Plazmová nebo LCD televize?
06.02.2007
Ploché obrazovky postupně vytlačují staré televizní přijímače z českých domácností. Za svou popularitu vděčí svému modernímu designu, úzkému profilu a tím i možnému umístění na stěnu, ale i novým technologiím. V současnosti si můžeme vybrat mezi plazmovou či LCD obrazovkou. Podívejme se, jaký je mezi nimi rozdíl.
Plazmové televize
Plazmová technologie je starší než konkurenční LCD. Díky směsi rozpáleného neonu a xenonu vzniká velmi čistý a ostrý obraz, který věrně zobrazuje detaily i v tmavých záběrech či nočních scénách. Vysoký kontrast je přitom zachován při libovolném úhlu pohledu a my si tak můžeme vychutnat oblíbený film doslova odkudkoliv z místnosti. Standardní rozlišení plazmových obrazovek je 852x480 bodů. Ačkoliv je v současné době plně dostačující, s nástupem digitálního vysílání by se mohlo ukázat jako problematické. Nenechte se proto zlákat cenovými hity ani závratnými slevami a pořiďte si raději už teď obrazovku s vyšším rozlišením. Někdy se však může stát, že v místě, kde je určitý statický obraz (např. logo televizní stanice) vznikne stálý stín. Navíc postupně dochází ke snižování vyzařování, a proto je i doba životnosti plazmových obrazovek kratší než u LCD. Toho se však nemusíme příliš obávat, neboť u dnešních přijímačů se obvykle uvádí 40-60 tisíc hodin provozu. Určitou nevýhodou pak může být několikanásobně vyšší váha, kvůli které některé přístroje vyžadují speciální držáky pro uchycení na zeď.
LCD televize
Nespornou předností LCD technologie je oproti plazmovým obrazovkám téměř o polovinu nižší spotřeba elektrické energie. Vyzařované teplo není tak velké, a tudíž nehrozí nebezpečí přehřátí. Na druhou stranu, určitou nevýhodou je relativně pomalá odezva, jež způsobuje tzv. stopový efekt, neboli rozmazání rychlého děje. LCD panely nové generace s odezvou pod 16ms však již tyto problémy nemají. Navíc je stopový efekt postřehnutelný pouze u televizorů s velkými úhlopříčkami. Pokud si tedy zamýšlíme pořídit přístroj s úhlopříčkou do 82 cm, rozhodně nebude kvalitní LCD obrazovka chybnou volbou. Ve velkých rozměrech je LCD technologie výrazně náročnější na výrobu, a proto většina velkých televizí stejně zatím používá technologii plazmovou. Zorný úhel LCD televizorů dosahuje až 178°, avšak již při pohledu ze 45° může docházet k částečnému poklesu kontrastu. Podobně se i hůře zobrazují detaily, a to zvláště v tmavých scénách. Tento problém je způsoben faktem, že technologie LCD je založena na bílém podsvícení panelu, které stále proniká obrazovkou. Ačkoliv pro pořízení LCD televize musíme sáhnout o něco hlouběji do kapsy, vydrží nám déle, neboť je mnohem odolnější než její plazmová kolegyně.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Články s podobnou tématikou
Dětský pokoj 21.století
Už víte, proč byste si měli pořídit plochou televizi?
Domácí projekce
Doma jako v kině
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Elektronika
Článek byl zobrazen 18596 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Elektronika

10x ano pro inteligentní domácnost
Kdo z vás by nechtěl po víkendu přijet domů bez starostí o nastavení topení a příjemnou teplotu? Nemuset se starat o stav oken, stínící techniky, dveří, garáže, vjezdové brány a dalších zařízení. Snad každý, protože přesně tyto “drobnosti“ nám denně nenápadně užírají volný čas i energii, které bychom mohli investovat do rodiny nebo zálib.

Domovní videotelefon nejen pro pocit bezpečí. Jak vybrat ten správný?
K pocitu bezpečí patří, že víte, kdo se pohybuje kolem vašeho domu. Nastat může například situace, kdy jste sama doma, a v pozdních hodinách vás překvapí nečekaná návštěva. Nebo naopak někoho netrpělivě očekáváte, ale musíte odejít. Jak pak zjistíte, jestli se nakonec ten někdo dostavil? Odpovědi mají společné jedno – domovní videotelefon.

Čtečky elektronických knih do postele, na chalupu i na pláž
Patříte mezi vášnivé čtenáře, kteří si čtením zpříjemňují cestování, dovolenou a vyplňují si tím každou volnou chvilku? Určitě jste někdy nechali rozečtenou knihu doma jen proto, že se vám ji jednoduše nechtělo tahat. Tyto problémy dnes už můžete hodit za hlavu. Stačí si pořídit čtečku elektronických knih a strčit tak celou knihovnu do kapsy!

Vybíráme elektrický zubní kartáček
Základním účelem čištění zubů je odstranění plaku. Čistíte si zuby klasickým zubním kartáčkem nebo v moderním duchu elektrickým, kterému se říká také sonický? Zní to možná tajemně, nejde však o výkon, ale o skutečnost, že při čištění elektrickým kartáčkem vzniká také zvuk. Sonický pochází z anglického slova sonic – zvuk.

Vánoční dárky – tipy pro opozdilce
Vánoce jsou doslova za dveřmi a vy ještě stále nemáte všechny vánoční dárky? Patříte k těm, kteří věří intuici na poslední chvíli? Nebo máte trochu zaděláno na lehkou nervozitu, že vše není úplně tak, jak byste si představovali? Máme pro vás pár tipů, které zaručeně zaberou.

Umřel vám náhle notebook? Nemusí to být tak zlé...
Moderní elektronika se vyznačuje mnohem vyšší spolehlivostí, než tomu bývalo dříve. Přesto se nevyplácí spoléhat se na statistiky, jedná-li se o elektronické přístroje, které používáme ke každodenní práci. Mezi taková zařízení patří například notebooky.

3D televize aneb 3D kino u vás doma
Chodíte rádi do kina na 3D filmy? A chtěli byste mít stejný zážitek jako z 3D kina i při sledování filmů u vás doma? V dnešní době je to již téměř možné, stačí si pořídit speciální trojrozměrnou, tedy 3D televizi, která je mezi televizemi revoluční novinkou. Vyznat se v jejich nabídce je ale téměř nadlidský výkon, proto si o 3D televizích něco povíme.

Chcete mít tichou a zároveň ochlazenou domácnost? Zkuste bezvrtulový ventilátor
Teď v létě je příjemné osvěžení něčím, bez čeho si nelze představit den. Slunce a teplo k létu patří a venku je třeba si to do sytosti užít, ale mít tropy i v bytě, to už taková pohoda není. Když běžné větrání nestačí, přicházejí na řadu větráky a ventilátory. Jenže je to něco za něco. Běžné větráky sice vzduch ochladí, ale přinášejí s sebou typický hluk. Tomu se lze vyhnout s chytrým spotřebičem, kterým je bezvrtulový ventilátor. Je tichý, nenápadný a zároveň zajistí v bytě příjemný chládek.