Proč si pořídit parní vysavač a pro koho není vhodný?
22.07.2020
Parní vysavače jsou jako multifunkční vysavače v kombinaci s parním mopem velmi užitečným pomocníkem při úklidu. Hodí se nejen do domácností alergiků, protože pomocí páry likvidují bakterie a plísně. Jak vybírat parní vysavač a s jakými typy se obchodech můžeme setkat?
Jak fungují parní vysavače?
Parní vysavače vysávají nečistoty na podlaze a čistí pomocí páry. Teplota páry až 100 °C účinně ničí bakterie a plísně, a proto jsou parní vysavače a mopy vhodné do domácností alergiků, rodin s malými dětmi, které se často pohybují na zemi apod.
Parní vysavače používají k čištění pouze horkou vodu, resp. páru. Do nádobky s vodou se nepřidávají žádné čisticí prostředky ani chemikálie, celý proces čištění je tedy maximálně ekologický. Při čištění je třeba si dávat pozor, zda povrch není citlivý na vysokou teplotu.
Výrobci uvádějí u parních vysavačů hned několik funkcí – nejčastěji v provedení 2 v 1 nebo 3 v jednom. Co si pod tím představit?
Klasický parní mop je určen k vytírání podlah. Z trysek je pod tlakem vypouštěna pára, která uvolňuje nečistoty a ničí bakterie (až 99,8%), a plochou mopu (nejčastěji z mikrovláken) potom nečistoty setřeme. Mop si neporadí s drobky a vlasy, které je potřeba před vytírání vysát vysavačem nebo zamést.
Parní vysavače nabízejí další funkci oproti parním mopům, a to je bezsáčkové cyklonové vysávání. Na úklid tvrdé podlahy (dlažby, vinylu, laminátové podlahy) vám stačí jediný spotřebič. Do sacích otvorů vysavače se nasají všechny drobky a další hrubé nečistoty, které zůstanou v nádobce vysavače, zároveň vysavač funguje jako parní mop, takže navíc ještě vytře podlahu párou a zničí bakterie bez chemie.
Jednotlivé funkce lze používat samostatně – tedy vysavač lze použít jako klasický cyklonový tyčový vysavač, dále jako parní mop a některé výrobky umožňují i oddělit parní čistit a používat jej samostatně jako ruční parní čistič spolu s příslušenstvím k čištění kuchyně, koupelny, obkladů apod.
Parní vysavač lze použít i na koberce, kdy povrch jednak vysaje a díky páře oživí barvy, zničí bakterie a pomůže odstranit případné zaschlé nečistoty.
V čem se liší jednotlivé parní vysavače?
Při výběru jakéhokoliv spotřebiče stojíte před klasickým problémem – jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými produkty, typy, značkami, a jaký výrobek si nakonec vybrat a proč?
Parní vysavače můžeme porovnávat podle několika parametrů:
– rychlost nahřívání vody (záleží na objemu vody i příkonu spotřebiče – zpravidla je to 30 sekund u nádržek o objemu 0,7 litru)
- tlak páry, který ovlivňuje účinnost čištění,
- objem nádrže na vodu, který ovlivňuje, jak dlouho můžeme s vysavačem vytírat,
- objem nádrže na prach,
- příkon spotřebiče, který ovlivňuje jednak výkon a také spotřebu energie a účet za elektřinu,
- a případné další funkce a příslušenství – hadice, hubice na koberce, nástavce na parní čistič apod.
Parních vysavačů zatím není na trhu tolik, abychom se v nabídce ztratili, a co se týče tyčových vysavačů tak nejprodávanější jsou ETA Steam Master, Concept Perfect Clean a Rowenta Clean and Steam. Všechny tři vysavače mají velmi podobné parametry, vysavač ETA lze navíc použít jako ruční parní čistič, stejně tak Rowenta Steam and Clean ve verzi Multi. Ceny se pohybují v rozmezí 4 – 8 tisíc korun dle typu a aktuální nabídky.
Kromě tyčových vysavačů se setkáte i s parními vysavači klasického tvaru. Jejich ceny začínají na 10 tisících korun a nabízejí více funkcí, vyšší tlak páry i vyšší sací výkon.
Pro koho a kam se parní vysavače nejlépe hodí?
Pokud máte malé děti, pejska a navíc tvrdou podlahu, jste ideální adept na nákup parního vysavače. Vysavač se hodí na každodenní úklid, kdy máte doslova během několika minut vysátou a vytřenou podlahu a navíc hygienicky čistou. Všechno s minimálním úsilím, s jedním spotřebičem a tzv. čistýma rukama. Vysavač nebo i parní mop oceníte zejména u větších ploch s tvrdou podlahou jako je dlažba, vinyl, laminát, parkety. Což je v dnešní době skoro každý nově postavený rodinný dům, kde spodní patro tvoří většinou chodba a obývací pokoj spojený s kuchyní.
