Plazmová nebo LCD televize?
06.02.2007
Ploché obrazovky postupně vytlačují staré televizní přijímače z českých domácností. Za svou popularitu vděčí svému modernímu designu, úzkému profilu a tím i možnému umístění na stěnu, ale i novým technologiím. V současnosti si můžeme vybrat mezi plazmovou či LCD obrazovkou. Podívejme se, jaký je mezi nimi rozdíl.
Plazmové televize
Plazmová technologie je starší než konkurenční LCD. Díky směsi rozpáleného neonu a xenonu vzniká velmi čistý a ostrý obraz, který věrně zobrazuje detaily i v tmavých záběrech či nočních scénách. Vysoký kontrast je přitom zachován při libovolném úhlu pohledu a my si tak můžeme vychutnat oblíbený film doslova odkudkoliv z místnosti. Standardní rozlišení plazmových obrazovek je 852x480 bodů. Ačkoliv je v současné době plně dostačující, s nástupem digitálního vysílání by se mohlo ukázat jako problematické. Nenechte se proto zlákat cenovými hity ani závratnými slevami a pořiďte si raději už teď obrazovku s vyšším rozlišením. Někdy se však může stát, že v místě, kde je určitý statický obraz (např. logo televizní stanice) vznikne stálý stín. Navíc postupně dochází ke snižování vyzařování, a proto je i doba životnosti plazmových obrazovek kratší než u LCD. Toho se však nemusíme příliš obávat, neboť u dnešních přijímačů se obvykle uvádí 40-60 tisíc hodin provozu. Určitou nevýhodou pak může být několikanásobně vyšší váha, kvůli které některé přístroje vyžadují speciální držáky pro uchycení na zeď.
LCD televize
Nespornou předností LCD technologie je oproti plazmovým obrazovkám téměř o polovinu nižší spotřeba elektrické energie. Vyzařované teplo není tak velké, a tudíž nehrozí nebezpečí přehřátí. Na druhou stranu, určitou nevýhodou je relativně pomalá odezva, jež způsobuje tzv. stopový efekt, neboli rozmazání rychlého děje. LCD panely nové generace s odezvou pod 16ms však již tyto problémy nemají. Navíc je stopový efekt postřehnutelný pouze u televizorů s velkými úhlopříčkami. Pokud si tedy zamýšlíme pořídit přístroj s úhlopříčkou do 82 cm, rozhodně nebude kvalitní LCD obrazovka chybnou volbou. Ve velkých rozměrech je LCD technologie výrazně náročnější na výrobu, a proto většina velkých televizí stejně zatím používá technologii plazmovou. Zorný úhel LCD televizorů dosahuje až 178°, avšak již při pohledu ze 45° může docházet k částečnému poklesu kontrastu. Podobně se i hůře zobrazují detaily, a to zvláště v tmavých scénách. Tento problém je způsoben faktem, že technologie LCD je založena na bílém podsvícení panelu, které stále proniká obrazovkou. Ačkoliv pro pořízení LCD televize musíme sáhnout o něco hlouběji do kapsy, vydrží nám déle, neboť je mnohem odolnější než její plazmová kolegyně.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Články s podobnou tématikou
Dětský pokoj 21.století
Už víte, proč byste si měli pořídit plochou televizi?
Domácí projekce
Doma jako v kině
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Elektronika
Článek byl zobrazen 18076 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Elektronika
Elektrokoloběžky – ideální dopravní prostředek do města i na venkov
Elektrické koloběžky jsou k vidění stále častěji a čím dál víc lidí je využívá jako běžný dopravní prostředek po městě, do práce nebo do školy. Na co se při výběru elektrokoloběžky zaměřit a s jakými vychytávkami se můžete setkat?
Tajemná skříňka STB
Ne, nebudeme psát o nějaké temné záhadě naší minulosti a jedné nechvalně známé organizaci. STB je v tomto případě zkratka označující tzv. „set-top box“. Tento výraz je v médiích i mezi lidmi stále frekventovanější. Co to vlastně znamená?
Čtečky elektronických knih do postele, na chalupu i na pláž
Patříte mezi vášnivé čtenáře, kteří si čtením zpříjemňují cestování, dovolenou a vyplňují si tím každou volnou chvilku? Určitě jste někdy nechali rozečtenou knihu doma jen proto, že se vám ji jednoduše nechtělo tahat. Tyto problémy dnes už můžete hodit za hlavu. Stačí si pořídit čtečku elektronických knih a strčit tak celou knihovnu do kapsy!
Chytré meteostanice vás překvapí - co všechno umí?
Meteostanice jsou velice praktickým pomocníkem v domácnosti. Někdo může namítat, že stanice, která prostě jen ukáže, kolik stupňů je zrovna venku, není nijak přelomová. Ale meteostanice toho umí mnohem více. Obzvláště ty chytré. V čem jsou odlišné od těch běžných a co všechno umí? Podle čeho je vybírat a komu se vyplatí? V následujícím článku najdete jejich hlavní výhody i informace o tom, za jaké ceny lze stanice pořídit.
Umřel vám náhle notebook? Nemusí to být tak zlé...
Moderní elektronika se vyznačuje mnohem vyšší spolehlivostí, než tomu bývalo dříve. Přesto se nevyplácí spoléhat se na statistiky, jedná-li se o elektronické přístroje, které používáme ke každodenní práci. Mezi taková zařízení patří například notebooky.
Povánoční slevy v plném proudu? Tak které si vybrat?
Netrefil se vám Ježíšek zcela do vkusu nebo byste si k dárečkům ještě potřebovali dokoupit nějaké doplňky či příslušenství? Nezoufejte, i přes povánoční výprodeje, které někde již končí a jinde jsou stále v plném proudu, naleznete stále mnoho zajímavých kousků a zařízení, které vám zpříjemní život a udělají jej pohodlnějším.
Výběr telefonního přístroje
Mobilních telefonů jsou na trhu stovky typů. Jaká je možnost výběru telefonu připojeného „na pevno“? Musí se spotřebitel spokojit pouze s nabídkou pronajatého přístroje od operátora nebo si může vybrat sám?
Nepodceňujte akustiku místnosti
Pokud chcete mít z poslechu audio systému nebo domácího kina dokonalý požitek, nevyhnete se některým úpravám vašeho bytu či domu. I ta sebelepší aparatura ze sebe nevydá maximum, nebudete-li se zabývat akustikou místnosti.