Přijímáme televizi ze satelitu
18.03.2008
„Mít satelit“ bylo už na sklonku socialistické éry velmi „in“, jak bychom řekli dnes. S pozdějším rozvojem kabelových televizí tato módní vlna poněkud ustoupila, přesto však vlastnictví satelitního přijímače není v současnosti ničím neobvyklým.
Oproti minulosti ale došlo k výrazné technické změně – analogové vysílání bylo ve většině případů nahrazeno digitálním. Jistě, stále se dají koupit analogové satelitní přijímače, a to velmi levně. Stále se také analogově vysílá řada programů. Sice jich postupně ubývá, avšak pomaleji, než se před pár lety očekávalo. Může za to především neopadající zájem o analog v některých zemích. Kromě nízkých pořizovacích nákladů má „analogová cesta“ výhodu v tom, že stanice jsou zpravidla nekódované. Anténa s konvertorem se navíc dá bez úpravy použít i pro digitální vysílání, stačí vyměnit analogový satelitní přijímač za digitální. Digitalizace je však jasným trendem, a tak jestliže myslíte na budoucnost, šáhnete spíše rovnou po digitálním satelitním přijímači.
Před koupí jakéhokoliv satelitu je ovšem důležité si promyslet, zda vůbec máme vhodné místo pro umístění antény. Ta se dá upevnit na střechu, balkón, zahradu apod., avšak tak, aby byla natočena přibližně k jihu, přičemž okolí musí být volné pro dostatečně silný příjem ve směru přijímaného satelitu.
Před satelituchtivým zákazníkem dále stojí rozhodnutí, jaké programy hodlá přijímat – jen volně vysílané (označované zkratkou FTA – Free to Air), nebo i zakódované, tedy placené? Zhruba se dá říci, že volné kanály tvoří jen asi 15% všech programů, zbylých 85% je kódovaných. Rovněž při příjmu pořadů v češtině se bez dekodéru neobejdeme. Podle toho se výběr zužuje buď na nejlevnější „obyčejné“ přijímače pro volný příjem, nebo na zařízení s vestavěným dekodérem (např. CryptoWorks, Conax aj.) pro určitou stanici (stanice) či přístroj se sloty CI s možností vložení libovolného dekódovacího modulu, a konečně přijímače s dekodérem i sloty.
Pro propojení s televizí a videorekordérem by měl mít přijímač alespoň 2 zásuvky SCART. Pro připojení starších typů televizorů slouží UHF modulátor. Je třeba mít na paměti, že na rozdíl od analogu lze u digitálního satelitního vysílání ke každému satelitnímu přijímači připojit pouze jeden televizor (výjimkou jsou mnohaúčastnické rozvody). Takže žádné rozbočovače apod… Lépe řečeno, k přijímači se sice dají připojit třeba dvě televize, ale na každé poběží stejný program. Pro nezávislé sledování různých programů na dvou televizorech stačí jedna anténa, avšak je nutné mít dva přijímače a konvertor se dvěma výstupy.
Pro příjem signálu z více družic je možné vybavit anténu natáčecím zařízením, nebo na ni umístit několik konvertorů. K přepínání mezi nimi i k ovládání natáčecího zařízení slouží tzv. DiSEqC, nejčastěji umožňující zároveň využívat 2 až 4 konvertory. Jestliže tyto funkci požadujete, zvolte satelitní přijímač, který je podporuje.
Při koupi nesmíte zapomenout ani na snadnost a přehlednost ovládání (např. menu na obrazovce) a pokud neumíte cizí jazyk, také na schopnost komunikace v češtině. Ne všechny digitální přijímače rovněž podporují příjem teletextu, přičemž tato funkce je jistě vítána. Přístroj samozřejmě musí dále mít dostatečné množství předvoleb, tedy pozic pro uložení všech sledovaných televizních a rozhlasových stanic.
Pro připojení věže, Dolby Digital apod. slouží audio výstup. U dražších modelů dále najdeme zabudovaný harddisk, umožňující přímo v přijímači zaznamenávat vysílané pořady. V případě, že chcete jeden kanál nahrávat a na druhý se dívat, musí být přijímač vybaven dvěma tunery.
Výhodné je pořídit si tzv. kombo, tedy přijímač jak pro satelitní vysílání (DVB-S), tak pro pozemní digitální vysílání (DVB-T).
Pro další technické podrobnosti o satelitních přijímačích se doporučuje problematiku nezávisle konzultovat s několika specializovanými prodejci.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 31454 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Elektronika

Chraňte se před elektrosmogem!
V našich domácnostech přibývá v průběhu let stále více elektrických a elektronických přístrojů. Elektromagnetická pole, která jejich činností vznikají, nazýváme elektrosmogem. Mnozí lékaři varují před jeho negativními účinky, a tak bychom se před ním měli chránit alespoň v ložnici.

Není televize jako televize
Výběr nové televize je na první pohled velmi snadná záležitost. Zajdu do obchodu a vyberu si tu, která se mi líbí nejvíc. No jo, ale podle čeho si ji vybrat? Podle velikosti, obrazu, ceny, značky...?

Plazmová nebo LCD televize?
Ploché obrazovky postupně vytlačují staré televizní přijímače z českých domácností. Za svou popularitu vděčí svému modernímu designu, úzkému profilu a tím i možnému umístění na stěnu, ale i novým technologiím. V současnosti si můžeme vybrat mezi plazmovou či LCD obrazovkou. Podívejme se, jaký je mezi nimi rozdíl.

Povánoční slevy v plném proudu? Tak které si vybrat?
Netrefil se vám Ježíšek zcela do vkusu nebo byste si k dárečkům ještě potřebovali dokoupit nějaké doplňky či příslušenství? Nezoufejte, i přes povánoční výprodeje, které někde již končí a jinde jsou stále v plném proudu, naleznete stále mnoho zajímavých kousků a zařízení, které vám zpříjemní život a udělají jej pohodlnějším.

Výběr telefonního přístroje
Mobilních telefonů jsou na trhu stovky typů. Jaká je možnost výběru telefonu připojeného „na pevno“? Musí se spotřebitel spokojit pouze s nabídkou pronajatého přístroje od operátora nebo si může vybrat sám?

Ozvučení rodinného domu a bytu
V dnešním článku Vás seznámíme se současnými moderními možnostmi v oblasti plošného ozvučování a zaměříme se hlavně na ozvučení našich příbytků.

Domov oázou zdraví díky čističkám vzduchu
Aby byl váš domov, kde trávíme nejvíce času, OÁZOU ve světě plném alergenů, potřebujete účinnou zbraň. Tou je zaručeně čistička vzduchu – jako například AP2030 od španělského výrobce TAURUS.

Technologické trendy: Jaké novinky by vás rozhodně neměly minout?
Svět technologií se neustále posouvá dopředu. Každým dnem přibývají další a další novinky, které hýbou světem počítačů, chytrých telefonů i dalších zařízení a posouvají nás na cestě k modernější budoucnosti. Jaké jsou aktuální trendy a co od nich lze očekávat?