Není televize jako televize
31.05.2005
Výběr nové televize je na první pohled velmi snadná záležitost. Zajdu do obchodu a vyberu si tu, která se mi líbí nejvíc. No jo, ale podle čeho si ji vybrat? Podle velikosti, obrazu, ceny, značky...?
U menších přenosných televizí, které nejčastěji používáme v kuchyni nebo ložnici, se nemůžeme příliš zmýlit. Velký rozdíl zde není ani v ceně a v kvalitě, kterou bychom na tomto typu televize mohli ocenit. Měli bychom však raději dát přednost výrobku od renomovaného výrobce s dostatečně dlouhou zárukou a českým návodem.
U větších televizí určených nejčastěji do obývacích pokojů už je rozdíl v cenách i kvalitě značný. Je třeba se zamyslet, na co se budeme nejčastěji v televizi dívat - programy přijímané přes běžnou anténu, kabel, satelit nebo jsme filmoví fandové, kteří se denně dívají na DVD? Na výběr máme několik typů televizí.
Formát 4:3 je pro většinu diváků dostačující a jsou s ním spokojeni. Nejčastěji jsou to televize s úhlopříčkou 70 nebo 80 cm. I takový rozměr je oproti starším přístrojům s úhlopříčkou 53 cm a vypouklou obrazovkou malý zázrak a jeho novým uživatelům udělá obrovskou radost. Náročnější diváci a hlavně příznivci novinek a moderního životního stylu dají pravděpodobně přednost širokoúhlému televizoru ve formátu 16:9.
Běžná televize obnovuje obraz 50 krát za sekundu, což je frekvence pro lidské oko postřehnutelná. 100 Hz technologie obnovuje obraz dvakrát rychleji, obraz je stabilní a bez blikání, a je tedy pro člověka příjemnější. Ovšem pozor - u nekvalitního příjmu signálu by mohl být obraz horší než o 50 Hz obrazovky.
Dalším malým zázrakem jsou plazmové nebo LCD obrazovky u tzv. Flat TV. Plazmová televize se vyznačuje zejména kvalitou obrazu, ostrostí, jasem i kontrastem. Má ve srovnání s klasickou TV stejných rozměrů zhruba poloviční hmotnost (30 - 40 kg) a hloubku kolem 10 centimetrů. Kromě technických vlastností nám také ušetří spoustu místa třeba zavěšením na zeď. LCD televizory mají podobné parametry jako plazmové, rovněž se vyznačují nižší hmotností a hloubkou, oproti plazmovým však mají menší úhlopříčku.
U televizorů se zpětnou projekcí je zdroj projekce umístěn na dně skříně a přes zrcadlo se obraz přenáší na přední plochu. Televizor s úhlopříčkou 150 cm potom opravdu připomíná skutečnou projekci.
Další možností sledování televize je domácí projektor. Přímá projekce pomocí tohoto projektoru umožňuje přenos obrazu ve velmi vysoké kvalitě třeba přímo na zeď či plátno. V dostatečně velké místnosti (asi 9 metrů) můžeme dosáhnout obrazu o velikosti úhlopříčky až 200 cm. Pokud projekci spojíme ještě s prostorovým zvukem domácího kina, na klasický biograf můžeme klidně zapomenout.
Dnešní novinky na trhu televizí disponují tolika funkcemi a novými technologiemi, že je laik ani všechny nemůže rozpoznat a využít. Nabízí se nám teletext, možnost sledování více programů najednou, digitální zpracování zvuku, digitální redukce šumu, záznam na paměťovou kartu ve formátu JPEG a MPEG4 a přehrávání z ní, antireflexní povrch obrazovky, automatické nastavení spuštění a vypnutí, a mnohé další.
Články s podobnou tématikou
Hit jménem americká lednice
Článek byl zobrazen 13436 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Elektronika
Chytré meteostanice vás překvapí - co všechno umí?
Meteostanice jsou velice praktickým pomocníkem v domácnosti. Někdo může namítat, že stanice, která prostě jen ukáže, kolik stupňů je zrovna venku, není nijak přelomová. Ale meteostanice toho umí mnohem více. Obzvláště ty chytré. V čem jsou odlišné od těch běžných a co všechno umí? Podle čeho je vybírat a komu se vyplatí? V následujícím článku najdete jejich hlavní výhody i informace o tom, za jaké ceny lze stanice pořídit.
Bezpečné bydlení nejen pro seniory
Víte jak upravit a případně dovybavit byt pro seniora nebo hůře pohyblivého člena rodiny? S přibývajícím věkem se nároky uživatele konkrétního bytu mění a to, co dříve nebylo problémem, dnes může být nepřekonatelnou překážkou. Naštěstí existuje spousta drobných pomocníků, díky nimž je možné byt seniora proměnit tak, aby vyhovoval z hlediska komfortu i bezpečnosti.
Nepodceňujte akustiku místnosti
Pokud chcete mít z poslechu audio systému nebo domácího kina dokonalý požitek, nevyhnete se některým úpravám vašeho bytu či domu. I ta sebelepší aparatura ze sebe nevydá maximum, nebudete-li se zabývat akustikou místnosti.
Mikrovlnná trouba s párou má páru
Podle specialistů na výživu je vaření v páře jedním z nejzdravějších způsobů přípravy jídla. Zařízení na vaření párou v mikrovlnné troubě pracuje tak, že mikrovlny ohřívají pouze vodu a pokrm se pak vaří na páře. Tímto způsobem připravíte cokoliv – od ryb, přes maso a brambory až po zeleninu.
Doma jako v kině
Pravdou zůstává, že sebelepší domácí kino a televizor nenahradí dojem ze skutečného kina, stejně jako domácí přehrávání opery nenahradí návštěvu divadla. Přesto vyznavačů domácího "promítání" stále přibývá a kvalita zvuku a obrazu se s klasickým televizním vysíláním opravdu nedá srovnat.
Má ještě smysl kupovat klasickou televizi?
Reklamy to na nás hrnou – televize se superkontrastními LCD displeji, nedostižně dokonalé plazmové obrazovky, HD ready a HDTV… Ale jaká je realita?
Ozvučení rodinného domu a bytu
V dnešním článku Vás seznámíme se současnými moderními možnostmi v oblasti plošného ozvučování a zaměříme se hlavně na ozvučení našich příbytků.
Meteostanice a teploměry - předpovídejte si počasí sami
Nechcete už být odkázáni na předpověď počasí? Nebaví vás neustále hlídat televizi nebo ladit rádio, abyste se dozvěděli, jak bude? Pak si pořiďte domů malou domácí meteorologickou stanici v docela malé krabičce.