Zahradní nářadí pro jarní výsadbu
17.02.2013
Ačkoliv za okny vládne stále nevlídné počasí, mnozí zahrádkáři již netrpělivě v kalendáři vyhlížejí první jarní dny a těší se, až budou moci poprvé znovu kopnout do hlíny, zasadit první sazeničky a vůbec se těšit z práce na zahrádce a jejích plodů. Přírodě a času sice poručit nemůžeme, ale dlouhé čekání si již teď můžeme zkrátit důkladnou přípravou na jaro. A jaké nářadí budete docela jistě potřebovat pro první výsadbu?
Každá činnost vyžaduje vlastní nástroj
A je to skutečně tak. Chcete-li, aby vaše práce byla co nejlépe odvedená, pak byste měli používat vždy správné nářadí. V zahradním domku nebo kůlně by vám v žádném případě neměla chybět lopata a malá lopatka. Lopatu využijete k nabírání hlíny nebo kompostu, či k vyčištění vyrytých výsadbových jam. Její menší variantu pak k přípravě malých sázecích jamek, k výsadbě, přesazování i dělení malých rostlin a květinových cibulí, užijete ji i na balkonové květiny nebo bylinky. Pořídíte je poměrně levně, často v sadách s motyčkou a rukavicemi. K dostání jsou i nejrozmanitější barevné designy včetně květinových vzorů. Vyrábějí se z plastu, oceli nebo nerezu. Vzhledem k velmi častému použití je jistě nejvhodnější variantou nerezová ocel, která přeci jen vydrží nejdéle bez poškození. Z nerezi si pořiďte také motyčku. Můžete volit buď malou s krátkým topůrkem, která se hodí především k okopávání rostlin a k jejich odplevelení, nebo s delším, s níž zvládnete i úporné hluboko zakořeněné plevele a zkypřit půdu. Velmi praktická je také takzvaná plečka, která je z jedné strany tvořena motyčkou, z druhé pak kultivátorem zpravidla se dvěma nebo třemi zahnutými háky, kterým snadno zvládnete kypření, odplevelení i okopávání. K jarní výsadbě budete potřebovat určitě i sázecí kolík, který bývá k zakoupení v různých barvách, k dostání je buď plastový, nebo kovový.
Kombi systém nářadí Gardena
Velmi pozorně byste měli vybírat rýč. Měl by být skutečně co nejkvalitnější, protože jak říkaly už naše babičky, s pomocí dobrého rýče obhospodaříte celou zahradu. I když dnes už používáme celou řadu dalších zahradních pomocníků, rýč docela jistě patří mezi ty, které budete mít v ruce nejčastěji. Vybírejte takový, který vám bude dobře sedět v ruce a nebude pro vás příliš těžký. Ženy by zcela určitě měly sáhnout po dámské verzi tohoto nářadí, neboť si s ním usnadní práci a nebudou je bolet záda. Rýč má plochý ostrý okraj, díky němuž se hodí na rytí záhonů, na utváření okrajů záhonů i na přípravu velkých jam určených pro sadbu. Využijete i rycí vidle, které vám výborně poslouží k obracení kompostu, případně k rozbíjení a provzdušňování zeminy, velmi dobře se s nimi pracuje u zvláště tvrdé hlíny. K dostání jsou i speciální rycí vidle na brambory, se kterými pohodlně vyhrabete brambory z vrstvy zeminy, aniž byste porušili hlízy.
Nářadí pro drobné práce Gardenline
Ostré nože, pilky a nůžky
Při jarní očistě zahrady jsou nůžky nepostradatelným pomocníkem. Pokud nejste odborníci, rozhodně si při výběru nůžek nechejte poradit. Kvalita nůžek je nezbytně nutná pro další vývoj vašich rostlin. Jedině s ostrými nůžkami ostřihnete rostlinu tak, že neporušíte okolní části, ani neodkryjete kůru. Nůžky jsou k dostání jednoruční, jimiž se stříhají větve do průměru asi 2,5 cm, nebo větší, kterými ustřihnete větve od 2,5 cm a více. Při výběrů jednoručních nůžek je důležité si je před zakoupením odzkoušet. Měli by vám sednout přesně do ruky, budou-li větší, za chvíli se unavíte, budou-li menší, bude se vám s nimi velmi špatně manipulovat. Volit můžete také mezi nůžkami jednočepelovými neboli jednosečnými nůžkami, u nichž jeden ostrý břit střihá proti proti měkké kovové destičce a uplatníte je především na střihání suchých větví a kořenů, nebo dvoučepelovými nůžkami, které se hodí na čerstvé větve. Speciálně na trávníky jsou určené nůžky s dlouhou rukojetí, které jsou vhodné k ostříhání trávy kolem stromů a keřů, které by strunová sekačka mohla poškodit. Na stromy a keře se bezesporu skvěle hodí i prořezávací pilka. Mívá rukojeť z plastu nebo dřeva a zahnutý tvar zaručuje snadné proniknutí do těžko přístupných míst. I při výběru ruční pilky dbejte na to, aby se vám dobře držela. Ostré zahradnické nože pak využijete k řezu rostlin, odběru řízků nebo při sklizni. Opět by měl být vyroben z kvalitní nerezavějící oceli a pro naši bezpečnost i ideálně zavírací.
Rýče, rycí vidle a lopaty Fiskars
Šikovní pomocníci
Při práci na zahradě využijete samozřejmě i celou řadu dalších šikovných pomocníků. Chybět by vám neměly hrábě a hrabičky, s nimiž upravíte zeminu pro výsadbu, nebo vyčistíte trávník od spadaného listí a nečistot. Užijete také koště, ať už k úklidu chodníčků nebo k úpravě pěšinek. K odvozu odpadu, kompostu nebo hlíny budete potřebovat kolečko a pro jarní výsadbu si klidně pořiďte šikovné klekátko, které zabrání zbytečné námaze zad a navíc vás ušetří bolesti kolen.
Kvalita a správná údržba se vyplatí
Celou řadu nářadí, která známe dnes, znali již naše předkové, ba dokonce se užívalo již v dobách Starověkého Říma. Ovšem dnes je samozřejmě podstatně pohodlnější lehčí a kvalitnější, to díky použití moderních materiálů, které zaručují delší životnost nářadí, ale také snadnější údržbu a snazší použití. Aby si tyto vlastnosti nářadí uchovalo co nejdéle, je potřeba vybírat co nejkvalitnější a také se o všechno náčiní dobře starat. Všechno použité nářadí byste měli po každé práci důkladně zbavit nečistot a zbytků hlíny. Pokud tak neučiníte a vaše náčiní není z nerezu, pak se velmi brzy budete potýkat se rzí. Nikdy nepoužívejte na kovové části k čištění kov, mohli byste otupit ostří a poškrábat čepel. Při uskladnění používejte plátěné ochranné obaly, jednou za čas dopřejte všem kovovým částem olejovou kúru. Stejně tak pečujte i o rukojetě, zvláštní péči potřebují ty dřevěné. Jednou za rok je naimpregnujte ochranným lakem či lněným olejem. Dřevěné násady vybírejte takové, které jsou vyrobeny z tvrdého dřeva, ideálně z buku nebo jasanu. Měkké dřevo má podstatně menší životnost. Vhodnou náhradou jsou kvalitní plasty, které při správném používání jsou v podstatě nezničitelné.
Autor: Petra Martišková
Předchozí články
Prořez stromků? Teď je ta nejvhodnější doba!
Jak pečovat o zahradní techniku a nářadí
Zahradní traktory pro podzimní údržbu zahrady
Tipy pro zabezpečení vašeho domu či bytu
Hmoždinky do každého materiálu
Zastínění oken v dětském pokoji
Firmy z tohoto oboru neleznete v sekci
Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Článek byl zobrazen 22638 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu

