Zazimování zahradní techniky
15.12.2011
Aby mohla veškerá zahradní technika, se kterou v zimě nepracujeme, na jaře zase vyrazit do terénu, je nutné ji před zazimováním věnovat dostatek péče a pozornosti. Před příchodem skutečné zimy je třeba zahradní náčiní řádně očistit a ošetřit olejem, teprve potom jej můžeme uložit k „zimnímu spánku“. Některé stroje, jako zahradní sekačka, však potřebují péče ještě mnohem více.
Víte, co přesně máte se sekačkou udělat předtím, než ji uložíte do sklepa nebo kůlny? Revize a zazimování zahradní techniky není nic složitého, zvládne to naprosto každý, stačí jen vědět, jak na to. Nejdříve je samozřejmě nutné očistit sekačku od zbytků nečistot, ale poté je třeba se věnovat o něco důmyslnějším úkolům. U benzinové sekačky se před jejím uložením zaměřte na čtyři základní procedury:
Kontrola nebo výměna vzduchového filtru
U benzinových strojů je třeba pravidelně, nejlépe co 25 hodin práce kontrolovat a čistit vzduchový filtr. Stejně tak učiníme i před zimou, v případě, že je to nutné, filtr vyměníme. Zanášení vzduchového filtru je závislé na typu pracovního prostředí, je jasné, že v prašném nebo jinak znečištěném prostředí je nutné provádět čištění filtru častěji. Správná funkce vzduchového filtru je důležitá pro bezproblémový chod motoru. Navíc, pokud se budete údržbě věnovat opravdu pravidelně, dosáhnete snížení spotřeby paliva a také zamezíte vypouštění emisí výfukových plynů.
Kontrola nebo výměna svíček
Zpravidla jednou ročně bychom se měli zaměřit na kontrolu, popřípadě výměnu zapalovací svíčky, aby naše sekačka spolehlivě startovala a šetřila palivo. Jak očistu provést? Od starých svíček odpojíme kabel, vymontujeme je a jejich okolí očistíme od nečistot a prachu. Pokud bychom tak neučinili, mohli bychom nečistoty zanést do spalovací komory. Čištění samotné svíčky provádíme pomocí jemného kartáčku a speciálního čističe svíček (nikdy nepoužívejte abraziva!). Pokud se na svíčce drží špatně odstranitelná špína a zbytky, porcelán svíčky je popraskaný nebo pokud jsou elektrody již spáleny, potom je potřeba svíčku celou vyměnit.
Doplnění stabilizátoru paliva
Také palivo má svou omezenou trvanlivost, mnoho lidí tomu ale nepřikládá žádnou váhu. Pokud nám zůstane v nádrži uskladněné sekačky palivo přes celou zimu, není to nejlepší - může se totiž začít „kazit“. Tomuto procesu je možné zabránit tak, že do paliva přilijeme tzv. stabilizátor paliva, který navíc předchází tvorbě pryskyřičných usazenin v palivové soustavě nebo na důležitých částech karburátoru. Než sekačku uskladníme, naplníme ještě palivovou nádrž, abychom tak předešli kondenzaci vlhkosti a zastavili možnou korozi i tvorbu vodního kamene. Před plněním však přidáme do paliva právě stabilizátor a poté na několik minut spustíme motor. Tak se přísada rovnoměrně rozptýlí po celém palivovém systému. Pokud stabilizátor paliva nemáte a do nádrže jej nepřidáváte, musíte z nádrže sekačky odstranit veškeré stávající palivo. Následně zapněte motor a nechejte jej běžet tak dlouho, dokud se v něm nespálí veškeré zbytky a sám se nezastaví. Dokud je motor ještě teplý, můžete vyměnit olej i olejový filtr, pokud je jím motor vybaven.
Výměna oleje a olejového filtru
Jestliže je motor vaší sekačky vybaven olejovým filtrem, měli byste v něm olej měnit alespoň jednou ročně nebo po 50 hodinách užívání. Olej se vždy vyměňuje za tepla, je však třeba dávat pozor, aby byly svíčky odpojeny a nehrozilo riziko startu. Nejdříve se zaměříme na vyčištění okolí otvoru, aby nám do filtru nenapadaly nečistoty a nejrůznější zbytky. Poté můžeme vyjmout měrku oleje (pokud jí máme). Praktické je, naklonit sekačku svíčkami a filtrem nahoru tak, aby mohl starý olej vykapat do předem připravené nádoby.
Nový olej nalijte do nádržky, ale dávejte pozor, abyste nepřelili. Odpovídající množství oleje bývá uvedeno v manuálu vašeho přístroje. Aby byl výkon motoru co nejlepší, používejte jen certifikované oleje se zárukou, které jsou již ověřené a spolehlivé. Získáte tak lepší ochranu za všech teplot, lepší startování a menší spotřebu oleje.
To je v kostce asi tak vše, co je nutné pro udržení vaší sekačky v dobré formě udělat. Pokud tak učiníte, můžete ji s klidným svědomím uložit na vhodné místo. Sekačka by měla být v suchu, čistotě a dobré je ji také překrýt plachtou. Díky vhodné péči dopřejete nejen sekačce, ale také dalším zahradním pomocníkům, mnohem delší životnost. Po celou nadcházející sezónu si pak budete moci užívat jejich kvality a skvělých pracovních výsledků.
- jap -
Foto: Briggs&Stratton
Související články
Vyžínače a strunové sekačky pro dokonale upravenou zahradu
Pomocníci v péči o trávník
Příprava sekačky na jaro
Jak pečovat o trávník po zimě?
Článek byl zobrazen 13971 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu

