Rady, které nestárnou - VI. díl - Péče o akvárium
19.01.2009
Podle rad našich babiček si údržba akvária denně vyžaduje pět až deset minut, jednou týdně dvacet až třicet minut a jednou měsíčně jednu až dvě hodiny. S tímto časem se má počítat v časovém rozvrhu denní práce, jinak si prý akvárium nemáme raději vůbec pořizovat!
Než si akvárium pořídíme, měli bychom se zásobit dobrou akvaristickou literaturou.
Zdravá rybka
Je čilá, bystře proplouvá nádrží a má syté, nikoliv bledé vybarvení. Ploutve mají být průhledné, nepoškozené a neslepené, bříška rybek oblá a očka jasná. Nemocná rybka obvykle stojí nehybně v tmavém koutu nádrže nebo lapá křečovitě po vzduchu.
Teplota vody
Teplota vody v akváriu se studenomilnými rybkami nemá překročit 20 stupňů Celsia. U teplomilných rybek udržujeme teplotu vody na 22 stupňů. Teplota vody však nemá v žádném případě prudce a často kolísat - může způsobit uhynutí rybek i rostlin.
Intenzita umělého světla
Intenzita světla nad akváriem má odpovídat jeho velikosti. Obvykle počítáme s 1 wattem na 1 litr vody.
Krmení rybek
Zdraví rybek v akváriu závisí zejména na krmení, které ovlivňuje i čistotu v nádrži. Krmíme jednou až dvakrát denně, jen co stačí rybky spotřebovat. Jednou v týdnu jim potravu nepodáme. V zimě krmíme nejvýš třikrát týdně.
Praktické krmítko
Krmítko na suchou potravu pro akvarijní rybky si můžeme vyhotovit sami. Z kousku tenkého korku vyřízneme malý trojúhelníček a uděláme do něj otvor rovněž v podobě trojúhelníku. Vznikne malý trojúhelníkový rámeček, do jehož středu pak sypeme potravu. Takové krmítko zamezuje zbytečnému rozptýlení potravy po celé ploše hladiny akvária. Zbytky potravy padnou na jedno místo dna, odkud je snadno odstraníme násoskou nebo sběračem kalu.
Vzduchovací zařízení
Zabezpečuje pro akvárium dostatek životadárného kyslíku. Můžeme je nahradit zvýšeným množstvím rostlin, které produkují kyslík a napomáhají udržet biologickou rovnováhu v akváriu.
Údržba akvária
Denně kontrolujeme teplotu vody, technické zařízení a zdravotní stav rybek (nemocné nebo mrtvé hned odstraňujeme). Jednou týdně odstraňujeme přebujelé rostliny a odumřelé listy, čistíme stěny akvária a odstraňujeme kal, popřípadě doplňujeme vodu. Jedenkrát za měsíc obnovujeme asi třetinu vody, aby se v akváriu nehromadily škodlivé dusíkaté látky. Voda má být odleželá a musí mít stejnou teplotu jako voda v akváriu.
Písek v akváriu
Jednou měsíčně písek kypříme skleněnou tyčinkou (i pod kameny). Přibližně každým druhým rokem jej vyměňujeme. Nejvhodnější je křemičitý písek středního zrna, který umožňuje snadnější přístup kyslíku. (Čerstvý říční písek sterilizujeme vřelou vodou.) Jinak písek propíráme tak dlouho, až je voda čistá.
Stěny akvária
Čistíme je opatrně žiletkou, pískem nebo sépií tak, aby se nepoškodily. Můžeme použít také klůcku, který obalíme solí.
Hnědé sraženiny na stěnách akvária
Způsobuje je usazování hydroxidu železitého. Příčinou tohoto hnědého zabarvení je používání vody s příliš vysokým obsahem železa.
Výměna vody
Vodu v akváriu vyměňujeme jen ve velmi nutných případech, tj. když se úplně kazí, při zavlečení nakažlivé choroby atd. Jednou za rok (obvykle na jaře) však měníme asi polovinu vody, kterou nahrazujeme měkkou vodou stejné teploty.
Mastné povlaky
Povlaky z prachu, bakterií a z nálevníků tvoří na vodní hladině akvária často souvislou do duhových barev přecházející blanku. Snadno ji stáhneme pomocí novinového papíru.
Vylézání plžů
Pokud plži vylézají na okraj akvária, kde většinou uhynou zaschnutím, signalizuje to přítomnost drobných, okem neviditelných nálevníků ve vodě. Nálevníci napadají žábra rybek a je třeba rychlého zákroku. Pomůže roztok soli (2 g na 1 l vody), sůl napřed rozpustíme v nádobce s vodou a po troškách lijeme na hladinu na různých místech. Za několik hodin se vytvoří na dně vrstva uhynulých nálevníků.
Silné tvoření řas
Způsobuje ho příliš mnoho světla. Akvárium proto přemístíme na místo, kam nedopadají intenzivní sluneční paprsky, nebo zacloníme zeleným papírem.
Akvárium bez vzduchování
Mělo by v něm být jen úměrné množství rybek. Obvykle počítáme jednu rybku na dva až tři litry vody.
Sklo nad akváriem
Sklo nepraskne, pokud umístíme umělý zdroj světla 3-4 cm nad jeho povrchem.
