Reklama

Život s domácími mazlíčky - úklid a hygiena

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

23.09.2010

Člověk je od přírody tvor společenský a tak není divu, že se obklopujeme společností nejen lidskou, ale také zvířecích mazlíčků. Asi byste těžko hledali domácnost, kde nemají psa nebo kočku, popřípadě rybičky, papouška, morče nebo zástupce z exotické říše v podobě hadů, leguánů a dalších zvířat, ze kterých jsme si udělali zvířata domácí.

Díky jejich společnosti je nám dobře, podle odborníků dokonce minimalizujeme riziko vzniku infarktu nebo srdečních onemocnění, pokud máme zvířecího přítele, avšak zvířata vyžadují také maximální péči. A to i proto, že jsou velmi často původci nepříjemných onemocnění a chorob, mohou do našich příbytků zanést nepříjemné roztoče a bakterie, které nám život okamžitě znepříjemní.

Nebezpečí, jež nám hrozí

Asi nejdiskutovanější a nejznámější je riziko chovu koček u těhotných žen. Kočky, jak známo přenášejí velmi nebezpečné onemocnění – toxoplazmózu, která se u kočky rozvine, pokud se živí lovením myší, nebo sežere nakaženého ptáka. Ovšem nutno podotknout, že se tak stává pouze u koček, které nejsou ryze domácí, a pouštíte je pravidelně ven. Domácí kočky, které dostávají granule nebo kočičí konzervy nemají v podstatě jak se nakazit. Pokud chcete zabránit i tomu minimálnímu riziku nákazy, vždy používejte při čištění kočičího záchodku rukavice a dodržujte důsledně hygienu. Domácí zvířata přenášejí celou řadu těchto zoonóz. Dosud jich bylo identifikováno na dvě stě různých druhů. Jsou přenášeny ze zvířete na člověka při přímém kontaktu se stolicí nebo při pokousání či poškrábání. U člověka také většinou nákaza končí. Mezi lidmi jsou nepřenosné, s výjimkou možnosti přenosu z těhotné ženy na plod. Nakažení se přihlásí nejčastěji v podobě horečky, zvětšení lymfatických uzlin v blízkosti místa poranění - to především u tularémie přenášené kočkami. Leptospirózou vás mohou nakazit myši, krysy a potkani a poznáte jí podle urputné bolesti bolest hlavy, zvracení, ztuhlosti šíje, poruchy rovnováhy a světloplachosti vedoucí často k zánětu mozkových blan. Kampylobakterióza se projeví průjmem a zvracením a nejčastěji se jí nakazí děti při hře se štěňaty nebo koťátky. Ptáci přenášejí chlamydie, které mohou způsobit u člověka ornitózu nebo tularémii. Samostatnou kapitolou jsou alergie na srst nebo roztoče, kteří rádi přebývají v huňatých kožíšcích domácích mazlíčků.

Hygiena je nezbytnou nutností

Samozřejmě, že všechny problémy a rizika nákazy lze minimalizovat dodržováním důsledné hygieny i základních pravidel:

- Vždy důkladně čistěte kočičí záchodky i klece ptáků, či obydlí myší, křečků a potkanů. Při úklidu používejte rukavice a po něm si důkladně umyjte ruce.

- S parazity vám pomůže každý veterinář. Metody odčervování jsou velmi šetrné a cenově dostupné. Veterinář předepíše vašemu mazlíčkovi pilulky, které podle potřeby podáte buď jednou, nebo v několika dnech za sebou. Celou proceduru je možné v pravidelných intervalech opakovat. K dostání jsou také účinné spreje.

- Domácí zvířata vás mohou potrápit také plísněmi. Pokud se vám na kůži po kontaktu s domácím mazlíčkem objeví fleky, může jít právě o plísňové onemocnění, nikoli o alergii, jak se mnozí domnívají. Nejčastějším plísňovým onemocněním bývá dermatofytóza, kterou se velmi snadno nakazí malé děti, starší lidé a osoby s oslabeným imunitním systémem. Projevuje se velmi svědivými fleky, které bývají často zarudlé a zpravidla se vyskytují na rukou, obličeji nebo lýtkách. Léčba tohoto onemocnění je velmi náročná a vyžaduje dlouhý čas na rekonvalescenci. Je proto lepší se plísním u zvířat vyhnout. Pokud máte podezření na plísňové onemocnění domácího mazlíčka, rozhodně neváhejte a vydejte se k veterináři. Ten vám předepíše potřebná antimykotika, která mohou být jak ve formě mastí, u nichž ovšem hrozí, že si je zvíře slízne, nebo perorální roztok. Existuje také celá řada šamponů, sprejů a dokonce je možné proti některým plísním nechat zvíře očkovat. Po prodělání plísňového onemocnění zvyšte hygienu na maximální možnou mez. Je nezbytně nutné důkladné vyčištění celého příbytku, jak zvířecího, tak vašeho včetně desinfekce.