Pokud máte byt, kde většinu podlahy pokrývají koberce, dejte raději přednost klasickému vysavači s vysokým sacím výkonem.
Má parní vysavač i nějaké nevýhody?
Oproti klasickým vysavačům na suché vysávání je to vyšší cena, hmotnost a spotřeba energie. Vyšší hmotnost je dána nádržkou na vodu, cena pak stoupá úměrně s množstvím funkcí. Pokud si ale spočítáme cenu klasického vysavače a k tomu připočteme cenu za parní mop, dostaneme se přibližně na stejnou částku. Vyšší spotřebu energie si pak žádá nahřívání vody.
U vytírání může být problém s příliš špinavou podlahou. Ve standardní výbavě vysavače jsou 2 až 3 návleky na vytírání, které lze pochopitelně prát v pračce. Pokud ale máte podlahu od bláta, může se návlek velmi rychle zašpinit a potom už spíše rozmazáváte špínu po podlaze. Návlek lze v krajním případě jako první pomoc i sejmout a vymáchat ve vodě.
Autor: redakce
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 17233 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče
Topinkovače a jejich nový design a vychytávky
Topinkovače nebo toustery či sendvičovače už dnes určitě najdete v každé domácnosti. Kdo by si po ránu nedal pár křupavých toustíků? Výrobci přicházejí se stále novými typy a snídaňovými elektrospotřebiči se trh doslova hemží. Nabídka je široká co do pestrosti sortimentu, jakosti, designu i cen.
Jak vybrat domácí vinotéku? Zajímat by vás měla kapacita, spotřeba i zóny.
Vypadá trochu jako klasická lednička, ale její funkce jsou poněkud jiné. Domácí vinotéka je skvělým pomocníkem pro všechny milovníky vína, kteří si potrpí na kvalitu a s tím spojené správné skladování. Ne každý má možnost doma postavit vinný sklípek, a tak musí přijít na řadu technika. Jak vinotéky fungují, co by jim nemělo chybět a kterou vybrat, aby vyhovovala vašim potřebám?
Multifunkční elektrické hrnce - jaké jsou jejich výhody?
Tlakový hrnec, hrnec na polévku, parní hrnec, hrnec na omáčky…Někdy je náročné vybavit kuchyň plnohodnotně, aniž by se vám skříňky neotevíraly pod náporem všemožného kuchyňského náčiní. Je třeba na to jít chytře a spojit několik spotřebičů do jednoho. Příkladem mohou být elektrické hrnce, které mnohdy zvládají několik různých funkcí, díky nimž ušetříte spoustu místa a navíc si užijete kvalitně připravené jídlo. Co všechno elektrické multifunkční hrnce umí a mají naopak nějaké nedostatky?
Elektrický kráječ
Mezi praktické pomocníky, kteří si našli své místo v českých domácnostech, patří bezesporu i elektrický kráječ. Zatímco jeho ruční předchůdce se využíval především na krájení chleba, vlastnosti elektrického kráječe oceníte i při krájení zeleniny, salámů a sýrů.
Cyklonové versus sáčkové vysavače – jak vybírat a na co se zaměřit?
Rozdíl mezi cyklonovými a klasickými sáčkovými vysavači je hlavně v tom, že ty cyklonové pracují bez sáčků. Rozdílů je ale mnohem více, a možná vás následující článek přesvědčí, že sáčkovým vysavačům už tak trochu odzvonilo. Jaká je tedy současná nabídka v oblasti vysavačů?
Jak se peče v parní troubě – funkce a vaření v páře
Elektrické spotřebiče jsou neodmyslitelnými pomocníky v našich domácnostech. A pokud nám pomáhají navíc k tomu, abychom žili zdravě, jsou pomocníky k nezaplacení. Parní trouby jsou právě takovými potřebnými pomocníky, kteří se stále častěji objevují v našich domácnostech. Mají několik funkcí, dá s v nich připravit několik druhů pokrmů zároveň a my můžeme čas jindy strávený vařením věnovat třeba dětem anebo čtení knih.
Tipy, jak ušetřit při praní a sušení prádla
Praní prádla je v mnohých domácnostech každodenní nutnost, se kterou jsou spojeny náklady na vodu, elektrickou energii, prací prášek a aviváž, v případě sušičky pak ještě další energie, případně vůně do sušičky. A samozřejmě čas, který manipulací s prádlem strávíte. Jak tedy při praní a sušení ušetřit co nejvíce? A jaké funkce praček k tomu přispívají?
Rady pro údržbu chladničky a mrazničky
Existuje několik rad, jak předejít problémům s údržbou chladničky a mrazničky, obzvláště v horkých letních dnech. Poradíme vám, jak na to.