Přenosné skládací schůdky – nahoru a bezpečně
16.02.2010
Náš domov se někdy stává rizikovým pracovištěm. Občas se potřebujeme dostat třeba do horních pater skříně a rozhodně by to nemělo být balancováním na sestavě složené ze stolku a židle, případně na židličce od klavíru. V zájmu vlastního zdraví a dalších členů rodiny je důležité, abychom pro práci ve „výškách“ používali schůdky k tomu určené.
Po naražené kostrči, případně po zlomené ruce či noze asi touží málokdo a přitom k tomu můžete přijít opravdu velmi snadno – totiž nákupem nebezpečných schůdků. Některé zkušební testy dokazují, že až šest z deseti testovaných schůdků do domácnosti představuje potenciální nebezpečí pro uživatele, kteří se spolehnou na jejich služby. Takové nebezpečí je navýšeno informací pro spotřebitele v podobě značky zkušebny či označením normy. Tím je deklarováno, že splňují bezpečností požadavky, které jsou na ně kladeny normou. V mnoha případech však jde o klamavou deklaraci, neboť výsledky zkoušek vypovídají o tom, že normě nevyhovují.
Pokud plánujete v rámci jarního úklidu malovat, prát záclony a věnovat se jiným záslužným domácím výškovým pracím, budete schůdky brzy potřebovat. Mějte se však na pozoru při unáhleném a úsporném řešení skočit do nejbližšího hobby-marketu, neboť zrovna odtud nebývají domácí schůdky nejbezpečnější. Výrobky často trpí neduhy, které se vážně podepisují na bezpečnosti nebo praktickém použití. Výběr schůdků, které poskytují bezpečnou oporu, a přitom nebude hrozit pád schůdků a jejich uživatele, může být docela složitý oříšek.
Bezpečí uživatelů nade vše
Norma ČSN EN 131-2 vztahující se ke schůdkům diktuje, aby byla maximálně zajištěna bezpečnost spotřebitelů. I když většinu z požadavků normy není reálné ověřit si přímo v obchodě (většinou k ověření dojde až ve chvíli, kdy se něco stane), přece jen existuje několik záchytných bodů.
Dolní konce schůdků musí být opatřeny protiskluzovým zařízením, aby neklouzaly po podložkách, jako jsou třeba dlaždice. Jsou tím míněny protiskluzové krytky. Schůdky pro domácnost musí mít na stupadlech protiskluzové profilování a musí být trvale spojeny s bočnicemi. Naštěstí si žádný výrobce zatím nedovolil vyrábět hladká stupadla
Důležitou roli hraje tloušťka použitého materiálu. Části vyrobené z hliníkových slitin musí být silné nejméně 1,2 mm a ty ze železa musí mít tloušťku nejméně 1 mm, přičemž se do tloušťky nezapočítává tloušťka nátěru. Je třeba bedlivě sledovat také povrchovou úpravu. Přístupné hrany, rohy a vyčnívající díly musí být hladce sraženy nebo zaobleny. Stávají se případy, kdy například hliníkové schůdky pro domácnost měly na vrchní ocelové plošině ostrou hranu (okraj plechu), která může způsobit poranění.
Schůdky by měly být vyrobeny tak, aby se nevyklopila vrchní plošina. Norma ukládá, pokud mají schůdky plnit svoji funkci a zároveň být bezpečné, že stupadla musí být ve vodorovné poloze. Normou je připuštěna malá tolerance (±1°). Při zkouškách zaměřených na funkční rozměry stupadel je sledován ještě jeden parametr. I když schůdky zpravidla na sobě nesou maximálně povolenou nosnost, výrobci dobře vědí, jaké zatížení musí jejich výrobky vydržet, aby vyhověly požadavkům normy. V poměrně vysokém zatížení se skrývá jak bezpečnostní rezerva nad udanou maximální nosnost, tak se i zohledňuje dlouhodobost používání schůdků. Norma je v tomto směru vskutku přísná, neboť dovoluje trvalou deformaci, která se maximálně rovná 0,5 % vnitřní šířky stupadla, kdy je měřena v tomto směru vzdálenost mezi vnitřními stranami bočnic schůdků.
Informační povinnost
Možná to z obchodů budete dobře znát. Výrobci neustále nedodržují informační povinnost a taky se na ni nejvíce hřeší. U výrobků chybějí či jsou neúplné české návody. Na výrobcích není uvedeno vše, co na nich dle zákona musí být. Nedostatečná informační povinnost vůči spotřebiteli může však skončit i před soudem. Co se tedy při nákupu máte okamžitě ze schůdků dovědět?
Označení s informacemi musí být na schůdcích trvale upevněno. Musí obsahovat jméno výrobce anebo dodavatele, typ schůdků, rok a měsíc výroby, případně číslo série a maximální dovolené zatížení. Pouze ty výrobky, které vyhovují normě ČSN EN 131 (část 1 a 2), mohou v označení mít odkaz na tuto normu. Je tedy nanejvýš obezřetné z hlediska vlastní bezpečnosti při pořizování domácích schůdků zkontrolovat, zda tyto povinné údaje obsahují. Vybírejte tedy schůdky, které nesou číslo normy, respektive značku zkušebny. Vzhledem k provedeným testům se však bohužel někdy ani na takovýto odkaz spotřebitel nemůže spolehnout.