- Hygiena by měla být prvořadá nejen v podobě úklidu, ale také coby návyků zvířat. Naučte je co nejrychleji vykonávat potřebu na k tomu určené místo, které udržujte v maximální čistotě. Pro kočky pořiďte kvalitní stelivo, stejně tak i křečkům, potkanům, myším a ptákům, které pravidelně vyměňujte, jinak vás začne omezovat nepříjemný zápach,

Proti zápachu můžete bojovat nejrůznějšími přípravky, takový Likvidátor zápachu Subio lze použít na jakékoliv materiály, které přišly do styku s kočičími nebo psími výkaly. Použít se dá i na kočičí záchodky, kde odstraňuje nepříjemný zápach a zároveň prodlužuje dobu výměny náplně. Přípravek je netoxický, neškodí ani vám ani zvířatům, pořídíte jej za devadesát korun. Od stejné společnosti pořídíte i Likvidátor zápachů z křečků a morčat, který efektivně odstraní, nikoliv překryje zápach nejen z výkalů, ale také z rozkládající se potravy. Pořídíte jej za šedesát korun. Oba přípravky jsou čistě ekologické.

Účinně se dá bojovat i proti roztočům, kteří rádi přebývají v huňatých kožešinách domácích zvířat. Na trhu jsou k dostání přípravky v podobě insekticidních šamponů nebo sprejů, které je nutné pravidelně na zvíře aplikovat. Roztoči totiž mohou způsobovat velmi nepříjemné potíže nejen nám lidem, ale také samotným zvířatům. Často jim způsobují problémy v podobě zánětu zvukovodů, vzniku bolestivých puchýřů, bakteriální nebo plísňové infekce. Proti úporným roztočům může veterinář nasadit také kortikoidní masti. U člověka jde nejčastěji o alergické projevy typu slzení, kýchání, kašle nebo záchvatů dušnosti.

Problém zvaný alergie

Alergie se stávají nedílnou součástí našich životů. Ať už se odborníci shodují či nikoliv, jedno je jisté. S alergiemi se potýká stále větší množství lidí, včetně našich nejmenších. A valná většina alergií je v přímé souvislosti s chovem zvířat, ať už jde o alergii na roztoče nebo na chlupy či srst domácích mazlíčků. Ale neznamená to, že se musíte hned zvířete vzdát a dát jej pryč. Ač od každého lékaře uslyšíte, že je nutné zamezit jakémukoliv kontaktu se zvířetem, nemusíte zvířátka odložit, ale je nezbytné dodržovat základní pravidla. Jedním z nejdůležitějších je zamezit zvířeti v přístupu do místností, kde spíte vy, nebo vaše děti. Stejně tak zabraňte tomu, aby zvířata odpočívala na sedací soupravě nebo židlích. Měli byste investovat do skutečně kvalitních vysavačů, vhodné jsou ty s několika filtry a možným vysáváním do vody. Nahraďte v bytě koberce raději linem nebo plovoucí podlahou a vytírejte každý den. Naučte se také pravidelně zvíře koupat, ideálně jednou až dvakrát týdně. Pokud ještě zvíře nemáte, je vhodné si před jeho pořízením nechat udělat testy na alergii, zamezíte tak zbytečným nepříjemnostem v podobě zbavování se malého štěněte nebo kočky, ke kterému jste si již vy i vaše děti vypěstovali vztah. Pokud už zvíře máte a alergie se projevila natolik velkou silou, že jej musíte dát pryč, musíte po něm důkladně vyčistit byt. Alergie se může projevovat ještě dlouho potom, co s vámi zvíře nebydlí, neboť v bytě mohou být stále přítomné chlupy nebo roztoči. Stejně tak si ale můžete přinést alergeny z obyčejné procházky venku parkem.

