Jarní péče o travník - jak pomoci trávníku po zimě?
05.04.2012
Také každé léto závidíte sousedovi jeho krásný trávník, který vypadá jako zelený koberec? Věřte, že mu tam nevyrostl jen tak náhodou, ale určitě je odměnou za kvalitní péči, kterou mu na jaře věnoval. Pokud také chcete znát tajemství krásného pažitu, můžete jít souseda přemluvit, ať vám jej prozradí, nebo si přečtěte následující článek.
Abyste se i u vás na zahradě mohli kochat hladkým zeleným porostem, je třeba se s příchodem teplejších dní začít o zem pečlivě starat. Bohužel i přes veškerou vaši péči se může stát, že se na trávníku objeví nejrůznější úkazy, které nejsou zrovna vítané. Mohou to být různé nerovnosti terénu, problémy s růstem nebo dojde k nepěknému zabarvení trávy. Tyto problémy je dnes možné poměrně snadno vyřešit, je jen třeba znát jejich příčinu a následné řešení. Jak tedy vypěstovat zdravý a krásný trávník?
Co s nerovnostmi?
Jaro je nejvhodnější dobou pro to, udělat něco s nerovným terénem, který není na zahradě zrovna estetický. Nemusíte shánět zrovna parní válec, abyste zahradu vyrovnali, existují jednodušší řešení. Nejvhodnějším a ověřeným způsobem je zaplnění prohlubní půdou. Ta by ovšem měla mít stejnou, nebo alespoň podobnou texturu, jako má půda již stávajícího trávníku. Terén se doporučuje rovnat současně s jarním provzdušňováním půdy. Další možností, jak se zbavit nerovností, je mechanické rovnání stávajícího terénu od základů. Jakmile máme hotovo, můžeme se věnovat ještě dalším zásadním úpravám. Jarní období se skvěle hodí i pro některé další zásahy do terénu, jako je například jeho odvodnění. Pokud se vám trávník již klube zpod hlíny a vy potřebujete zarovnat nerovnost, která je na relativně malé ploše, můžete opatrně vyjmout plochu trávníku a půdu pod ním jednoduše vyrovnat. Vyříznutou travní dlaždici pak opatrně uložíte zpátky na její původní místo.
Rozumíte půdě?
Není půda jako půda. I když se vám může zdát, že je půda všude stejná, není to pravda. Půda se dělí na různé typy, a pokud nevíte, jaký typ máte na své zahradě, nedokážete porozumět jejím potřebám. Jen pokud budete vědět, jaké látky půdě chybí a jaké je třeba jí doplnit, můžete získat zdravý trávník. Podle typu půdy je nutné vybírat také hnojivo. Zkušený zahrádkář dokáže rozpoznat půdu z hrsti hlíny v dlani, ostatní mohou úplné informace získat v pedologické laboratoři.
Pokud je vaše půda písčitá, bude se vám mezi prsty jemně sypat, navíc je charakteristická tím, že se nelepí a nedrží pohromadě. Jílovitá půda vyniká obsahem jemných složek, proto se dobře drolí v ruce a poté, co se navlhčí, je možné ji hníst a drží tvar. Vaše půda může být také hlinitá, ta je dobře tvarovatelná, lepivá a drží pohromadě, nebo rašelinitá, která je na stisk pružná.
Nezapomeňte provzdušňovat
Tvrdá a neprostupná půda strádá, proto je vždy nezbytně nutné ji na jaře prokypřit. Zejména v místech, kde trávník vykazuje známky strádání, nebojte se zarýt rýč asi 10 cm hluboko. K takovému přílišnému stlačení zeminy může dojít u všech půdních typů, ale nejčastěji na něj trpí půda jílovitá. Samozřejmě v místech, kde se často chodí, dochází k největšímu stlačování. Na nutnost provzdušnění půdy by vás měly upozornit také krátké a tlusté travní kořínky. V případě, že je objevíte ve vyrýpnutém vzorku půdy, je to jasný důkaz toho, že se trávě nedaří růst právě kvůli nadměrnému stlačení. V případě, že je nutné provzdušnit neboli aerifikovat jen menší plochu, vystačíte si s rýčem nebo rycími vidlemi a hráběmi. U větších ploch si vezměte na pomoc válec s jehlicemi nebo motorový aerifikátor. Do trávníku tak vyryjete hustou síť děr, které je dobré zasypat pískem, protože ten do půdy propouští vzduch, vodu i živiny. Půda konečně začne dýchat a výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.
Nebojte se hnojit
Aby váš trávník připomínal golfový green, musíte mu dodávat nejen dusík, ale i další živiny. Hnojení je důležité také z hlediska odolnosti trávy proti rozpínavému plevelu, mechu a problémům s travními chorobami. Tráva bude díky hnojení silná a trávník bude krásně zelený a hustý. S hnojením je dobré začít hned na jaře, kdy je vegetační období v samém začátku.
Naostřete nože
Vzhled trávníku samozřejmě výrazně ovlivňuje také jeho zastřižení. Čepele nožů ve vaší sekačce by tak měly být dostatečně ostré, jinak bude tráva vypadat „otrhaně“. Druhý den po sekání se na ní zajděte podívat z blízka. Pokud není vršek trávy čistě seříznutý a místo toho vidíte jen kostrbaté vršky, měli byste určitě nechat ostří sekačky nabrousit. A v tomto případě nejde pouze o estetický problém - tupá čepel, která trávník spíše trhá, než seká, dává příležitost nejrůznějším škůdcům a nemocem, aby se prosadily.
- jap - ve spolupráci s firmou Briggs&Stratton
Foto: Briggs&Stratton
Související články
Trávníkový bedekr
Zahradní nůžky
Zahradní traktory pro podzimní údržbu zahrady
Hnojení a regenerace trávníku
Vyžínače a strunové sekačky pro dokonale upravenou zahradu
Kupujeme zahradní hadici a příslušenství
Článek byl zobrazen 25344 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahrada

Jak pěstovat chřest?
Chřest lékařský (Asparagus officinalis) je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 90 cm a šíře okolo 45 cm. My však chřest známe pouze jako svazky křehkých, většinou bílých, ale někdy i zelených výhonků. Přestože se v minulosti chřest z České republiky vyvážel, dnes je k nám dovážen ze zahraničí.

Jak vybrat kompostér? Důležitý je materiál i rozměry
Kvalitní kompost z vlastní zahrady je požehnáním pro každého pěstitele a ceněným hnojivem. Je ale také možností, jak zužitkovat maximum zahradního a kuchyňského bioodpadu. Nevíte, jaký kompostér vybrat? Poradíme vám, na co se zaměřit.

Září na zahradě ve znamení sklizně ovoce i kvetoucích trvalek
I na podzim zahrada nabízí spoustu radosti. Na ovocných stromech dozrávají plody, květiny ještě kvetou a slunce stále hřeje. Září je klíčovým obdobím pro zahradníky – rozhoduje o úrodě příštího roku. Co je tedy potřeba udělat v září na zahradě?

Jak postupovat při výběru betonové dlažby
Beton má v české architektuře již mnoho let své nenahraditelné místo. Je kvalitním a trvalým materiálem s mnoha přednostmi, který se těší stále větší oblibě i v malé a zahradní architektuře. Výběr dlažby z betonu určené pro zpevněné plochy není dobré uspěchat, právě naopak, je třeba si vše důkladně rozmyslet.

Pomozte ptáčkům v zimě a naplňte jim krmítka
Máte na zahradě krmítko nebo budku pro ptáčky? V zimních měsících může být právě vaše budka jediným místem, kde si mohou tito malí opeřenci zajistit potravu. Řada městských ptáků si již zvykla na život v blízkosti lidí a v době, kdy jsou silné mrazy, a vše je ukryto pod sněhem, si již nedokážou sehnat sami něco k snědku. Musíme jim tedy pomoci.

Nášlapné kameny a zahradní cesty
Chodníky a cestičky k zahradě jednoduše patří. Nejen, že se po nich dostanete k záhonkům, ke skleníku, či k posezení s grilem, ale také, pokud zvolíte správný materiál i tvar, úžasně dotvoří celkovou atmosféru zahrady.

Pěstujeme hortenzie – jaké druhy a barvy vybrat?
Hortenzie jsou nádhernou živoucí ozdobou zahrad, ale stále častěji se s nimi setkáme i na balkonech či dokonce v interiérech. Jejich velké květy se vyskytují v různých barvách, což je dáno kyselostí půdy. Víte, jak docílit toho, aby vám hortenzie každým rokem zkrášlovaly okolí a jak získat legendární modré hortenzie?

Mochyně – k dekoraci i k jídlu
Nejednu podzimní zahrádku zdobí oranžové „lampionky“ patřící rostlině známé jako mochyně. Nejčastěji jde o mochyni židovskou, která se pěstuje především jako dekorativní rostlina a může být krásným doplňkem vašeho interiéru. Věděli jste však, že mochyni můžete i jíst? Ale pozor, musí jít o mochyni peruánskou, která je jedlá, chutná a navíc léčivá.