Péče a údržba ratanového nábytku
17.02.2011
Nábytek z ratanu je pružný a pevný, dobře se kombinuje s kovem či sklem a interiéru dodá punc útulnosti a neotřelého vzhledu. Často se ratanový nábytek používá i na venkovní terasy či na zahradu, kde se vlastnosti přírodního materiálu mohou projevit méně příjemně. Víte jak s ratanovým nábytkem zacházet, aby vydržel dlouho pěkný?
Ratanový nábytek je jako každý jiný, a i když se v prodejně dozvíte, že nepotřebuje žádnou (nebo jen minimální) péči, je potřeba se o něho starat, aby netrpěla jeho životnost i vzhled. Je celkem jedno, zda je z ratanu vyrobena polička, věšák nebo celá souprava nábytku, protože na trhu existuje několik druhů ratanu a každý má své specifické vlastnosti.
Jak přichází ratanový nábytek na svět
Ratan se získává ze vzdušných kořenů palmy Calamus ratan, která roste v některých oblastech Malajsie, Indonésie, Filipín a jižní Číny. Pro výrobu nábytku a bytových doplňků se zpracovává jen střední část šlahounovitých kořenů, které se nechávají proschnout, zbaví se trnů a následně lakují. Z tohoto typu neloupaného ratanu se nejčastěji vyrábí nábytek určený do zahrad, protože kůra je vysoce odolná vůči povětrnostním vlivům. Neloupaný ratan má delší životnost než loupaný, který se dále upravuje a bývá většinou namořený v odstínech světlé až tmavě hnědé, s matnou i světlou úpravou. Tvarování se provádí napařováním a postupným ohýbáním do požadovaného tvaru. Když vychladne a zaschne, jeho tvar se již nemění a zůstává zachován.
Pro nábytek určený do interiérů se kořeny zbaví kůry a pak řežou na různě silné proužky, z nichž se ručně vyrábí „látka“ s nejrůznějšími vzory, která se následně připevňuje na předem připravené konstrukce nábytku z kovu, masivního dřeva či samotného ratanu. V této úpravě je ratan znám jako midollino neboli pedig. Originálním druhem ratanu je „krokodýlí hnízdo“, který získal název podle svého vzhledu i místa, odkud je získáván. Černý ratan pochází totiž z asijských močálů, je velmi pevný a pružný a jeho přirozená barva je tudíž tmavá, temně hnědá až černá. Proto se nemoří ani jinak barevně neupravuje, což ve výsledku působí v interiéru nevšedně a elegantně.
Ratan je přírodní materiál, proto potřebuje citlivé zacházení
Mnoho prodejců vás bude při koupi ratanového nábytku vždy přesvědčovat, že můžete sedací sestavu nechávat klidně venku, na slunci či dešti a nemusíte se o ni vůbec starat. Ovšem takové tvrzení neberte vážně. Už ze samé podstaty, že ratan pochází z vlhkého tropického podnebí, nemá rád mráz ani příliš suchý vzduch a ani dlouhodobý pobyt na dešti. Stejně tak nesnese prudké střídání teplot. Proto pokud necháváte ratanový nábytek venku, zakryjte ho při horším počasí plachtou a na zimu ukliďte dovnitř.
Na trhu existují různé druhy laků a barev, které životnost ratanu prodlouží, ale ani nejlepší ochranný lak není schopen po celou dobu nábytek ochránit. Pokud se lak oloupává, nebojte se nábytek znovu nalakovat.
Prach lze z ratanového nábytku odstranit nejlépe na sucho, takzvanou antistatickou utěrkou. Při větším zašpinění jej můžete omýt studenou vodou s trochou saponátu a pak nechat volně uschnout na vzduchu. V interiéru vzhled ratanu oživí ošetření leštěnkou na nábytek Pronto. Omlazovací kúru postačí provést jednou ročně.
Jak rozeznat pravý ratan od umělého?