Připravila: Petra Martišková

Článek byl zobrazen 7672 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

Další články na téma Chovatelské potřeby

Život s domácími mazlíčky - úklid a hygiena

Život s domácími mazlíčky - úklid a hygiena

Člověk je od přírody tvor společenský a tak není divu, že se obklopujeme společností nejen lidskou, ale také zvířecích mazlíčků. Asi byste těžko hledali domácnost, kde nemají psa nebo kočku, popřípadě rybičky, papouška, morče nebo zástupce z exotické říše v podobě hadů, leguánů a dalších zvířat, ze kterých jsme si udělali zvířata domácí.

 
Zakládáme akvárium – co k tomu budeme potřebovat?

Zakládáme akvárium – co k tomu budeme potřebovat?

Také vás uklidňuje pohled na rybičky? Chcete si již delší dobu pořídit domů akvárium, ale nějak se k tomu nemůžete rozhoupat? V dnešní době není díky dostupné technice provoz a údržba vodní nádrže nijak složitá ani časově náročná. Nemusíte se akvaristice věnovat zrovna profesionálně, aby se akvárium stalo ozdobou vašeho bytu.

 
Vybavení sladkovodního akvária

Vybavení sladkovodního akvária

Česká republika patří k největším vývozcům akvarijních rybek na světě, a tak není divu, že domácí akvária nalezneme i ve velké části našich domácností. Chcete-li si jedno pořídit i vy, pak pro vás máme stručný návod jak na to.

 
Jak ubytovat domácího hlídače

Jak ubytovat domácího hlídače

Ne, uvedený nadpis se netýká nějakého „černého šerifa“, ale hlídače čtyřnohého, konkrétně tedy psa. Jestliže máte zahradu nebo alespoň dvorek a nechcete, aby pes bydlel uvnitř domu, měl by mít svou vlastní boudu. Mohlo by se zdát, že není nic snazšího než stlouct nějakou boudu z pár prken, ale zase tak jednoduché to není.

 
Kousek moře v obýváku

Kousek moře v obýváku

Také na vás vaše ratolesti při každé příležitosti útočí s tím, že chtějí mít doma zvířátko? Přestaňte jim dále odolávat a pořiďte si akvárium. Péče o něj je méně náročná než o psa či jiné domácí zvíře, přinese však nemálo potěšení a časem zjistíte i vy, že uvolnění a relaxaci při pozorování rybiček, volně proplouvajících mezi korály, vám ani nejlepší televizní program nenahradí.

 
Jak vyrobit vlastnoručně, snadno a rychle pelíšek pro psa

Jak vyrobit vlastnoručně, snadno a rychle pelíšek pro psa

Chcete udělat radost svému čtyřnohému mazlíčkovi a neutratit přitom spoustu peněz? Vyrobte pro něj nový pelíšek ze starého svetru, nebo obnošené mikiny. Je to snadná a rychlá záležitost a materiál na výrobu seženete ve vlastní skříni. Pusťte se do toho s námi, pěkně krok po kroku.

 
Luxusní designová akvária

Luxusní designová akvária

Zavzpomínejte, jak vypadalo akvárium dříve a kolik práce stálo jeho udržování… Doba se hodně změnila a to i v akvaristice. Tradiční pojetí akvária s rybičkou a jednou rostlinkou všichni známe. To se však již do dnešní doby nehodí. Stavíme si atraktivní, moderní domy, útulné byty a jsme časově stále více vytíženi. Proto musí být i styl dnešního akvária na míru tomuto trendu přizpůsoben.

 
Vánoční dárky pro pejsky – i oni se těší na Ježíška

Vánoční dárky pro pejsky – i oni se těší na Ježíška

Řada z nás bere své čtyřnohé miláčky jako právoplatné členy rodiny, a tak každým rokem vymýšlíme, co jim dáme pod stromeček, aby neměli Vánoce „pod psa“. Sami Ježíškovi bohužel napsat nemohou, tak jejich tajná přání musíme odhadnout. Ale samozřejmě jen v případě, že byli po celý rok hodní...

 

Zpět na předchozí stránku

Reklama

Náš tip

Zimní thermo přikrývky

Zachumlejte se do lehké a přesto hřejivé zimní thermo přikrývky. Speciální technologie šití umožňuje vyšší udržení tepla při nižší hmotnosti přikrývky. Vyzkoušejte!