Když hadice nestačí aneb jak vybrat ideální vysokotlaký čistič?
Vysokotlaký čistič, pro který se u nás ujal výraz wapka, je velice užitečným domácím a zahradním pomocníkem. Snadno a rychle s ním umyjete vše od zabláceného kola až po chodník nebo fasádu. Wapky umí šetřit čas i vodu, je však třeba vědět, která je pro vaše účely nejlepší. Podle čeho wapku vybírat a jaké možnosti tyto univerzální tlakové čističe nabízejí?

Péče o trávník na podzim se zúročí hned na jaře
Abychom se na jaře mohli zase těšit pohledem na krásný zelený trávník, je třeba mu už teď věnovat dostatek pozornosti a péče. Právě během podzimních měsíců musí trávník podstoupit pár zásahů a opatření. Nejenže se tím zlepší travní porost, ale trávník bude dobře připraven na přezimování.

Na jaře nezapomínejte na vertikutaci – ideálním pomocníkem vám bude vertikutátor STIHL RLE 240
Základem krásného a zdravého trávníku je pravidelná péče – sekání, hnojení a na jaře také vertikutace, která trávník prořeže, zbaví mechu, suché trávy a provzdušní jej. Výběr vertikutátoru přizpůsobte hlavně velikosti zahrady – benzínový na větší plochy, elektrický nebo akumulátorový na menší plochy. Elektrický vertikutátor STIHL RLE 240 je ideálním pomocníkem na menší zahrady.

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?
Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

Kultivátory pro snadnou práci s půdou
Práce s půdou na vlastní zahradě je krásná, ale mnohdy velmi namáhavá činnost. Pokud si tedy chcete usnadnit práci při přípravě záhonů a kypření půdy, měli byste se poohlédnout po vhodném kultivátoru. Jejich nabídka je široká a ceny vás nadchnou.

Stříhání živých plotů
Aby byl živý plot chloubou vaší zahrady, je třeba mu věnovat dostatečný čas a péči. Základem je pravidelné zastřihávání a tvarování plotu tak, aby nepřerostl a tudíž nezabíral více místa než je nutné. Odměnou za vaši práci vám bude krásná zeleň, která bude poskytovat přirozenou ochranu před zvídavými pohledy kolemjdoucích a sousedů.

Rider – ideální sekačka do členitého terénu
Máte členitou zahradu, kde je problém se při sekání trávy v některých místech vytočit se zahradním traktorem a zároveň se vám nechce kritická místa upravovat rotační sekačkou? Pak jsou přesně pro vás určeny ridery, které díky malému poloměru otáčení vynikají vysokou obratností. Bez problémů posekáte trávu kolem keřů, nebo například u obrubníků.

Jak správně udit vepřové maso v domácí udírně
Udit se dá téměř jakékoliv maso, ne každé je však k uzení vhodné. Vzhledem k tradici domácích zabijaček se v našich končinách k uzení nejčastěji používá maso vepřové. K nejoblíbenějším částem vepřového, které udíme, patří kýta, plec, bok, špek, kotleta nebo krkovice, lahůdkou je také uzené vepřové koleno a jazyk.