Interiérové žebříky
K tomu, abychom se do výše položených skříněk či polic dostali, můžeme sice využít přenosných schůdků, což ale může být zbytečné hazardování s vlastním zdravím.
Foto: interiérový žebřík firmy LANOS
Bezpečným a zároveň elegantním řešením je posuvný žebřík, který je fixně ukotven na lehké konstrukci a umožní nám tak snadno dosáhnout i do opravdu velkých výšek. Nejvíce posuvné žebříky využijeme asi v šatnách, knihovnách, ale své uplatnění najdou i v kuchyních nebo v pracovnách, kde často také nebývá mnoho místa nazbyt.
Samotný žebřík může být pouze ocelový, nebo doplněn o dřevěné schůdky, které mohou svou barvou příjemně ladit s barvami v interiéru. Konstrukce pro posouvání žebříku není nijak mohutná, skládá se z jedné ocelové tyče, po které jezdí kolečka žebříku a může být umístěna na jakékoli místo. Konstrukce umožňuje nejen snadnou manipulaci, ale současně zajišťuje i elegantní vzhled. Pro ještě větší komfort je možné na žebříky umístit madla pro jejich bezpečnější užívání. Pokud tedy chcete ušetřit místo a zajistit bezpečí celé rodiny, posuvné žebříky mohou být alternativní volbou. Nejrůznější typy posuvných žebříků nabízí například společnost LANOS.
-ar-
Článek byl zobrazen 25383 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Moderní rodinné domy ze zateplených tvárnic Durisol
Zateplené tvárnice DURISOL mají řadu předností. Domy stavěné z tohoto systému jsou navíc moderní, promyšlené do posledního detailu a krásné. Prohlédněte si náš katalog RD!
Další články na téma Domácí potřeby a železářství
Dokonale čistá okna s vysavačem na okna Windomatic
Mytí oken je neoblíbená a také nevděčná práce. Déšť a prach zvenku, otisky dětských rukou zevnitř. Proto ani čerstvě umytá okna nevydrží dlouho čistá. Práci při mytí oken a dalších skleněných ploch si zjednodušíte díky vysavači na okna, který během několika sekund zanechá okna bez šmouh a podlahu bez kapek.
Mop Ultramat TURBO – perfektně čistá podlaha téměř bez práce
Výrobce úklidových pomůcek Vileda přichází s další vylepšenou novinkou – mop Ultramat TURBO. Zdokonalený mechanismus ždímání usnadňuje vkládání a zlepšuje ždímání mopu. Dva druhy vláken lépe odstraňují nečistoty a zanechávají podlahu bez šmouh.
Čistá podlaha bez šmouh a s minimální námahou? To je mop Vileda TURBO
Kvalitní mop dokáže podlahu vyčistit mnohem rychleji a efektivněji než klasický hadr na podlahu. Můžou za to nejen inovativní materiály, ale také ergonomický tvar mopu a speciální ždímací mechanismus, kterým je vybaven kbelík.
Jak vybírat zahradní sušáky na prádlo?
Každý se jednou musí postavit problému, co s vypraným prádlem. Je lepší je sušit venku nebo vevnitř? Pokud nedisponujete nadbytečným volným prostorem v interiéru, máte malou koupelnu nebo se vám prostě líbí romantická představa vypraného prádla vlajícího na čerstvém vzduchu, sáhnete po venkovním sušáku. Pojďme se podívat, co je v dnešní době na trhu.
Snadný, rychlý a efektivní úklid podlahy zvládnete díky třásňovému mopu
Třásňové mopy patří mezi nejpoužívanější úklidové pomůcky. Úklid s nimi je rychlý, pohodlný, dostanete se i do hůře přístupných míst a podlaha je po úklidu dokonale čistá. Chce to ovšem vybrat ten správný mop – např. Vileda TURBO 3v1.
Vakuové pytle ušetří místo v šatní skříni
Možná to taky znáte. Otevřete skříň a z polic vám překypují kusy oblečení, občas na vás z vyšších pater něco spadne, a když hledáte něco konkrétního, ani náhodou to nemůžete najít. Pokud je to i váš případ, rozhodně byste si měli udělat ve skříni pořádek a věci zorganizovat. Máme pro vás tip pro lepší využití prostoru - vakuové pytle neboli vacu bags.
Infinity – sušák na prádlo, který pojme až 3 pračky
Pokud nemáte sušičku prádla, je sušák na prádlo naprostou nezbytností. A i pokud sušičku máte, sušák se vám bude hodit, protože některé prádlo v sušičce sušit nemůžete. Sušák by měl být co nejvíce variabilní a praktický. Tak jako je sušák Infinity od Viledy, který lze roztáhnout a přizpůsobit množství prádla.
Sledujete rádi počasí?
Asi znáte ten vtip o bačovi, kterému visí zvenku na chalupě provázek. Když se ho ptají, k čemu je to dobré, odpovídá: „To je meteorologická stanice...“ „Cože?“ „No to je jednoduché. Když je suchý, znamená to, že je hezky. Když je mokrý, tak prší. No a když se hýbe, fouká vítr…“