Plazmová nebo LCD televize?
06.02.2007
Ploché obrazovky postupně vytlačují staré televizní přijímače z českých domácností. Za svou popularitu vděčí svému modernímu designu, úzkému profilu a tím i možnému umístění na stěnu, ale i novým technologiím. V současnosti si můžeme vybrat mezi plazmovou či LCD obrazovkou. Podívejme se, jaký je mezi nimi rozdíl.
Plazmové televize
Plazmová technologie je starší než konkurenční LCD. Díky směsi rozpáleného neonu a xenonu vzniká velmi čistý a ostrý obraz, který věrně zobrazuje detaily i v tmavých záběrech či nočních scénách. Vysoký kontrast je přitom zachován při libovolném úhlu pohledu a my si tak můžeme vychutnat oblíbený film doslova odkudkoliv z místnosti. Standardní rozlišení plazmových obrazovek je 852x480 bodů. Ačkoliv je v současné době plně dostačující, s nástupem digitálního vysílání by se mohlo ukázat jako problematické. Nenechte se proto zlákat cenovými hity ani závratnými slevami a pořiďte si raději už teď obrazovku s vyšším rozlišením. Někdy se však může stát, že v místě, kde je určitý statický obraz (např. logo televizní stanice) vznikne stálý stín. Navíc postupně dochází ke snižování vyzařování, a proto je i doba životnosti plazmových obrazovek kratší než u LCD. Toho se však nemusíme příliš obávat, neboť u dnešních přijímačů se obvykle uvádí 40-60 tisíc hodin provozu. Určitou nevýhodou pak může být několikanásobně vyšší váha, kvůli které některé přístroje vyžadují speciální držáky pro uchycení na zeď.
LCD televize
Nespornou předností LCD technologie je oproti plazmovým obrazovkám téměř o polovinu nižší spotřeba elektrické energie. Vyzařované teplo není tak velké, a tudíž nehrozí nebezpečí přehřátí. Na druhou stranu, určitou nevýhodou je relativně pomalá odezva, jež způsobuje tzv. stopový efekt, neboli rozmazání rychlého děje. LCD panely nové generace s odezvou pod 16ms však již tyto problémy nemají. Navíc je stopový efekt postřehnutelný pouze u televizorů s velkými úhlopříčkami. Pokud si tedy zamýšlíme pořídit přístroj s úhlopříčkou do 82 cm, rozhodně nebude kvalitní LCD obrazovka chybnou volbou. Ve velkých rozměrech je LCD technologie výrazně náročnější na výrobu, a proto většina velkých televizí stejně zatím používá technologii plazmovou. Zorný úhel LCD televizorů dosahuje až 178°, avšak již při pohledu ze 45° může docházet k částečnému poklesu kontrastu. Podobně se i hůře zobrazují detaily, a to zvláště v tmavých scénách. Tento problém je způsoben faktem, že technologie LCD je založena na bílém podsvícení panelu, které stále proniká obrazovkou. Ačkoliv pro pořízení LCD televize musíme sáhnout o něco hlouběji do kapsy, vydrží nám déle, neboť je mnohem odolnější než její plazmová kolegyně.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Články s podobnou tématikou
Dětský pokoj 21.století
Už víte, proč byste si měli pořídit plochou televizi?
Domácí projekce
Doma jako v kině
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Elektronika
Článek byl zobrazen 18593 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Elektronika

Není televize jako televize
Výběr nové televize je na první pohled velmi snadná záležitost. Zajdu do obchodu a vyberu si tu, která se mi líbí nejvíc. No jo, ale podle čeho si ji vybrat? Podle velikosti, obrazu, ceny, značky...?

Bezpečné bydlení nejen pro seniory
Víte jak upravit a případně dovybavit byt pro seniora nebo hůře pohyblivého člena rodiny? S přibývajícím věkem se nároky uživatele konkrétního bytu mění a to, co dříve nebylo problémem, dnes může být nepřekonatelnou překážkou. Naštěstí existuje spousta drobných pomocníků, díky nimž je možné byt seniora proměnit tak, aby vyhovoval z hlediska komfortu i bezpečnosti.

Tajemná skříňka STB
Ne, nebudeme psát o nějaké temné záhadě naší minulosti a jedné nechvalně známé organizaci. STB je v tomto případě zkratka označující tzv. „set-top box“. Tento výraz je v médiích i mezi lidmi stále frekventovanější. Co to vlastně znamená?

Dokáže projektor nahradit televizi nebo dokonce smart TV?
Stále více do běžných domácností pronikají projektory, které dokážou nahradit plazmové, LCD, LED televize i smart TV. Divákům přináší ještě větší zážitky ze sledování filmů či hraní her. Moderní projekční plochy již navíc umí eliminovat odrazy a tak není třeba kompletně zatemňovat celou místnost, aby byl vizuální vjem dokonalý.

Retro poslech hudby - retro gramofony a rádia
Veškeré věci podléhají módním trendům a nejinak je tomu i v oblasti spotřební elektroniky. V kurzu je nyní retro, všechny milovníky hudby a starých časů tak jistě potěší retro rádia a přehrávače, které vypadají jako z dob našich dědečků a babiček. Elektronika ukrytá uvnitř už ovšem tak zastaralá není a vy si tak můžete užívat kvalitního zvuku současnosti.

Kupujeme plazmovou televizi
Dnes už bychom u nás jen stěží našli domácnost bez televize. Zábavní technika, nabízející pasivní odpočinek i rozptýlení, doslova pronikla do celého spektra všech sociálních vrstev. A zatímco ti méně majetní se spokojí s „klasikou“, jedinci, sledující trend a vývoj nových technologií, volí mnohem elegantnější řešení – rozměrné plazmové televize.

Wii Fit – revoluce v zábavě i cvičení
Zdají se vám návštěvy fitness center, posiloven a tělocvičen nudné? Neuspokojují vás domácí rotopedy ani steppery a cvičit podle knížky je podle vás přežitek? Pak právě pro vás je tu Wii Fit. Cvičení, které si oblíbíte nejen vy, ale i celá vaše rodina.

Elektrokoloběžky – ideální dopravní prostředek do města i na venkov
Elektrické koloběžky jsou k vidění stále častěji a čím dál víc lidí je využívá jako běžný dopravní prostředek po městě, do práce nebo do školy. Na co se při výběru elektrokoloběžky zaměřit a s jakými vychytávkami se můžete setkat?