I když se syntetický materiál tváří se jako ratan, má k přírodnímu ratanu hodně daleko. Hularo, jak se napodobenina přírodního ratanu nazývá, je pružný plast, který se dá velmi dobře barvit na nejrůznější odstíny, je odolný a téměř nezničitelný. Dobře snáší nepříznivé podmínky venkovního prostředí, proto se z něho převážně vyrábí zahradní nábytek, ale lze se setkat i s nábytkem do interiéru a nejrůznějšími drobnými doplňky.
Rozeznat umělý ratan od pravého je velmi těžké. Jeho na první podhled kladná vlastnost – pružnost – se projeví až po delším používání, kdy se při vyšší zátěži sedací část nábytku pronáší. Křesla z umělého ratanu jsou pro venkovní použití vhodnější než nábytek z ratanu přírodního. Syntetický materiál odolává lépe povětrnostním vlivům, ale přesto jej není vhodné ponechávat venku natrvalo.
Umělý ratan se oproti přírodnímu snadno udržuje. Plastu voda se saponátem rozhodně neublíží a pak stačí nábytek jen nechat oschnout.
Autor: Irena Forejtová
Foto: Hitra
Předchozí články:
Článek byl zobrazen 38181 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradní nábytek, terasy, altány a pergoly
Pískovec máme pod palcem, od těžby po realizaci
S blížícím se jarem možná uvažujete, co nového vytvoříte či opravíte na Vaší zahradě nebo v okolí Vašeho domu. Firma Jiří Sršeň – Tekam Vám nabízí kvalitní přírodní pískovec – přírodní surovinu, která je staletími prověřená, kvalitní a krásná, odolná vůči povětrnostním vlivům a minimálně náročná z hlediska údržby.
Mrazy se blíží... Jak připravit zahradu na zimu?
Nebude to trvat dlouho a žezlo si definitivně převezme Paní zima. Než pokryje naše zahrady a terasy bílou přikrývkou a teploty klesnou pod bod mrazu, je třeba se na její příchod dobře připravit. Na co byste neměli zapomenout?
Jak připravit dětské hřiště na jaro?
Jaro je konečně tady a s ním také krásné teplé počasí a sluníčko. Pro děti začíná radostné období her venku na zahradě, v přírodě. Pokud máte na zahradě dětské hřiště, měli byste jej po zimě zkontrolovat a připravit na sezónu. Bezpečnost dětí je na prvním místě, přípravu tedy nepodceňujte.
Jakou udírnu vybrat? Klasickou nebo elektrickou?
Uzené speciality z domácí udírny se těší velké oblibě. Jak ale vybrat správnou udírnu? Zvolit klasickou udírnu nebo raději elektrickou? Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké jsou výhody jednotlivých typů?
Dřevoplastové fasádní obklady
Kompozitní materiál, který spojuje přednosti plastu a dřeva je již poměrně dobře znám z teras, balkónů a zahrad, kde se využívá jako terasová podlaha, podlaha kolem bazénů nebo jako plotovky. Dřevoplast se ale využívá také jako fasádní obklad pro odvětrávané fasády.
Dubové dřevo nikoho nezklame
Uvažujete o nové zahradním nábytku? Potom jste docela určitě zaslechli slova chvály na odolné teakové dřevo, zvlášť pokud trváte na mobiliáři ze dřeva. Víte ale, že tomto směru je tu ještě jedna o poznání výhodnější varianta? Je to nábytek s masivního českého dubu!
Dřevovýroba kuláčů, půlkuláčů, hoblovaných plotů a terasových prvků
Dřevěné kuláče a půlkuláče se využívají nejen v zahradách pro výrobu dětských hřišť, altánů, pergol a zahradního nábytku, ale také v parcích, sadech, na veřejných prostranstvích nebo ve stavebnictví.
Zahradní nábytek pro všechny
Chcete na svou zahradu umístit zahradní nábytek, který zaujme na první pohled? Vsaďte na masiv.