Vybíráme zahradní gril
03.07.2005
Možná vás při úvaze o novém grilu inspirovali sousedé a přátelé, možná chcete vyměnit starý gril za nový nebo vám už špekáčky na ohni nechutnají. Každopádně byste si měli před nákupem nového zahradního grilu uvědomit potřeby rodiny a znát nabídku na trhu.
Pokud budete grilovat dvakrát za sezónu a finance vyčleněné pro pořízení grilu jsou značně omezené, patrně se rozhodnete pro menší soudkový nebo plechový přenosný gril. Pokud ovšem plánujete pravidelné zahradní párty s rodinou a přáteli právě u grilu, možná už stojí za to uvažovat o dražším grilu – přenosném na dřevěné uhlí, elektrickém, plynovém nebo trvale umístěném grilu. Dalším kritériem výběru je prostor zahrady a možnosti budování posezení s grilem. O umístění grilu a posezení podrobněji v článku Čas grilování je tady!
Při výčtu jednotlivých typů grilů začneme u těch nejjednodušších a nejlevnějších. Malé litinové soudky znáte ze supermarketů asi všichni – dají se pořídit od 200 korun, pokrmy na nich připravené jsou poměrně chutné, ovšem maso pro 15 lidí byste na něm grilovali věčnost. Nevýhodou „soudku“ je bohužel nízká kvalita a špatné čištění.
Další z levnějších variant jsou plechové přenosné grily o něco dražší než ty soudkové, umožňují připravovat větší množství pokrmů a také jejich čištění je jednodušší a účinnější.
Dražší, kvalitnější a reprezentativnější grily představují například kotlové grily na dřevěné uhlí, kde lze způsob přípravy ještě rozdělit na přímý a nepřímý, podle toho, zda teplo přichází pouze zespodu a maso je nutno otáčet nebo je teplo šířeno zespodu a rovnoměrně odrazem od víka a není nutno maso otáčet. Grily jsou většinou vyrobeny z nerezavějící oceli smaltované porcelánem. Ceny těchto grilů se pohybují od 4 000 korun.
Hitem už i v Čechách je gril keramické „Velké zelené vejce“ - je nejvšestrannějším a nejefektivnějším venkovním kuchyňským zařízením. Při nižších teplotách funguje jako udírna a pro pečení masa, při velmi vysokých teplotách jako gril, ale také je využíván jako pec - trouba pro pečení pizzy, chleba a pečiva. Připravíte v něm skvělé ryby i brambory a zeleninu.
Pokud nemáte zahradu nebo nechcete kouřem z grilu obtěžovat sousedy, ideálním řešením jsou plynové nebo elektrické grily. Plynové grily pracují podobně jako grily na dřevěné uhlí, topí se zde plynem z PB láhve a nejčastěji jsou doplněny lávovými kameny, které se rozehřejí na potřebnou teplotu. Kvalitní plynový gril pořídíme od 5 000 korun.
U těžších grilů jsou nezbytností kolečka, která vám usnadní úklid grilu například do garáže. Při výběru grilu bychom neměli zapomenout na odkládací plochy a příslušenství, které nám usnadní manipulaci a přípravu pokrmu – obracečky, kleště, teploměr, servírovací set apod.
Foto: archiv firem Campingaz, Weber, Pogra
Článek byl zobrazen 28080 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Solární zavlažování, fontány a potůčky
Voda je nedílným prvkem zahrad už od pradávna. Vodu v zahradě využijete nejen pro zalévání a zavlažování, vodní prvek v podobě jezírka, fontány nebo potůčku je vítaným zpestřením a také relaxační zónou. Velmi snadno si můžete vytvořit potůček nebo fontánu pomocí solární energie, stejně tak zavlažovací systém na solární pohon.
Křovinořez – nepostradatelný zahradní pomocník
Většina zahrádkářů, chatařů a chalupářů sahá raději po strunové sekačce v domnění, že křovinořez příliš nevyužije, ovšem opak je pravdou. Křovinořez si totiž poradí s vysokou trávou i s rozrůstajícími se křovinami, se vzrostlými kopřivami, úpornými maliníky i náletovými dřevinami. Určitě jej oceníte všude tam, kde byste se sekačkou nic nezmohli.
Užiteční zahradní pomocníci aneb koše a vozíky jsou pro úpravu zahrady nepostradatelné
Každý správný zahrádkář by měl mít vhodné vybavení, díky němuž bude práce na zahradě hračkou. V čem odnosit listí, suché větve nebo přivézt čerstvou zeminu? Hodit se budou vozíky a koše. Jaké máte možnosti?
Vyžínače a strunové sekačky pro dokonale upravenou zahradu
V dnešní době se na trhu setkáte s nejrůznějšími druhy sekaček a pomocníků při údržbě trávníku a není tak jednoduché si vybrat. Pokud potřebujete jen začistit trávník v okolí chodníků, zídek, či jej upravit v těžce dostupném nebo členitém terénu, budou se nám skvěle hodit tzv. vyžínače neboli strunové sekačky.
Jak vybírat elektrický plotostřih? A jak obstály jednotlivé modely v testu?
Živé ploty a další zeleň rostou díky letošní bohaté zálivce doslova před očima, takže se při jejich údržbě hodí výkonný pomocník. Odborníci z nezávislé spotřebitelské organizace dTest se proto zaměřili na elektrické plotostřihy, a to především na ty levnější, které sice nejsou určené pro profesionální užití, ale na zahradě přesto zastanou spoustu práce.
Závlahu trávníku svěřte automatu
Automatické zavlažovací systémy jsou nezbytnou součástí každého moderního rodinného domu, k níž patří upravená a udržovaná zahrada. Veškerá zeleň však potřebuje péči - počínaje její přípravou, osázením, ale zejména pak dalším udržováním. A zde patří právě závlaha mezi nejdůležitější faktory, ovlivňující vzhled, kvalitu a užitek vysázené zeleně.
Jak se zbavit mechu a plevele v zámkové dlažbě?
Vaše zámková dlažba bude neustále v kondici a plně funkční, pokud se jí budete věnovat. Potřebuje zkrátka údržbu, ať už v létě nebo v zimě. Ošetřená dlažba má několikanásobně vyšší životnost a při pravidelném ošetřování se sníží i náklady na její údržbu. Neudržovaná dlažba zarůstá plevelem a mechem, a v zimě díky náročným povětrnostním podmínkách přibude ztráta barvy a často i tvaru. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak zámkovou dlažbu udržovat, aby stále dobře vypadala a byla plně funkční.
Jak funguje chytré řízení závlahy na zahradě?
Zavlažování zahrady je v posledních suchých letech nutností, pokud nechcete mít místo trávníku vyprahlou step. Ovšem většina z nás nechce ani zbytečně plýtvat vodou, z ekonomických i ekologických důvodů. Řešením může být inteligentní řízení závlahy napojené na předpověď počasí.