Domácí projekce
15.12.2005
Pojem domácí kino znají patrně všichni a většina také systém zvaný domácí kino už vlastní. Proč se ale tomu opravdovému kinu nepřiblížit ještě více a nepořídit si projektor.
Projektor lze připojit k DVD přehrávači, domácímu kinu i stolnímu počítači nebo notebooku, takže ani ti, kteří mají DVD mechaniku pouze v počítači, nemusí být ochuzeni. V případě signálu z počítače je třeba dořešit otázku zvuku. Promítání filmu pomocí projektoru a k tomu zvuk znějící z „bedniček“ počítače asi není to pravé ořechové.
Nespornou výhodou projektoru je úhlopříčka obrazu, která může být třeba i sedm metrů. Obraz je i při rozlišení 800 x 600 bodů velmi ostrý a zážitek z filmové podívané je tak téměř dokonalý. Navíc jste v pohodlí domova, k jídlu a pití si dáte, co chcete, a na pohovce můžete sedět klidně v teplácích.
Nevýhod je na první pohled mnohem více, záleží ovšem na tom, čemu kdo přikládá význam. Pokud byste používali projektor místo televize a sledovali vše od večerníčku, zpráv až po sportovní přenosy či pořady pro kutily, provozní náklady by se vyšplhaly do astronomických výšek. Ne snad, že by měl projektor takovou spotřebu energie, ale lampa projektoru má pouze omezenou životnost (1500 až 5000 hodin - což znamená, že při denním provozu projektoru okolo 6 hodin, nevydrží lampa ani rok.) Při ceně kvalitní lampy okolo 10 tisíc korun si můžete snadno spočítat, na kolik by přišel třeba dvacetiletý velmi frekventovaný provoz.
Další možnou nevýhodou je také fakt, že ke sledování opravdu kvalitního obrazu je lépe mít projekční plátno a místnost zatemnit. Dívat se na projekci v kuchyni během vaření je v podstatě nesmysl.
Domácí projekce má své využití zejména při sledování sportovních utkání, hudebních koncertů nebo oblíbených filmů s přáteli. Pak má „promítání“ nezapomenutelnou atmosféru a žádná televize ho nenahradí. Skvělé využití nalezne také například při dětské narozeninové párty, kdy může oslavenec spolu s ostatními dětmi sledovat oblíbený kreslený příběh jako kině.
Při nákupu projektoru je třeba sledovat několik parametrů. Za prvé je to určitě cena. Nejlevnější digitální projektory lze pořídit od 18 tisíc korun, špičkové modely s kontrastem 2500:1 a rozlišením 1280 x 720 bodů se přehoupnou¨i před hranici 50 tisíc korun. Při nákupu se zajímejte určitě také o cenu již zmiňovaných náhradních lamp a hlučnost chlazení.
Foto: alibaba.com a Panasonic
Články s podobnou tématikou
Není televize jako televize
Doma jako v kině
Nepodceňujte akustiku místnosti
Chraňte se před elektrosmogem
Vyhrajte pod stromeček TV stolek
Článek byl zobrazen 13158 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Elektronika

10x ano pro inteligentní domácnost
Kdo z vás by nechtěl po víkendu přijet domů bez starostí o nastavení topení a příjemnou teplotu? Nemuset se starat o stav oken, stínící techniky, dveří, garáže, vjezdové brány a dalších zařízení. Snad každý, protože přesně tyto “drobnosti“ nám denně nenápadně užírají volný čas i energii, které bychom mohli investovat do rodiny nebo zálib.

Přenosné DVD doma i na cestách
Videorekordéry se z domácností pomalu vytrácejí a stále více je nahrazuje nové médium – DVD („Digital Versatile Disc“ nebo „Digital Video Disc“). Ovšem ještě než se „dívídýčka“ stihla mezi lidmi zabydlet, objevili se další kandidáti na nástupnický trůn záznamu a přehrávání obrazu – neúspěšný HD-DVD a prozatím zřejmě vítězný Blu-ray.

I Hi-Fi věž má mít své místo
Snad v každé domácnosti dnes najdete nějaké to rádio, CD přehrávač nebo celou Hi-Fi sestavu. Ovšem, kam takový Hi-Fi systém umístit, aby nejen nepřekážel, ale především, abychom mohli využít všech vlastností, které nám nabízí? A jaký Hi-Fi stolek vybrat, aby byl poslech hudby opravdu kvalitní?

Přijímáme televizi ze satelitu
„Mít satelit“ bylo už na sklonku socialistické éry velmi „in“, jak bychom řekli dnes. S pozdějším rozvojem kabelových televizí tato módní vlna poněkud ustoupila, přesto však vlastnictví satelitního přijímače není v současnosti ničím neobvyklým.

Bezpečné bydlení nejen pro seniory
Víte jak upravit a případně dovybavit byt pro seniora nebo hůře pohyblivého člena rodiny? S přibývajícím věkem se nároky uživatele konkrétního bytu mění a to, co dříve nebylo problémem, dnes může být nepřekonatelnou překážkou. Naštěstí existuje spousta drobných pomocníků, díky nimž je možné byt seniora proměnit tak, aby vyhovoval z hlediska komfortu i bezpečnosti.

Pod modrými paprsky
Zatímco „dívídýčka“ se stala masovou záležitostí a filmy na DVD se prodávají v supermarketech za 38,- korun, pomalu vyvstává otázka, co dál. Nyní to vypadá, že novým vítězem nosičů videa a dat jsou blu-ray disky, jejichž název je mírně zkráceným „blue-ray“, tedy modrý paprsek.

Domácí projekce
Pojem domácí kino znají patrně všichni a většina také systém zvaný domácí kino už vlastní. Proč se ale tomu opravdovému kinu nepřiblížit ještě více a nepořídit si projektor.

Vyměňte video za DVD rekordér
I konzervativní příznivci videorekordérů si již všimli, že na pultech obchodů jsou vedle DVD přehrávačů také DVD rekordéry. Najdou tyto přístroje využití v našich domácnostech, stejně jako po mnoho let oblíbené videorekordéry?