Vyměňte video za DVD rekordér
08.02.2006
I konzervativní příznivci videorekordérů si již všimli, že na pultech obchodů jsou vedle DVD přehrávačů také DVD rekordéry. Najdou tyto přístroje využití v našich domácnostech, stejně jako po mnoho let oblíbené videorekordéry?
Ceny DVD přehrávačů i rekordérů neustále klesají, a přístroje se tak stávají dostupné téměř pro všechny. Jak fungují DVD přehrávače většina z nás ví. Co ale můžeme očekávat od DVD rekordéru a jak postupovat při nákupu už zase tak obecně známé není. Opravdový rozmach DVD rekordérů nás pravděpodobně čeká až s příchodem digitálního televizní vysílání.
DVD rekordér se od videorekordéru liší nejen médiem (tedy nosičem, na který je záznam nahráván - videokazdeta a disk), ale také kvalitou a trvanlivostí záznamu. Kvalita záznamu samozřejmě závisí na kvalitě signálu. Trvanlivost záznamu na DVD je s videopáskou nesrovnatelná – vydrží beze změn i několik desítek let, ovšem i zde závisí na zacházení s médiem. Příjemným překvapením je také délka záznamu, kterou lze na DVD vměstnat. Množství dat závisí na kvalitě příjmu, čím kvalitnější příjem, tím větší objem data mají. Výhody oceníme také při skladování DVD nosičů.
DVD+RW, DVD-RW nebo DVD-RAM
Na trhu se můžeme setkat s širokou nabídkou rekordérů značně se lišících nejen cenou, ale hlavně funkcemi. Základní rozdíl mezi rekordéry je v tom, zda mají pevný disk či nikoliv. Pokud nemají pevný disk, pak lze vybrat mezi zápisy na DVD+RW, DVD-RW nebo DVD-RAM. DVD+RW patří mezi nejlevnější rekordéry a se chová podobně jako video. Záznamy jsou nahrávány za sebe jako jednotlivé kapitoly. Pokud jeden z nich vymažeme, volná kapacita na disku se nezmění, ale lze do volného místa nahrát jiný pořad o stejné či kratší délce. Podobně se chová také DVD-RW, jehož kompatibilita s ostatními DVD přehrávači závisí na počátečním naformátování disku – obecně kompatibilnější je režim Video (který lze ale hůře editovat), režim DVD-RW (VR) lze lépe editovat, je však bohužel většinou nekompatibilní s ostatními přehrávači. DVD-RAM se chová podobně jako pevný disk v počítači. Jakoukoliv část nahrávky lze fyzicky vymazat a okamžitě se to projeví na volném místě na disku. Nevýhodou DVD-RAM je nekompatibilita disku. Při vložení disku do kamarádova přehrávače bychom tak byli dost zklamaní. Pro tento účel se nejlépe hodí DVD+RW.
Editace záznamů
Editaci záznamů, tedy vymazání reklamy z filmu (funkce Erase), rozdělení záznamu na dva (funkce Divide), jejich pojmenování a přejmenování apod., zvládá pouze DVD-RAM a pevný disk. Při nákupu je ovšem důležité sledovat vybavení jednotlivých rekordérů od různých výrobců. Značně se liší a určitě bychom nebyli nadšeni, kdybychom to ujistili až doma.
Pevný disk
U DVD rekordérů nejvíce zaplatíme za pevný disk. Pokud si to můžeme dovolit, měli bychom vždy raději sáhnout po rekordéru s pevným diskem (samozřejmě vedle vyjímatelného disku). Práce s ním je mnohem pohodlnější a důležitá je také několikanásobně vyšší kapacita disku (u některých rekordérů je to až 400GB). Pokud si chceme převést záznam z kamery na DVD, je pevný disk nutností. Důležitá přitom je rychlost datového toku – čím vyšší je rychlost, tím kvalitnější je záznam.
Nejlevnější DVD rekordéry lze pořídit již od 5 tisíc korun, přičemž střední třída se pohybuje mezi 10 a 15 tisíci korun.
Užitečné pojmy
Finalizace – operace, při níž se disk uzavírá pro zápis a díky tomu jej lze přehrát i v jiných rekordérech.
HDTV (High Definition TV) – televizní vysílání s vysokým rozlišením, má až pětkrát více detailů než analogové nebo digitální vysílání, přinásí nesrovnatelně kvalitnější obraz.
HD Ready – označení pro televizory i rekordéry připravené na příjem (záznam) televizního vysílání s vysokým rozlišením (HDTV).
Mini DV – páskový bezkompresní videokamerový signál pracující s datovým tokem zhruba 25Mb/s, při přepisu na DVD rekordéru tak dochází poklesu kvality a ztrátě detailů, některé rekordéry to obcházejí speciálním režimem pracujícím ve vyšší rychlosti než standardních 10 Mb/s.
Foto: archiv firem Daewoo, JVC a Sony
Články s podobnou tématikou
Není televize jako televize
Doma jako v kině
Chraňte se před elektrosmogem!
Nepodceňujte akustiku místnosti
Domácí projekce
Článek byl zobrazen 10763 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Elektronika

