Okrasné trávy – skvosty babího léta
15.09.2022
Okrasné trávy doplňují trvalkové záhony po celý rok, ale teprve na sklonku léta a na podzim naplno vynikne jejich půvab. A zdobí i v zimě. Jsou oblíbené zejména pro svou jednoduchost a přirozenost, navíc se hodí na každou zahradu – u venkovského stavení i v moderní městské zástavbě.
Okrasné trávy zažívají v poslední době boom a i zahradní architekti po nich sahají stále častěji. Pěstování okrasných travin nemá v našich zahradách a parcích příliš dlouhou tradici a v zahradách našich babiček jsme mohli vídat maximálně zaječí ocásek, který se využíval v suchých vazbách. Dnes je situace zcela odlišná a okrasné trávy nechybí na žádné nově zakládané nebo rekonstruované zahradě. Množství kultivarů umožňuje pohrát si se zahradní kompozicí a vytvořit různá zákoutí, stěny, polštáře nebo naopak nechat vyniknout solitérní kusy. Některé druhy dosahují výšky až 3 metry, jiné jsou nízké a vytvářejí na pohled měkké bochánky. A rozmanitá je také barevnost trav – od světlých béžových, šedých přes různé tóny zelené, hnědé, červené, modré a fialové.
Výsadba a péče
Okrasné trávy se vysazují stejně jako další trvalky na jaře od března do května a na podzim od září až do prosince. Podzimní výsadba je vhodná pouze v případě, že sazenice kupujete ze zahradnictví, kde jsou traviny umístěné na venkovním stanovišti. Rostliny jsou v tomto případě už jsou ve stádiu vegetačního klidu a nedochází u nich k zakořenění – pouze se přesadí.
Traviny rostou téměř v každé půdě a většina trav má ráda plné slunce. Během roku nevyžadují žádnou zvláštní péči, na jaře je můžeme spolu s ostatními trvalkami přihnojit. Okrasné trávy nikdy nesestřiháváme na podzim. Vysoké druhy na zimu svážeme a pokud je chceme zkrátit, tak až na jaře. Trávy jsou totiž choulostivé na podzimní a zimní vlhkost a odstřihnutím dutých stvolů bychom jen uvolnili vodě cestu. Navíc budou vzrostlé traviny zahradu zdobit po celou zimu.
Rostliny sázíme ve vzdálenosti dle jednotlivých druhů a také kompozice, jakou chceme vytvořit.
Kostřava metlovitá (Festuca gautieri)
Využití okrasných trav
Okrasné trávy vyššího vzrůstu dokážou vytvořit netradiční optickou bariéru např. u bazénů, jezírek nebo teras. A využívají se také jako barevné pozadí k nižším rostlinám.
Kavyl péřovitý (Stipa tenuissima)
Nižší trávy vytvářející husté trsy (např. Kostřava sivá) se budou skvěle hodit do záhonů s barevně kvetoucími trvalkami.
Kostřava stříbrná (Festuca glauca)
Některé okrasné trávy, např. proso prutnaté lze vysadit také jako nižší živý plot. Dosahuje výšky asi 120 cm, vzrůst je štíhlý a vzpřímený.
Toužíte-li po barevnějších okrasných travách, můžete zvolit např. Ozdobnici Indian Summer, která je nejprve olistěná zeleně a v průběhu pozdního léta a podzimu se zbarvuje do okrově hnědé až oranžové barvy. V létě pak nakvétají bohaté a velké chocholky bílých květů. Právě tyto druhy jsou velmi efektní jako solitéry.
Vlevo Indian Summer, vpravo Tráva z Texasu
Právě barvy květů jsou často u trav neočekávané. Např. trávu z Texasu (Muhlenbergia capillaris) koncem léta zdobí atraktivní květenství, která vykouzlí nad listy nadýchané růžové obláčky. Barevnými květy se pyšní také Pampová tráva – nejčastěji se setkáme s růžovámi nebo bílými květy.
Jakmile se ponoříte do pěstování okrasných trav, nebudete chtít přestat. Nabídka druhů v zahradnictvích se neustále rozšiřuje a jejich jednoduchost a půvab učaruje každému. Tak s chutí do toho.
Okrasné trávy si můžete koupit pohodlně on-line a nechat si je přivést až domů na zahradu. Sazenice nakupujte u prověřených pěstitelů, např. Zahradnictví Starkl. V nabídce najdete kromě vinné révy také další ovocné keře a stromky, popínavé rostliny, cibuloviny, trvalky a spoustu dalších rostlin a semínek.
Přečtěte si také články'
Kaki neboli tomel japonský – exotické ovoce, které si vypěstujete i na zahradě
Pěstujte na zahradě medonosné rostliny – jsou elegantní, chutné a zdravé
Rakytník – bohatý zdroj vitamínů na vlastní zahradě
Pěstujeme Kamčatskou borůvku – nenáročné a chutné ovoce
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
- PR článek -
Článek byl zobrazen 7415 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Nápady na dekorování květináčů – malování, ubrousky, mozaiky a další
Zútulněte si svou domácnost originálními doplňky v podobě vlastnoručně ozdobených květináčů na pokojové rostliny. Život můžete vdechnout jak starším, tak úplně novým kouskům a dodat tak šmrnc interiéru za pár korun. Nechte se inspirovat některou z následujících technik dekorování květináčů, které jsou velmi snadné a levné.

