Chraňte se před elektrosmogem!
12.07.2005
V našich domácnostech přibývá v průběhu let stále více elektrických a elektronických přístrojů. Elektromagnetická pole, která jejich činností vznikají, nazýváme elektrosmogem. Mnozí lékaři varují před jeho negativními účinky, a tak bychom se před ním měli chránit alespoň v ložnici.
Televizory, videopřehrávače, HI-FI věže, počítače, mikrovlnné trouby, kuchyňské roboty, pračky a v neposlední řadě třeba i mobilní telefony… Všechna tato zařízení, včetně lamp a elektrických zásuvek vyzařují v našich domácnostech elektromagnetické vlny.
O tom, že mají tato pole rušivý vliv na lidský organismus, není pochyb, neboť informace v našem těle se přenášejí také pomocí elektrických impulsů. O míře škodlivosti elektrosmogu však již panují dohady. Někteří mu nepřikládají velký význam, jiní naopak doslova bijí na poplach.
Na internetu existuje hned několik stránek, které se neblahými účinky těchto záření zabývají a radí, jak míru elektrického smogu v našich bytech a domech alespoň částečně omezit.
A co tedy vlastně elektrosmog údajně způsobuje? Mnoho lékařů hovoří například o nespavosti nebo otupění koncentrace. Existují však i závažnější informace o prokázaném zvyšujícím se počtu nemocných leukémií a dalších typů rakoviny.
Pokud se obecně chcete vyhnout nepříznivým vlivům elektrického záření na své zdraví, měli byste preventivně zabránit vysoké koncentraci elektrosmogu v domácnosti, zejména pak v místnostech, kde se nejvíce odpočívá, tedy hlavně v ložnici.
Vedle snahy omezit doma používání elektrických přístrojů je vhodné odpojovat je ze zásuvky, nepobývat dlouhou dobu v jeho blízkosti, dbát na dobré uzemnění všech rozvodů, nebydlet v blízkosti trafostanic nebo vysílačů a omezit přítomnost přístrojů zejména v ložnicích. To se týká také stolních lampiček nebo mobilních telefonů, elektronických budíků a rádia.
Své mobilní telefony bychom na noc měli vypínat a už vůbec bychom neměli usínat u zapnuté televize. Za velmi nebezpečný pak považují odborníci bezdrátový telefon a mikrovlnnou troubu, které do okolí vypouštějí nejsilnější elektromagnetické záření; tyto přístroje bychom si údajně neměli vůbec pořizovat.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Dokonalé chlazení
Zázrak jménem mikrovlná trouba
Článek byl zobrazen 12742 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Elektronika
Nepodceňujte akustiku místnosti
Pokud chcete mít z poslechu audio systému nebo domácího kina dokonalý požitek, nevyhnete se některým úpravám vašeho bytu či domu. I ta sebelepší aparatura ze sebe nevydá maximum, nebudete-li se zabývat akustikou místnosti.
I Hi-Fi věž má mít své místo
Snad v každé domácnosti dnes najdete nějaké to rádio, CD přehrávač nebo celou Hi-Fi sestavu. Ovšem, kam takový Hi-Fi systém umístit, aby nejen nepřekážel, ale především, abychom mohli využít všech vlastností, které nám nabízí? A jaký Hi-Fi stolek vybrat, aby byl poslech hudby opravdu kvalitní?
Bezpečné bydlení nejen pro seniory
Víte jak upravit a případně dovybavit byt pro seniora nebo hůře pohyblivého člena rodiny? S přibývajícím věkem se nároky uživatele konkrétního bytu mění a to, co dříve nebylo problémem, dnes může být nepřekonatelnou překážkou. Naštěstí existuje spousta drobných pomocníků, díky nimž je možné byt seniora proměnit tak, aby vyhovoval z hlediska komfortu i bezpečnosti.
Elegantní stojany na CD a DVD
Už vás také přestává bavit, jak se vám doma hromadí kupy nejrůznějších CD a DVD nosičů, které jste nasbírali za posledních pár let? Mnohdy ani nevíme, jestli jsou naše nebo od někoho půjčené, co je na nich nahráno a už vůbec nás nenapadá kam je všechny uložit. Jestliže si jich chcete v budoucnu ještě užít, pořiďte si vhodný stojan nebo pořadač, který jednou pro vždy zatočí s nepořádkem.
Radiobudík dnes umí mnohem více než jen budit
Radiobudíky dávno nejsou nevzhledné krabičky s agresivními červenými číslicemi a nekvalitním tunerem. Dnešní přístroje skvěle vypadají a umí toho mnohem více, než si dokážete představit - nabíjet telefon, zobrazit fotky, promítnout čas na zeď, měřit a zobrazit teplotu nebo třeba přehrávat hudbu z pamětové karty nebo flash disku.
Kdy se dočkáme HDTV?
Hodně se o ní mluví, ale zatím, jak se říká, skutek utek. Alespoň tedy u nás. HDTV nebo-li „High-definition Television“ znamená „televize s vysokým rozlišením“. Účelem tohoto systému, vyvíjeného již od poloviny 80. let 20. století, je přivést na domácí televizní obrazovky kvalitu, která by se vyrovnala klasickém 35 mm filmovému pásu.
Vyměňte video za DVD rekordér
I konzervativní příznivci videorekordérů si již všimli, že na pultech obchodů jsou vedle DVD přehrávačů také DVD rekordéry. Najdou tyto přístroje využití v našich domácnostech, stejně jako po mnoho let oblíbené videorekordéry?
Přijímáme televizi ze satelitu
„Mít satelit“ bylo už na sklonku socialistické éry velmi „in“, jak bychom řekli dnes. S pozdějším rozvojem kabelových televizí tato módní vlna poněkud ustoupila, přesto však vlastnictví satelitního přijímače není v současnosti ničím neobvyklým.