Vybíráme strunové sekačky a vyžínače
Strunové sekačky najdou uplatnění na každé zahradě, kde je potřeba posekat trávník na hůře přístupných místech – kolem plotu, stromů, keřů, schodů, palisád apod. Při výběru musíte zvážit hned několik parametrů a hlavně vybrat vhodný pohon. Na trhu totiž najdeme vyžínače benzínové, elektrické i akumulátorové.

Nebojte se tvarování živých plotů
Živý plot ohraničující vaši zahradu je skvělým řešením, jak zamezit zvědavým pohledům kolemjdoucích. Než se jej však rozhodnete založit, měli byste mít představu o tom, jaké má výhody i nevýhody a jakou péči bude nutné mu věnovat. Jedině díky pravidelnému zastřihávání a tvarování se vám z něj nestane nezvladatelná houština.

Jak správně připravit sekačku na jaro
„Odzimování“ sekačky je pravidelnou jarní povinností každého zahrádkáře. Co je třeba zkontrolovat, doplnit a na co si dát pozor? Pojďme se společně podívat, jak se správně připravit na první sečení.

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?
Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

Zahradní technika na dobíjecí akumulátor – co všechno může fungovat na baterii?
Tichá, snadno ovladatelná a výkonná. Tak by se dala popsat zahradní technika, která funguje díky dobíjecímu akumulátoru. Žádné kabely, žádný benzín, jen jedna baterie, kterou stačí jednou za čas dobít. Pokud jste s AKU technikou ještě neměli co dočinění, přečtěte si tento článek. Možná se pak stane pomocníkem i ve vaší zahradě.

Zahradnické nůžky vám musí sedět: Podle čeho vybrat tohoto nezbytného pomocníka?
Tak jako se kuchař neobejde bez kvalitního nože nebo zedník bez zednické lžíce, neobejde se správný zahradník bez zahradnických nůžek. Ty jsou totiž pro údržbu zahrady nepostradatelné. Někdy je třeba zastřihnout živý plot, jindy vystříhat suché větve nebo květiny do vázy. Jak ale vybrat ty nejvhodnější nůžky a budou vůbec stačit jen jedny?

Léto se blíží, pozvěte přátele na grilování a pivní speciály
Teplé letní dny se nezadržitelně blíží a s nimi i období grilování, na kterém nesmí chybět pořádná dávka piva. Proč to ale letos neudělat trochu originálnější? Až budete posílat pozvánku přátelům na zahradní party, nabídněte jim něco, co skutečně vzbudí jejich zvědavost. Další grilování spojte s ochutnávkou pivních speciálů.

Solární zavlažování, fontány a potůčky
Voda je nedílným prvkem zahrad už od pradávna. Vodu v zahradě využijete nejen pro zalévání a zavlažování, vodní prvek v podobě jezírka, fontány nebo potůčku je vítaným zpestřením a také relaxační zónou. Velmi snadno si můžete vytvořit potůček nebo fontánu pomocí solární energie, stejně tak zavlažovací systém na solární pohon.