 

Nožičky Petit v k retro stolku

NEPŘEHLÉDNĚTE - nožičky Petit V na výrobu kulatého retro stolku ve výškách 40, 50, 60 a 70 cm s designovým prvkem barevné koncovky a možností zavěšení klíčů.

 

Okna, která mění podkroví

Střešní okna FAKRO jsou navržena tak, aby byl život ve vašem domě ještě příjemnější. Přístup přirozeného světla a čerstvého vzduchu májí pozitivní vliv na rozpoložení každého z nás.

 

Matrace Store – vše pro zdravé spaní

Specializovaný eshop na matrace, rošty do postele, chrániče, anatomické polštáře a postele. Odborně poradíme při výběru správné matrace pro Vás. Nyní akce „matrace doprava zdarma“!

 

Reklama

Nejčtenější z této rubriky

Kousek moře v obýváku

Kousek moře v obýváku

Také na vás vaše ratolesti při každé příležitosti útočí s tím, že chtějí mít doma zvířátko? Přestaňte jim dále odolávat a pořiďte si akvárium. Péče o něj je méně náročná než o psa či jiné domácí zvíře, přinese však nemálo potěšení a časem zjistíte i vy, že uvolnění a relaxaci při pozorování rybiček, volně proplouvajících mezi korály, vám ani nejlepší televizní program nenahradí.

 

Jak uskladnit kolo - pověsit na zeď nebo na strop?

Jak uskladnit kolo - pověsit na zeď nebo na strop?

Kdo nemá doma garáž, technickou místnost či dostatečně bezpečný sklep, jistě hledá místo, kde by mohl parkovat jízdní kolo, když jej zrovna nevyužívá. Nabízí se tedy otázka, jak co nejlépe uskladnit bicykl, aby doma nepřekážel? Existuje spousta možností – díky nejrůznějším stojanům a držákům ušetříte místo a kolo nepřijde k úhoně.

 

Smaltované nádobí slaví návrat do kuchyně i na chalupu

Smaltované nádobí slaví návrat do kuchyně i na chalupu

Co se týče kuchyňského nádobí, setkáte se dnes na trhu s nepřeberným množstvím nejrůznějších materiálů. Jen jeden materiál však přečkal staletí a o své místo v českých kuchyních bojuje dodnes - smalt. Smaltované nádobí má své příznivce i odpůrce, pravdou však zůstává, že má své nesporné výhody, styl a půvab, a tak se k němu čím dál více hospodyněk vrací.

 

Formy na pečení dortů, chleba i pečiva

Formy na pečení dortů, chleba i pečiva

Tvary forem na pečení sice podléhají do jisté míry módním trendům, mnohem více však hospodyňky oceňují nové materiály forem a jejich vlastnosti. V prodejnách domácích potřeb a na internetu se tak vedle kameniny a smaltovaného plechu setkáváme se silikonem, teflonem, titanem a jinými antiadhezními povrchy. Zda nám do oka padne tradiční srnční hřbet nebo spíše medvídek, je čistě otázkou osobního vkusu.

 

Do každé kuchyně patří kuchyňské nože. Jak vybírat?

Do každé kuchyně patří kuchyňské nože. Jak vybírat?

V kuchyni člověk stráví poměrně velkou část svého života. Co si budeme vykládat, jídlo je jeho příjemnou součástí. Aby se ale příprava krmě nestala utrpením a tak trochu adrenalinovým zážitkem, je dobré si najít trochu času a věnovat jej výběru vhodného kuchyňského nože.

 

Spray mopy pro snadnou údřbu dřevěných podlah i koupelen

Spray mopy pro snadnou údřbu dřevěných podlah i koupelen

Určitě vás již nebaví udržovat podlahu v čistotě tak, že vezmete kbelík, čisticí prostředek a hadr, kleknete na kolena a vytíráte ji ručně. Tento způsob nejenže je fyzicky náročný, ale také není příliš účinný. Revoluční novinkou v oblasti péče o podlahy jsou nové mopy s dávkovačem a rozprašovačem čistícího prostředku, s nimiž je vytírání hračkou a výsledek je více než úžasný.

 

Jak vybírat zahradní sušáky na prádlo?

Jak vybírat zahradní sušáky na prádlo?

