Pokojové rostliny XXIV. – Bromélie
29.01.2006
Exotická kráska pocházející z deštných pralesů nese název bromélie. Rostlina potřebuje péči a stálou teplotu po celý rok. Odmění nás však bohatým a nevšedním květenstvím.
Většina bromélií pochází z Centrální a Jižní Ameriky. Některé bromélie rostou na suchých, polopustých místech, jiné v deštných tropických pralesích. Většina broméliíí jsou epifyty, tzn. že se zachycují kmenů a větví stromů svými krátkými kořeny, silnými jako drát a živí se atmosférickými srážkami (rostlinným humusem, který se hromadí v trhlinách kůry). Mezi bromélie patří také zemní rostliny (geofyty).
Nezvykle dekorativní je květenství bromélií. Listeny mnohých z nich jsou zbarveny. Květenství má všechny možné tvary a rozměry, jsou to jak "bubnovité hůlky", tak květenství ve tvaru kopí nebo meče, „rozházená košťátka“ na silných barevných stoncích, ale také skryté trsy v růžici s kytičkami, sotva se tyčící nad listovou cisternou.
Nejznámějším typem bromélií je takzvaná bromélie nálevkovitá. Teplomilná bromélie potřebuje po celý rok teplotu nad 18 st. Celsia. Jejich listové pochvy jsou rozšířeny a listová růžice tvoří jakýsi nálevkovitý zásobník - cisternu, v níž se shromažďuje voda a živiny ze vzduchu. Při pěstování v interiéru je nutné důsledně dbát na to, aby v nálevkách bylo vždy alespoň trochu vody. Nejvhodnější je stříkání vody přímo do středu listové růžice každé dva až tři dny odstátou vodou bez vápníku.
Pro bromélie je vhodná směs zeminy s dobrým odvodem vody. Základ tvoří rašelina, přidáme hrubý listový humus, rozdrcenou kůru, perlit nebo hrubozrnný písek.
Hnojení bromélií by mělo probíhat jednou až dvakrát za měsíc speciálním hnojivem pro bromélie a orchideje. V zimě se potom dávka tekutého hnojiva snižuje na polovinu.
Máme-li dostatek místa ve větších, světlejších a dobře větraných sklenících nebo zimních zahradách, můžeme bromélie pěstovat také epifytně.
Nejčastěji pěstovanými druhy jsou Échmea, Guzmánie, Kryptantus, Nidulárium a Tilandsie. Mezi broméliovité patří také velmi dobře známý ananasovník (Ananas comosus variegatus).
Přesazování
Obvykle přesazujeme po dvou letech do zeminy složené z jednoho dílu lehké drnovky, 1 dílu rašeliny, 1 dílu listovky a 1 dílu humusu, s příměsí písku. Je možné také použít koupenou půdní směs pro orchideje. Nádoba pro sadbu nemusí být příliš hluboká, nejlepší je použít misky.
Rozmnožování
Množíme vedlejšími výhony, které se oddělují, když si vytvoří vlastní kořeny. Také se množí semeny, které se vysévají do kypré půdy (směs tvořená z poloviny pískem a z poloviny listovkou).
Choroby a škůdci
Hnědé skvrny na listech - příčnou bývá většinou popálení sluncem, rostlina potřebuje před přímým slunečním svitem zastínit.
Hnědé špičky listů - nejpravděpodobnější příčinou je suchý vzduch, letním období se doporučuje rostlinu rosit, příčnou však také může být nedostatek vody uprostřed růžice nebo použití tvrdé vody.
Uhynutí rostliny - u nekvetoucí rostliny je příčinou nadbytek vody, pokud listová růžice odumře po odkvětu rostliny, je to přirozeným jevem.
Hmyz - nebezpečné bývají puklice a vlnatí červci.
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny XXIII. – Kalanchoe neboli Kolopejka
Pěstování orchidejí v bytě? Proč ne?!
Pokojové rostliny XXII. – Lilek ozdobný
Pěstování sukulentních bonsají
Pokojové rostliny X. – Africká fialka
Článek byl zobrazen 44289 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Bytové doplňky a dekorace
Vánoční dárky – tipy pro opozdilce
Vánoce jsou doslova za dveřmi a vy ještě stále nemáte všechny vánoční dárky? Patříte k těm, kteří věří intuici na poslední chvíli? Nebo máte trochu zaděláno na lehkou nervozitu, že vše není úplně tak, jak byste si představovali? Máme pro vás pár tipů, které zaručeně zaberou.
Vyrobte si sami domácí dekorace na vánoční stromeček
Chtěli byste mít letos vánoční stromeček nazdobený trochu netradičně a přitom hezky? Co takhle upustit od klasických skleněných či plastových třpytících se baněk a pojmout vánoční výzdobu spíše tvořivě? Krásné dekorace na vánoční stromeček si můžete usušit, upéct, ušít, nebo třeba i uháčkovat. S výrobou některých z nich vám mohou pomoci i vaše děti.
Pokojové rostliny VII. – Difenbachie neboli Mramornatka
Jednou z nejznámějších pokojových rostlin pěstovaných u nás je difenbachie neboli mramornatka. Rostlina s velkými zelenými oválnými listy obarvenými bílou nebo žlutou kresbou, je sice poměrně nenáročná, ovšem prudce jedovatá.
Chcete oživit obývací pokoj? Ušijte si nebo kupte nové polštářky
Uvažujete, čím oživit interiér obývacího pokoje? Někdy stačí opravdu málo, aby místnost dostala originální a moderní vzhled. I správně zvolené textilní doplňky dokáží obýváku dodat šmrnc a učinit jej zajímavějším. Ideální je začít u takových doplňků, v nichž se spojuje estetická stránka s tou praktickou. Tím jsou například polštářky zdobící vaši pohovku či sedací soupravu.
Netradiční vánoční stromky, aneb když stromek není zelený a jehličnatý
Vánoční stromeček je nejtypičtějším symbolem Vánoc, bez kterého si Štědrý den ani neumíme představit. Pokud ale letos toužíte po něčem neotřelém a originálním, zkuste si vyrobit vánoční strom sami ze dřeva, papíru nebo z umělého stromku udělat sněhuláka.
Pokojové rostliny XXIV. – Bromélie
Exotická kráska pocházející z deštných pralesů nese název bromélie. Rostlina potřebuje péči a stálou teplotu po celý rok. Odmění nás však bohatým a nevšedním květenstvím.
Barvy Vánoc 2013 – dekorace v duchu chladných mrazivých barev
Kdysi se říkalo „zelená a modrá, pro blázna dobrá“, ale dnes je tato poněkud netradiční kombinace barev naopak velmi moderní. A to nejen na oděvech, ale také na vánoční výzdobě. Ovšem velmi také záleží na tom, jaké odstíny použijeme. Hlavním úkolem těchto barev je totiž vyvolat dojem mrazivých Vánoc a to je letos v kurzu.
Inspirace pro velikonoční stolování - prohlédněte si fotogalerii
Velikonoce jsou tradičně nejen největším křesťanským svátkem, ale pro mnohé také znamením příchodu jara, probouzení přírody ze zimního spánku a oslavou nového života. Domy, byty i zahrady zdobíme velikonočními dekoracemi, vajíčky, zajíčky, kuřátky, větvičkami a tyto prvky se objevují také na nádobí.