Prosakující nádrž
Pokud je nádrž nová, tak se sama mnohdy za dva až tři dny dobře zatáhne. Když akvárium prosakuje i nadále, najdeme vadné místo, vyloupneme špičkou nože kousek tmelu, ucpeme místo vatou a přetřeme diakolovou mastí, kterou dostaneme v lékárně. Mast předem prsty uhněteme. Silně tekoucí nádrže je nutno vypustit, vyčistit, vysušit a vnitřní hrany vylít ševcovskou smolou nahřátou v plechové nádobce. Do smoly se doporučuje přidat trochu vosku.
Co rybkám vadí
Rybky otravuje voda v takovém akváriu, které je umístěno v kuchyni, kde se vaří na plynu. Také jedovaté výpary z acetonových barev, z benzínu, při chemickém čištění parket a šatů nebo výpary vzniklé při leštění nábytku pohlcuje voda, a stává se tak jedovatou. Škodí i příliš mnoho cigaretového kouře v nevětrané místnosti.
Akvárium o dovolené
Můžeme jej bezstarostně opustit, pokud nebudeme pryč déle než dva týdny. To je doba, po kterou dospělé rybky bez úhony předrží hladovku. Před odjezdem rybky nepřekrmujeme, protože v prvních dnech nespotřebovaná potrava může způsobit jedovaté zkalení vody. Při delší nepřítomnosti nebo u choulostivějších rybek svěříme péči o akvárium sousedům.
Převzato z knihy Rádce moderní domácnosti
Autor: Vlasta Dubská, Jan Dubský
Vydalo nakl. Práce, 1972
Foto: rybičky.net, akvárko.cz
Články s podobnou tématikou
Vybavení sladkovodního akvária
Kousek moře v obýváku
Malý domácí vodní svět
Rady, které nestárnou - V. díl - Malujeme a natíráme
Rady, které nestárnou - IV. díl - Zahrada
Rady, které nestárnou - III. díl - Koberce a podlahy
Rady, které nestárnou - II. díl - Vánoce
Rady, které nestárnou – I. díl - Byt
Článek byl zobrazen 9515 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Chovatelské potřeby
Akvárium jako designový prvek interiéru
V dnešní době se snažíme v domovech šetřit místem, kde se dá, a proto pořídit si klasické akvárium je pro mnoho lidí nemyslitelné. Stejně tak, jako interiéry prochází modernizací, také dnešnímu interiéru sluší moderní akvária. Už to nemusí být jen objemné skleněné kvádry, současná akvária vynikají minimalismem, zajímavými tvary, materiály a také svým umístěním.
Jak ubytovat domácího hlídače
Ne, uvedený nadpis se netýká nějakého „černého šerifa“, ale hlídače čtyřnohého, konkrétně tedy psa. Jestliže máte zahradu nebo alespoň dvorek a nechcete, aby pes bydlel uvnitř domu, měl by mít svou vlastní boudu. Mohlo by se zdát, že není nic snazšího než stlouct nějakou boudu z pár prken, ale zase tak jednoduché to není.
Vánoční dárky pro pejsky – i oni se těší na Ježíška
Řada z nás bere své čtyřnohé miláčky jako právoplatné členy rodiny, a tak každým rokem vymýšlíme, co jim dáme pod stromeček, aby neměli Vánoce „pod psa“. Sami Ježíškovi bohužel napsat nemohou, tak jejich tajná přání musíme odhadnout. Ale samozřejmě jen v případě, že byli po celý rok hodní...
Skvělé bydlení i pro domácí mazlíčky
Všechny majitelé pejsků a kočiček zajímá, jak a v čem bydlí jejich zvíře. Snaží se samozřejmě vybrat to nejlepší a nejvhodnější. Firma HomeX se zabývá právě prodejem kvalitních chovatelských potřeb nejen pro kočky a psy.
Život s domácími mazlíčky - úklid a hygiena
Člověk je od přírody tvor společenský a tak není divu, že se obklopujeme společností nejen lidskou, ale také zvířecích mazlíčků. Asi byste těžko hledali domácnost, kde nemají psa nebo kočku, popřípadě rybičky, papouška, morče nebo zástupce z exotické říše v podobě hadů, leguánů a dalších zvířat, ze kterých jsme si udělali zvířata domácí.
Vánoce se blíží - tipy na zajímavé dárky pro celou rodinu včetně domácích mazlíčku
Někdo má s dárky pro své blízké jasno už od léta a někdo spíše tápe a hledá inspiraci a tipy. Pokud patříte do té druhé skupiny máme pro vás opět řadu zajímavých tipů z různých oblastí bydlení, které potěší celou rodinu včetně pejsků.
Vybavení sladkovodního akvária
Česká republika patří k největším vývozcům akvarijních rybek na světě, a tak není divu, že domácí akvária nalezneme i ve velké části našich domácností. Chcete-li si jedno pořídit i vy, pak pro vás máme stručný návod jak na to.
Chceme koupit dětem domácí zvířátko, ale jaké?
Opuštěných a zavržených pejsků a kočiček se zvířecí útulky plní nejméně dvakrát do roka téměř pravidelně, na konci školního roku a v období Vánoc. Důvod je prostý: děti dostanou zvířátko za odměnu nebo jako dárek, ale nakonec se ukáže, že se o ně nedokáží postarat.