůsobují zádové a sedací opěry pohybům trupu. Nelze opomenout přední okraj sedadla, který by měl být zaoblený, aby nevyvolával tlak na žíly v podkolení. Konstrukce židle umožňuje nastavení protitlaku v rozsahu 50 až 125 kg váhy člověka, a tak vyhovuje širšímu rozpětí váhových kategorií.
Čím se tedy ergonomická židle liší od běžné kancelářské? Předně disponuje permanentním podepřením zad ve všech polohách a umožňuje regulaci přítlaku opěráku. Ergonomická židle má dostatečně široký a hluboký anatomicky tvarovaný sedák a nastavitelnou hloubku sedáku. Samozřejmostí je libovolné nastavení výšky područek. Faktem je, že ergonomické židle se pohybují ve vyšších cenových relacích. Komu ale není líto investovat do svého zdraví, nakonec na tom vydělá.
Sedět co nejméně
Snad ještě stojí za zmínku, že dnešní pracoviště by mělo být spíše dynamické. Znamená to tedy ne jen strnule sedět celou pracovní dobu, ale taky možnost měnit polohy nebo popocházet, případně mít možnost interního konzultačního místa k sezení i stání a podobně.
Přirozený výběr přírody nás nestihl vybavit páteří, určenou na dlouhodobé sezení. Ta ke zdravé funkci potřebuje pohyb, především pro zajištění stabilního přísunu tekutin do oblasti meziobratlových plotének a pro posilování zádového svalstva. Kromě páteře jsou při sezení, hlavně špatném sezení, ohroženy i ostatní funkce našeho těla. Nemůžeme-li tedy nesedět, zkusme alespoň střídat polohu vsedě s polohou vleže a se stáním u vysokého pracovního stolku, to vše doplněné častou chůzí , případně ještě klečením na klekačce.
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: archiv firmy Rim-CZ
Články s podobnou tématikou
Ergonomie 2. díl – ergonomie pracoviště
Ergonomie – 1. díl
Terapeutické židle chrání vaše zdravé sezení
Správnou kancelářskou židli vyberete v e-shopu
Aktivní sezení s ergonomickými židlemi
Článek byl zobrazen 15981 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Domácí kancelář
Recenze – testovali jsme kancelářskou židli Liftor Active
Do redakce se nám dostala k vyzkoušení ergonomická kancelářská židle Liftor Active se speciální pohyblivou zádovou opěrkou. Vyzkoušeli jsme ji při každodenní práci na počítači a v mnoha ohledech nás překvapila.
Vybíráme stůl pro domácí PC a notebook
Počítač je v dnešní době neodmyslitelným pomocníkem, bez něhož si už nedokážeme představit studium, výkon povolání a mnohdy ani komunikaci s přáteli a volný čas. Najdeme ho proto v každé pracovně, studovně a kanceláři. Aby se nám s počítačem co nejlépe a nejpohodlněji pracovalo, musíme pro něj vybrat vhodné místo. Ideálním řešením jsou počítačové stoly vyráběné v různých variantách.
Jak vybrat kancelářskou židli do domácí pracovny? A vybrat židli nebo křeslo?
Pohodlná kancelářská židle je jedním z nejdůležitějších prvků útulné domácí pracovny. Dnes se podíváme, jak vybírat, jaké jsou typy židlí a křesel či jak poznat, jestli je židle vhodná na dlouhodobé sezení.
Koš na papír se bude hodit do pracovny i dětského pokoje
Koše na papír už dnes nemusí být jen obyčejné plastové nádoby, které ničím nezaujmou, ale mohou být také zajímavými designovými kousky. Jsou k dostání v nejrůznějších tvarech, barvách i materiálech a tak je možné i takovou věc, jako je odpadkový koš na papír, stylově sladit s celkovým interiérem místnosti.
Jak vybrat ideální pracovní židli pro dítě
Kdysi byla pracovní židle spíše jen chvilkovou záležitostí pro psaní úkolů, dnes je ale téměř nezbytností. S distanční výukou se vyrojilo i mnoho problémů a potřeba řešit to, jak a kde ji provádět a jak dítěti připravit ideální místo pro online výuku a následnou přípravu.
Domácí PC pracoviště aneb kam s počítačem
Také občas býváte zavaleni prací, kterou si chtě nechtě musíte vzít domů? Pak zajisté znáte situace, kdy kolem vás halasně pobíhají vaše ratolesti, zatímco vy se potřebujete plně soustředit. I to je jeden z důvodů, proč si zřídit malé domácí pracoviště.
Chtěli byste domácí pracovnu?
Není nic lepšího, než mít doma vlastní pracovnu. No dobrá, pár věcí vlastně lepších je, ale každopádně to určitě není na škodu. A jestliže to prostor a dispoziční řešení domu či bytu umožňuje, proč ne?
Pánský pokoj
Jestliže obýváte dostatečně velký byt nebo dům, není určitě od věci zařídit si zvláštní pokoj, kde by člověk mohl odpočívat, věnovat se svým koníčkům a dalším aktivitám. Tedy, jedná se v principu o jakousi zašívárnu, ačkoliv oficiálně to pro všechny bude vždy a zásadně „pracovna“.