Každý se jednou musí postavit problému, co s vypraným prádlem. Je lepší je sušit venku nebo vevnitř? Pokud nedisponujete nadbytečným volným prostorem v interiéru, máte malou koupelnu nebo se vám prostě líbí romantická představa vypraného prádla vlajícího na čerstvém vzduchu, sáhnete po venkovním sušáku. Pojďme se podívat, co je v dnešní době na trhu.

 

Drátěný program

Drátěný program

V dobách dávno minulých se drát v domácnosti objevoval jako nástroj k opravě různých kuchyňských doplňků. Mistři dráteníci, kteří chodívali dům od domu, dokázali spravit ledacos a hospodyně si je nemohly vynachválit. Časem se mnoho dráteníků usadilo a založilo vlastní dílny, kde vedle oprav vyráběli také drátěné zboží pro denní potřebu. Tam někde se nejspíš zrodil první drátěný program.

 

Další z této rubriky

Máme doma kočku

Máme doma kočku

Chod každé domácnosti se radikálně změní s příchodem nového, zvířecího člena rodiny. Menší domácí mazlíčci jako papoušek nebo křeček příliš mnoho úprav bytu nepotřebují, stačí vyhradit místo pro jejich klec či akvárium. Jiné to však je, pokud se rozhodneme pořídit si kočku nebo psa.

 

Vybavení sladkovodního akvária

Vybavení sladkovodního akvária

Česká republika patří k největším vývozcům akvarijních rybek na světě, a tak není divu, že domácí akvária nalezneme i ve velké části našich domácností. Chcete-li si jedno pořídit i vy, pak pro vás máme stručný návod jak na to.

 

Nákup domácích potřeb v e-shopu Hrnce.cz

Nákup domácích potřeb v e-shopu Hrnce.cz

Nakupování přes internet je stále oblíbenější. Můžeme nakupovat letenky, knihy, hračky, cédéčka, ... nebo také nádobí a domácí potřeby.

 

Konsolidace půjček

Konsolidace půjček

Vzali jste si více půjček a nezvládáte je splácet? Není třeba panikařit, tuto nepříjemnou situaci vám může pomoci vyřešit konsolidace půjček. Sloučením všech vašich půjček a dluhů do jedné pohledávky se vaše pravidelná měsíční splátka sníží, splácení bude přehlednější a ještě ušetříte spoustu peněz na poplatcích.

 

Žehlíme rychle a s radostí

Žehlíme rychle a s radostí

Hospodyňky, radujte se! Nastal konec hodinám strávených u žehlicího prkna a s tím spojených bolestí v zádech. Nyní můžete žehlit s radostí! Že vám to všechno zní jako pohádka? Ale vůbec ne, vždyť žehlicí lisy dnes už zdaleka nejsou doménou profesionálních čistíren ani luxusních hotelových pokojů.

 

Kupujeme aku-šroubovák

Kupujeme aku-šroubovák

Pokud jste někdy kupovali jakékoliv elektrické nářadí, určitě jste se s tím setkali. Jak je možné, že výrobek od známé firmy je několikrát dražší než neznačkový z hypermarketu, když oba vypadají skoro stejně? Je ten rozdíl v ceně ospravedlnitelný a odpovídá skutečným rozdílům mezi výrobky?

 

Vezměte si na jarní úklid třásňový mop VILEDA TURBO

Vezměte si na jarní úklid třásňový mop VILEDA TURBO

Jaro je neodmyslitelně spojeno také s jarním úklidem – mytím oken, vyklízením skříní, sklepů, garáží, a nakonec také s vytíráním podlah. Aby byl úklid co nejrychlejší a zároveň důkladný a efektivní, potřebujeme vhodné úklidové pomůcky – kvalitní hadříky, vysavač na okna nebo mop.

 

Titanové nádobí se vyplatí

Titanové nádobí se vyplatí

Pokud právě přemýšlíte nad výměnou starého nádobí za nové, pak rozhodně sáhněte po nádobí titanovém. Nejen že má výborné varné i pečící vlastnosti, ale také je v podstatě nezničitelné.

 

Partnerské weby

Reklama

 

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

Turecko-Dovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.

Mapa webu | nastavit jako domovskou stránku

© Bydlení pro každého  |  webdesign a programování: weto.cz webdesign
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . TOPlist