Fotorámečky v digitálním věku
Digitální fotografie již pořizování snímků na film jasně vytlačila. Stejně tak se mění i způsoby prezentace fotografií. Někdo už vůbec nemá klasická alba a na fotografie se dívá výhradně na monitoru počítače. Ani na návštěvu ke známým se již nenosí album, ale spíše notebook nebo pouze vhodné paměťové médium.

Doma jako v kině
Pravdou zůstává, že sebelepší domácí kino a televizor nenahradí dojem ze skutečného kina, stejně jako domácí přehrávání opery nenahradí návštěvu divadla. Přesto vyznavačů domácího "promítání" stále přibývá a kvalita zvuku a obrazu se s klasickým televizním vysíláním opravdu nedá srovnat.

Chraňte se před elektrosmogem!
V našich domácnostech přibývá v průběhu let stále více elektrických a elektronických přístrojů. Elektromagnetická pole, která jejich činností vznikají, nazýváme elektrosmogem. Mnozí lékaři varují před jeho negativními účinky, a tak bychom se před ním měli chránit alespoň v ložnici.

Bezpečné bydlení nejen pro seniory
Víte jak upravit a případně dovybavit byt pro seniora nebo hůře pohyblivého člena rodiny? S přibývajícím věkem se nároky uživatele konkrétního bytu mění a to, co dříve nebylo problémem, dnes může být nepřekonatelnou překážkou. Naštěstí existuje spousta drobných pomocníků, díky nimž je možné byt seniora proměnit tak, aby vyhovoval z hlediska komfortu i bezpečnosti.

Umřel vám náhle notebook? Nemusí to být tak zlé...
Moderní elektronika se vyznačuje mnohem vyšší spolehlivostí, než tomu bývalo dříve. Přesto se nevyplácí spoléhat se na statistiky, jedná-li se o elektronické přístroje, které používáme ke každodenní práci. Mezi taková zařízení patří například notebooky.

Nepodceňujte akustiku místnosti
Pokud chcete mít z poslechu audio systému nebo domácího kina dokonalý požitek, nevyhnete se některým úpravám vašeho bytu či domu. I ta sebelepší aparatura ze sebe nevydá maximum, nebudete-li se zabývat akustikou místnosti.

Povánoční slevy v plném proudu? Tak které si vybrat?
Netrefil se vám Ježíšek zcela do vkusu nebo byste si k dárečkům ještě potřebovali dokoupit nějaké doplňky či příslušenství? Nezoufejte, i přes povánoční výprodeje, které někde již končí a jinde jsou stále v plném proudu, naleznete stále mnoho zajímavých kousků a zařízení, které vám zpříjemní život a udělají jej pohodlnějším.

Čištění a náprava poškrábaných CD a DVD nosičů
Chtěli jste si doma pustit oblíbenou hudbu, nebo si prohlédnout fotky z dovolené, ale zjistili jste, že se dané CD nebo DVD v mechanice nenačítá, nebo jak se říká „skáče“? Zatím není důvod propadat panice, že jsou veškerá data nenávratně ztracena. Existuje totiž několik šikovných pomocníků, kteří nám mohou pomoci problém poškrábaného či špinavého disku vyřešit.