Jak vybrat správnou sklenici na víno?
17.09.2014
Taky už jste někdy bezradně stáli před policí se sklenicemi na víno a přemýšleli, k čemu je tolik různých tvarů a velikostí? Vybrat si tu správnou je trochu věda, ale víno z ní chutná podstatně lépe. Co tedy nabízí trh a jaké máte možnosti? Jaký je rozdíl mezi tvary? Pojďme se na to podívat.
Není sklo jako sklo
Důležitou roli hraje materiál. Přívlastkové víno za pár set korun ze skleniček z Ikea asi nebude to pravé ořechové. Sklo by mělo být čiré a tenké, aby nezkreslovalo barvu vína, nožka dlouhá a úzká pro lepší držení. Dbejte také na jejich čistotu, zaprášené a uťapané nádobí příliš parády neudělá.
Sklenice na bílé a červené víno, jaký je mezi nimi rozdíl?
Bílá vína jsou obvykle méně aromatická než ta červená, proto mají trochu vyšší nároky na tvar sklenice. Sklenice na bílé víno bývají obvykle trochu menší, nejdůležitější je však zužující se hrdlo. Sklenice by tvarově měla připomínat tulipán. Právě kónický tvar hrdla umožní vínu plně rozvinout jeho aroma.
Obr. Global Wines
Čím méně aromatické víno, tím menší sklenice. Sklo o obsahu 3,5 dl jsou vhodná například na sylvánské, neuburg, veltlínské nebo třeba ryzlink. Pokud nalijete do takové sklenice červené víno, odradí vás zejména zápach alkoholu, který vás praští do nosu jako první. Červené víno obsahuje totiž více alkoholu, takže malá sklenka napáchá více škody než užitku.
Na červené víno (a ta aromatičtější i z řad bílých) je nejvhodnější sklenice o něco větší, okolo 4,5 dl. Aroma se v ní rozvine dostatečně, díky větší vzdálenosti od nosu bude mít vůně dostatek času smísit se s alkoholem, takže se nemusíte obávat štípajícího nosu.
Sklenice na červené, bílé a šumivé víno. Foto: WMF
Pokud máte rádi bublinky, vězte, že těm svědčí nejvíce dlouhá úzká sklenice, nahoře se lehce zužující. Vůně šumivých vín je velmi jemná, takže je zapotřebí aroma dostatečně povzbudit. Mnoho sklenic má na dně kalichu drobný výstupek, který podporuje vzlínání bublinek.
Sklenice se drží za nožku, ideálně dvěma nebo třemi prsty. Uchycení za kalich zahřívá víno uvnitř sklenice, což mu příliš nesvědčí.
Pár tipů pro servírování
Víno servírujte vždy v doporučené teplotě. Nejchladnější by měla být šumivá vína (4-6°C). Bílá vína suchá by měla mít teplotu okolo 5-7°C, ta sladší o něco vyšší (10-12°C) stejně jako mladá červená. Teplota zralých červených vín by se měla pohybovat okolo 14-16°C. Růžová se podávají také s nižší teplotou okolo 7-9°C.
A hlavně nespěchejte. Ani při vytahování zátky, ani s konzumací, ani při nalévání. Nechte víno, ať si po nákupu trochu zvykne, stejně tak ho nechte po otevření trochu prodýchat. Sklenice nalévejte asi do třetiny, ty větší do čtvrtiny, aby se aroma plně rozvinulo.
- lub -
Další články z rubriky Kuchyně
Chladič na víno a šampaňské se bude hodit nejen o vánočních svátcích
Vánoční stolování – tipy na přípravu štědrovečerní tabule
Osvěžte se v létě variacemi známých drinků
Snídejte ve velkém stylu – je libo stojánky na vajíčka nebo oboustranné prostírání?
Hrnky, hrnečky a bucláky
Článek byl zobrazen 50289 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Kuchyňské vybavení

Nové tvary varných desek a varných zón
Kdo má dostatečně velkou kuchyň a není nucen šetřit místem, nemusí se při pořizování nové varné desky omezovat na standardní tvary, kde jsou k dispozici čtyři hořáky – dva vepředu a dva vzadu. Na výběr dnes máte několik netradičních tvarů varných desek, díky kterým můžete pozměnit celkový ráz vaší kuchyně.

Vakuování potravin prodlouží jejich trvanlivost
Skladovat potraviny tak, aby nepodlehly rychlé zkáze, uchovaly si chuť a neztratily nic na své kvalitě, umožňuje zmrazení, zavaření nebo nejmodernější a šetrný způsob - vakuové systémy. V době, kdy na zahrádce dozráva nejrůznější ovoce a zelenina a lesy jsou plné hub, vakuování potravin jistě oceníte.

Lisy na česnek – užiteční pomocníci i designové doplňky do kuchyně
Česnek má v kuchyni své nenahraditelné místo a při přípravě řady pokrmů se bez něj zkrátka neobejdeme. Dokážete si představit třeba bramborák nebo špenát bez česneku? Nechybí ani v řadě polévek a pomazánek. Manipulace s ním však nebývá vždy jednoduchá, proto existuje několik moderních „udělátek“, které nám ji usnadní.

Vybíráme kuchyňský nůž
Kvalitní kuchyňský nůž je tím nejlepším společníkem každé dobré kuchařky. Vaření s ním je nejen radostí, ale práce jako by sama utíkala od ruky. Proto není divu, že se se svým pomocníkem jen těžko loučíme. Avšak správnou volbou a následnou péčí můžeme docílit toho, že nám vydrží co nejdéle.

Výběr domácí vinotéky a lednice na víno
Domácí vinotéky jsou tím nejlepším řešením, jak skladovat víno v optimálních klimatických podmínkách, pokud ovšem k tomuto účelu nevlastníte kamenný vinný sklípek na zahradě nebo v suterénu vašeho rodinného domu. Nač skladovat své víno v obyčejné chladničce, když můžete svou sbírku lahví rozšířit a mít ji neustále na očích v prosklené vitríně, která bude udržovat optimální teplotu pro degustaci v jakoukoliv roční dobu.

Stylové i designové nádobky na olej a ocet
Olej a ocet jsou dochucovadla, která by stejně jako pepř a sůl neměla chybět na žádném jídelním stole. Položit je na stůl v lahvích, ve kterých jsme je koupili, by však nebylo zrovna estetické ani praktické. Proto je dobré si pořídit speciální nádobky na olej a ocet, které jsou nejen dekorativním, ale také účelným doplňkem každé kuchyně.

Čistá voda pro vaši domácnost
Dříve jsme se ve škole učili, jak probíhá čištění a filtrace vody určené pro vodovodní rozvody. Taková voda by měla být čistá a zdravotně nezávadná, způsobilá ke každodenní konzumaci. Pak se však v obchodech objevila voda balená a s ní mohutná reklamní kampaň naznačující, jako by snad s vodou z vodovodu nebylo všechno v pořádku.

Máte pochyby ohledně nezávadnosti vody? Zkuste filtrační lahve
Neplaťte už více za balenou vodu! Řešením, jak získat kvalitní, čistou a chutnou vodu přímo z vašeho kohoutku, jsou nejen známé filtrační konvice, ale také nové filtrační lahve. Díky nim si můžete pitnou vodu dopřát kdykoliv a kdekoliv. Šetříte nejen peníze, ale také životní prostředí – přírodě ulevíte o stovky vyhozených PET lahví ročně.