Pomocníci do kuchyně – topinkovače a sendvičovače
31.12.2006
V Anglii snad nenajdete rodinu, ve které by se při vydatné snídani nepodával dozlatova propečený křupavý toast. Není divu, že právě z tohoto souostroví pochází i samotný vynálezce prvního elektrického topinkovače. Musíme však dodat, že na chutných toastech si již dávno před jeho vynálezem pochutnávali i staří egypťané.
Dnes jsou topinkovače oblíbeným a téměř nezbytným vybavením i mnoha českých domácností. Výrobci se doslova předhánějí, aby nám přípravu toastu usnadnili, a tak se na trhu objevuje celá škála topinkovačů, které se od sebe liší materiálem, funkcemi a samozřejmě cenou.
Jak vybrat ten správný?
Téměř u všech typů topinkovačů lze nastavit stupeň a intenzitu opékání, přičemž při dosažení požadovaného propečení se přístroj automaticky vypne a topinky nám samy vyskočí. Některé topinkovače jsou navíc vybaveny nástavcem na rozpékaní pečiva, a tak pokud zrovna nemáte po ruce toastový chléb, můžete si pochutnat i na starší housce. Důležitým vybavením všech přístrojů je bezesporu vyjímatelná zásuvka na drobky. Ta nám usnadní čištění topinkovače po jeho použití a zabrání tak připalování zbytků. Lepší přístroje jsou vybaveny i dalšími přidanými funkcemi jako je např. rozmrazování, světelným či akustickým signálem nebo možností nastavit požadovanou šířku opékaného pečiva. Stále častěji je pak kladen důraz na design. Ceny topinkovačů se pohybují od necelých čtyř set korun až po tři tisíce za spotřebiče s vysokým výkonem.
Je libo sendvič?
Toastovač, nebo-li sendvičovač je jen další variantou topinkovačů. Jejich vnitřek tvoří teflonová plocha, která je nejčastěji rozdělena do čtyř trojuhelníků a zajišťuje, aby se nám toast nepřipálil a nepřichytil k přístroji. Již při samotném výběru přístroje třeba dbát především na kvalitu této vrstvy, která se u levnějších přístrojů často odlupuje a zůstává přichycena na jídle. U dražších modelů sendvičovačů (tzv. 3 v 1) jsou tyto plochy vyměnitelné a přístroj tak lze používat nejen k výrobě sendvičů, ale také jako waflovač či gril na maso. Po použití lze jednotlivé plochy umýt v myčce na nádobí, čímž se zajistí jejich důkladnější vyčištění. Podobně jako klasické topinkovače, jsou i sendvičovače vybaveny akustickým či světelným signálem, který nás upozorní na to, že je sendvič hotový či máme dostatečně rozpálenou plochu. Nejlevnější sendvičovače pořídíte již od tří set korun, cena kvalitnějších se pohybuje v řádech jednoho až dvou tisíc korun.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firem
Články s podobnou tématikou
Vybíráme kuchyňské váhy
Když nádobí, tak kvalitní
Drtiče odpadků
Užitečné maličkosti v kuchyni
Bez nožů se v kuchyni neobejdeme
Topinkovače se vyrábějí už celé jedno století
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Bílá technika a domácí spotřebiče
Článek byl zobrazen 22016 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče
Výběr plynové varné desky. Jaké jsou novinky?
Přestože se dnes do popředí dostávají elektrické sklokeramické či indukční varné desky, spousta lidí stále dává přednost vaření na plynu. U mnohých je to možná otázka zvyku, ale řada domácností vidí jednoznačnou výhodu v možnosti rychlé a přesné regulace teploty. Pokud jste se také rozhodli pořídit si novou plynovou varnou desku, je následující článek právě pro Vás.
Pod paprsky domácího slunce
Přes lékařská varování, že sluneční paprsky - a to i umělé, tedy záření solária - škodí kůži a že se v tomto směru musí postupovat opatrně, je opálený vzhled stále velkou devizou a patří k "looku" úspěšného člověka. Není divu, že solária pronikla i do domácích podmínek.
AKU kuchyňské spotřebiče využijete doma i na cestách
Kuchyňské spotřebiče jako mixéry, šlehače nebo sekáčky jsou tradičně elektrické. K jejich provozu potřebujeme po ruce elektrickou zásuvku nebo dostatečně dlouhý kabel. Novinkou jsou aku spotřebiče na bateriový pohon, se kterými můžete pracovat kdekoliv – doma, na chalupě, na zahradě nebo i na dovolené v kempu.
Vybíráme pračku podle kapacity a rozměrů
Zatímco dříve byly standardem pračky s kapacitou 5 kg prádla a hloubkou nad 50 cm, dnes se stále častěji setkáme mnohem větší kapacitou bubnu, ale také i pračkami úzkými. Na co si dát pozor při nákupu pračky a s jakými rozměry se na trhu můžete setkat?
Lávové kameny a domácí terapie
Terapie horkými kameny je úžasná lázeňská procedúra známá na celém světě, při níž se používají jemně ohřáté čedičové nebo černé lávové kameny položené na těle v místech energetických bodů zvaných čakry.
Retro poslech hudby - retro gramofony a rádia
Veškeré věci podléhají módním trendům a nejinak je tomu i v oblasti spotřební elektroniky. V kurzu je nyní retro, všechny milovníky hudby a starých časů tak jistě potěší retro rádia a přehrávače, které vypadají jako z dob našich dědečků a babiček. Elektronika ukrytá uvnitř už ovšem tak zastaralá není a vy si tak můžete užívat kvalitního zvuku současnosti.
Průmyslové vysavače se dají využít v garáži, na stavbě i v dílně
Základní charakteristikou průmyslových vysavačů je vyšší sací výkon, vyšší odolnost a robustnost. Jsou určeny pro průmysl a stavebnictví, ale lze je využívat také doma, v dílně v garáži nebo kolem domu. S jakými typy průmyslových vysavačů se můžete setkat?
Elektrické venkovní grily - jak si vedou v porovnání s grily na uhlí a plyn?
Léto ještě zdaleka neskončilo a zahradní grilovačky jsou stále v kurzu. Každý se snaží připravit to nejlepší jídlo, což vyžaduje pečlivou přípravu a také správnou techniku. Někdo se spoléhá na klasický oheň, někomu zase více vyhovuje plyn. My se ale v našem článku zaměříme na grily elektrické, které lze využít nejen při venkovní přípravě grilovaných pokrmů. Jaké jsou výhody či nevýhody elektrických grilů v porovnání s těmi na uhlí či plyn?