Pokojové rostliny IX. - Fíkusy
12.06.2005
Kdo by neznal fíkus. Tato rostlina je snad nejznámější pokojovou květinou u nás, pěstuje se tady už téměř dvě stovky let. Fíkusů existuje několik druhů, nejoblíbenější v našich podmínkách jsou Ficus elastica, Ficus lyrata, Ficus benjamina a Ficus pumila.
První dva jmenované fíkusy jsou stromovitého tvaru, přičemž z dřevitého kmínku vyrůstají vodorovně velké tmavě zelené oválné listy. Ficus benjamina je keřovitého typu, má drobné tmavě zelené lístky. Ficus pumila patří mezi plazivé rostliny.
Fíkusy k nám byly přivezeny hned z několika kontinentů - západní Afriky, Indie a Austrálie. Jde o poměrně nenáročné rostliny, kterým stačí světlé místo s rozptýlenými slunečními paprsky, běžná pokojová teplota okolo 21 stupňů Celsia a jen mírná zálivka, která by se v zimě měla snížit opravdu jen na minimum. Hnojíme jednou za 14 dní.
Jednou za čas je vhodné rostlině otřít vlhkým hadříkem listy od prachu, občas ji také rosit, fíkusy to však striktně nevyžadují a budou krásným doplňkem vašeho domova po mnoho let i při jen velmi omezené péči. Fíkusy se dorůstají poměrně velké výšky, třeba i kolem dvou metrů. Pokud jsou na tmavém místě, rostou pomaleji.
Fíkusy není nutné seřezávat. Stonkovými řízky, které necháváme zakořenit ve vodě, však můžeme rostlinu namnožit. Přesazujeme pokud možno na jaře, a to v případě, že je květináč pro kořenový bal příliš těsný. Běžně fíkusy nekvetou, až v pozdním stáří, kdy vytvářejí plody ne nepodobné fíkům.
Rostliny někdy mohou shazovat listy, u každého druhu je tomu však z jiného důvodu. Stromovité typy trpí opadáváním listů při přelití nebo příliš nízké teplotě, keříkovité typy zase při nedostatku světla. V suchém prostředí mohou fíkus napadnout mšice nebo puklice, při vysoké intenzitě slunečních paprsků zase svilušky.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny VIII. - Maranta
Pokojové rostliny VII. - Difenbachie neboli Mramornatka
Článek byl zobrazen 41779 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Jak na úspěšné pěstování citrusů?
Myslíte si, že není možné v našich klimatických podmínkách úspěšně pěstovat citrusy? Neházejte flintu do žita, všechno jde, když se chce! Pokud se tedy chcete věnovat pěstování citrusů doma, stačí si pořídit velký květináč, vybrat vhodné místo a dodržovat zásady pěstování. Které to jsou a čemu je potřeba věnovat pozornost?
Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky
Každá kuchařka či kuchař ví, že není nad čerstvé bylinky. Dnes si můžeme koření a bylinky z celého světa koupit sušené v obchodě, ale chuti a vůni těch čerstvých se stejně nic nevyrovná. Mrzí vás, že nemáte zahradu, kde byste si je sami vypěstovali? Nesmutněte, slušnou úrodu můžete mít i za oknem – stačí jen trocha správné péče.
Pěstování zázvoru v květináči nebo na zahradě
Zázvorový kořen se v devadesátých letech minulého století stal módní záležitostí. Kdo nepije zázvorový čaj či pivo a nežvýká kandovaný zázvor, jakoby ignoroval zásady zdravé výživy. Patříte-li k vyznavačům čerstvého zázvoru, můžete se pokusit si jej vypěstovat, ale upřímně – kvalitní oddenky je lepší koupit v supermarketu.
Živá zelená zahradní architektura - postavte si živý altán nebo skrýš pro děti
Některé užitkové rostliny, jako například vrba, se od pradávna používaly k výrobě pomůcek v domácnosti a v hospodářství. Současná doba se k přírodním materiálům vrací ve velmi specifické oblasti, nazývané živá architektura.
Zahradní květiny II. - Prvosenky
Prvními posly jara nejen v lese a na louce, ale i na zahradě, je takzvaný petrklíč. Vedle nejznámějšího a asi nejrozšířenějšího druhu nazvaného Prvosenka jarní (Primula veris) existuje dalších pět stovek druhů prvosenkovitých…
Jak si pochutnat na netradiční listové zelenině?
Často v obchodě narazíme na nejrůznější druhy zeleniny, které ani neznáme. Zvláště u listové zeleniny mnohdy váháme, jestli se její nákup vyplatí, tedy jestli bude výsledná chuť odpovídat ceně. Navíc často ani nevíme, co ze zelených listů připravit. Pojďme si tedy představit některé netradiční druhy listové zeleniny jako například kadeřávek, šrucha, rokola nebo polníček.
Správný výběr odrůdy a pěstování jahod
Není nic lepšího, než si moci pochutnávat na ovoci z vlastní zahrádky, které se s tím kupovaným nedá srovnávat. To platí i v případě jahod. Nejenže krásně voní, ale jsou také sladší, větší, červenější a obsahují spoustu vitamínů. Jahod však existuje velké množství druhů, jaké tedy zvolit, abychom se mohli těšit z bohaté úrody?
Je libo masožravou rostlinu?
Film Adéla ještě nevečeřela v nás všech patrně zanechal dojem, že masožravé rostliny jsou nebezpečná monstra, se kterými si zahrává jen dobrodruh. Realita je poněkud odlišná a pěstování masožravek je velmi zajímavým a krásným koníčkem.