Přijímáme televizi ze satelitu
18.03.2008
„Mít satelit“ bylo už na sklonku socialistické éry velmi „in“, jak bychom řekli dnes. S pozdějším rozvojem kabelových televizí tato módní vlna poněkud ustoupila, přesto však vlastnictví satelitního přijímače není v současnosti ničím neobvyklým.
Oproti minulosti ale došlo k výrazné technické změně – analogové vysílání bylo ve většině případů nahrazeno digitálním. Jistě, stále se dají koupit analogové satelitní přijímače, a to velmi levně. Stále se také analogově vysílá řada programů. Sice jich postupně ubývá, avšak pomaleji, než se před pár lety očekávalo. Může za to především neopadající zájem o analog v některých zemích. Kromě nízkých pořizovacích nákladů má „analogová cesta“ výhodu v tom, že stanice jsou zpravidla nekódované. Anténa s konvertorem se navíc dá bez úpravy použít i pro digitální vysílání, stačí vyměnit analogový satelitní přijímač za digitální. Digitalizace je však jasným trendem, a tak jestliže myslíte na budoucnost, šáhnete spíše rovnou po digitálním satelitním přijímači.
Před koupí jakéhokoliv satelitu je ovšem důležité si promyslet, zda vůbec máme vhodné místo pro umístění antény. Ta se dá upevnit na střechu, balkón, zahradu apod., avšak tak, aby byla natočena přibližně k jihu, přičemž okolí musí být volné pro dostatečně silný příjem ve směru přijímaného satelitu.
Před satelituchtivým zákazníkem dále stojí rozhodnutí, jaké programy hodlá přijímat – jen volně vysílané (označované zkratkou FTA – Free to Air), nebo i zakódované, tedy placené? Zhruba se dá říci, že volné kanály tvoří jen asi 15% všech programů, zbylých 85% je kódovaných. Rovněž při příjmu pořadů v češtině se bez dekodéru neobejdeme. Podle toho se výběr zužuje buď na nejlevnější „obyčejné“ přijímače pro volný příjem, nebo na zařízení s vestavěným dekodérem (např. CryptoWorks, Conax aj.) pro určitou stanici (stanice) či přístroj se sloty CI s možností vložení libovolného dekódovacího modulu, a konečně přijímače s dekodérem i sloty.
Pro propojení s televizí a videorekordérem by měl mít přijímač alespoň 2 zásuvky SCART. Pro připojení starších typů televizorů slouží UHF modulátor. Je třeba mít na paměti, že na rozdíl od analogu lze u digitálního satelitního vysílání ke každému satelitnímu přijímači připojit pouze jeden televizor (výjimkou jsou mnohaúčastnické rozvody). Takže žádné rozbočovače apod… Lépe řečeno, k přijímači se sice dají připojit třeba dvě televize, ale na každé poběží stejný program. Pro nezávislé sledování různých programů na dvou televizorech stačí jedna anténa, avšak je nutné mít dva přijímače a konvertor se dvěma výstupy.
Pro příjem signálu z více družic je možné vybavit anténu natáčecím zařízením, nebo na ni umístit několik konvertorů. K přepínání mezi nimi i k ovládání natáčecího zařízení slouží tzv. DiSEqC, nejčastěji umožňující zároveň využívat 2 až 4 konvertory. Jestliže tyto funkci požadujete, zvolte satelitní přijímač, který je podporuje.
Při koupi nesmíte zapomenout ani na snadnost a přehlednost ovládání (např. menu na obrazovce) a pokud neumíte cizí jazyk, také na schopnost komunikace v češtině. Ne všechny digitální přijímače rovněž podporují příjem teletextu, přičemž tato funkce je jistě vítána. Přístroj samozřejmě musí dále mít dostatečné množství předvoleb, tedy pozic pro uložení všech sledovaných televizních a rozhlasových stanic.
Pro připojení věže, Dolby Digital apod. slouží audio výstup. U dražších modelů dále najdeme zabudovaný harddisk, umožňující přímo v přijímači zaznamenávat vysílané pořady. V případě, že chcete jeden kanál nahrávat a na druhý se dívat, musí být přijímač vybaven dvěma tunery.
Výhodné je pořídit si tzv. kombo, tedy přijímač jak pro satelitní vysílání (DVB-S), tak pro pozemní digitální vysílání (DVB-T).
Pro další technické podrobnosti o satelitních přijímačích se doporučuje problematiku nezávisle konzultovat s několika specializovanými prodejci.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 31469 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Elektronika

Pod modrými paprsky
Zatímco „dívídýčka“ se stala masovou záležitostí a filmy na DVD se prodávají v supermarketech za 38,- korun, pomalu vyvstává otázka, co dál. Nyní to vypadá, že novým vítězem nosičů videa a dat jsou blu-ray disky, jejichž název je mírně zkráceným „blue-ray“, tedy modrý paprsek.

Kam se posouvá příjem televizního vysílání?
Televize je běžnou součástí našeho života, pro někoho až téměř základní. Přesto má stále jen málo lidí přehled o nových způsobech televizního vysílání a řada pojmů se jim plete. Pokud se tedy chceme dívat na televizi, máme hned několik možností.

Trendy v oblasti televizí pro rok 2014
Technika se neustále vyvíjí a tak dnes už v oblasti televizí nejsou plazmové, LED či full HD televize ničím neobvyklým. Veletrh spotřební elektroniky CES 2014 poodhalil, jakým směrem se budou ubírat trendy ve světě televizí. Televizím budou kralovat zakřivené TV, zdokonalené smart TV a velký důraz bude kladen i na kvalitnější obraz.

Vánoční dárky – tipy pro opozdilce
Vánoce jsou doslova za dveřmi a vy ještě stále nemáte všechny vánoční dárky? Patříte k těm, kteří věří intuici na poslední chvíli? Nebo máte trochu zaděláno na lehkou nervozitu, že vše není úplně tak, jak byste si představovali? Máme pro vás pár tipů, které zaručeně zaberou.

Jak vybrat meteostanici a k čemu všemu jí lze využít?
Kvalitní a chytré meteostanice oceníte především při plánování. Pokud víte, jaké bude počasí v místě vašeho bydliště, můžete si naplánovat práci na zahradě, venkovní aktivity i to, co si vzít ten den na sebe, aby vás nepřekvapil déšť nebo naopak vedro k zalknutí. Co vlastně meteostanice umí a jak vybrat tu správnou?

10x ano pro inteligentní domácnost
Kdo z vás by nechtěl po víkendu přijet domů bez starostí o nastavení topení a příjemnou teplotu? Nemuset se starat o stav oken, stínící techniky, dveří, garáže, vjezdové brány a dalších zařízení. Snad každý, protože přesně tyto “drobnosti“ nám denně nenápadně užírají volný čas i energii, které bychom mohli investovat do rodiny nebo zálib.

Mikrovlnná trouba s párou má páru
Podle specialistů na výživu je vaření v páře jedním z nejzdravějších způsobů přípravy jídla. Zařízení na vaření párou v mikrovlnné troubě pracuje tak, že mikrovlny ohřívají pouze vodu a pokrm se pak vaří na páře. Tímto způsobem připravíte cokoliv – od ryb, přes maso a brambory až po zeleninu.

Elektrokoloběžky – ideální dopravní prostředek do města i na venkov
Elektrické koloběžky jsou k vidění stále častěji a čím dál víc lidí je využívá jako běžný dopravní prostředek po městě, do práce nebo do školy. Na co se při výběru elektrokoloběžky zaměřit a s jakými vychytávkami se můžete setkat?