Pěstujeme vinnou révu
Kde se víno pije, tam se dobře žije a kde se víno pěstuje, tam to musí platit dvojnásobně. Lidé, kteří se kolem vinné révy totiž pohybují, starají se o ni, a přitom všem bojují s přírodou o každou kuličku, v sobě mají jistou vyrovnanost a pořádnou dávku pokory.

Živý plot z pestrobarevného proutí
Podzimní čas, někdy i trochu nevlídný, má i své hezké stránky. Aby vaše zahrada měla možnost převléknout se do barevných šatů podzimu, nutně potřebuje rostliny, které ji to umožní. Vedle listnáčů a tak trochu fádních jehličnanů je živý plot z dřevin s barevnou kůrou v každém ročním období jiný.

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování
Chutnají jako nejostřejší žiletka a jejich domovem je střední a jižní Amerika, kde byly pěstovány již tisíce let před invazí Španělů, kteří je nakonec přinesli zbylému světu. Pěstování chilli papriček se v současné době stalo velkým hobby. Příznivci pestrobarevných plodů se předhánějí, kdo bude mít nejostřejší papričky a dokonce se pořádají soutěže v pojídání chilli papriček.

Pěstujeme granátovník
V našich podmínkách je granátovník cennou pokojovou rostlinou. Je především velmi dekorativní svými listy a květy, na pěstování je nenáročný, vyžaduje však studené zimování.

Velkoplodé borůvky pomáhají proti stresu i rakovině
Máte rádi borůvky? Není divu, borůvky totiž patří mezi nejlahodnější a nejzdravější druhy ovoce. Nejenže skvěle chutnají, ale zároveň jsou i prospěšné našemu zdraví. Chtěli byste si je vypěstovat sami, ale nevíte, jak na to? Pěstování borůvek není ve skutečnosti tak složité, jak by se mohlo zdát, stačí dodržovat určitá pravidla.

Jak si pochutnat na netradiční listové zelenině?
Často v obchodě narazíme na nejrůznější druhy zeleniny, které ani neznáme. Zvláště u listové zeleniny mnohdy váháme, jestli se její nákup vyplatí, tedy jestli bude výsledná chuť odpovídat ceně. Navíc často ani nevíme, co ze zelených listů připravit. Pojďme si tedy představit některé netradiční druhy listové zeleniny jako například kadeřávek, šrucha, rokola nebo polníček.

Jak a kde fungují komunitní zahrady?
Bydlíte v paneláku na sídlišti a jediná vaše možnost, kde byste si mohli vypěstovat vlastní ovoce, zeleninu či čerstvé bylinky je balkón? A co když ani ten nemáte? Nevěšte hlavu, právě pro vás jsou ve městech zakládány komunitní zahrady. Zahradničit tak můžete klidně mezi bloky paneláků a seznamovat se přitom s novými lidmi či sousedy.