Přístřešky na dřevo
18.09.2024
Topíte dřevem? A už máte vyřešeno, kam dřevo uskladníte? Ideální na uskladnění dřeva na topení jsou přístřešky na dřevo, které můžou být různě velké, vyrobeny z různého materiálu a také různě drahé nebo levné. Poradíme vám, jak vybrat ten nejlepší přístřešek na dřevo, kam přístřešek umístit a také jak dřevo správně skladovat.
S rostoucími cenami elektřiny a plynu se řada domácnosti vrátila k topení dřevem v krbu nebo krbových kamnech. A to nejen v rodinných domech, ale i v některých bytech najdeme krb, pomocí kterého lze příjemně vytopit obývací pokoj nebo i další místnosti, pokud necháme otevřené dveře. Základním předpokladem topení dřevem je dostatek dobře vysušeného dřeva, které už máme posekané a uspořádané v dřevníku někde u domu.
Plechový dvouoddílový přístřešek na dřevo
Přístřešek na dřevo neboli dřevník lze pojmout různě. Můžete si jej vyrobit svépomocí (nejčastěji ze dřeva nebo např. z palet) nebo si můžete koupit hotový přístřešek na dřevo, který dle návodu sestavíte a v řádu desítek minut máte hotovo. Jak tedy můžou vypadat hotové přístřešky na dřevo?
Menší dřevěný přístřešek na dřevo
Dřevěné přístřešky na dřevo
Nejčastěji jsou vyrobeny z borovicového dřeva. Přestože jsou většinou již naimpregnovány, je dobré je opatřit ještě ochranným nátěrem (lazurou) a pravidelně tento nátěr obnovovat, aby nedošlo k postupnému uhnívání konstrukce vlivem deště a sněhu. Při výběru velikosti přístřešku záleží na tom, jak moc budete topit (tedy, kolik dřeva budete potřebovat), i kolik máte prostoru kolem domu nebo na zahradě. Dle velikosti přístřešku si jednoduše spočítáte, kolik kubíků dřeva pojme. Pokud bude dřevník u zdi, jeho hloubka je většinou na délku polen, která se vejdou do krbu, tedy do 50 cm. Pokud bude přístřešek umístěn v prostoru (a bude tedy přístupný z obou stran) nebo do něj chcete ukládat dřevo ve dvou řadách, volte hloubku 90 až 100 cm. Největší předností dřevěných přístřešků je jejich přirozený vzhled, nevýhodou je pak nutnost pravidelné údržby a omezená životnost.
Dřevěný dvouoddílový přístřešek na dřevo s podlahou
Plechové přístřešky na dřevo
Plechové dřevníky, nejčastěji vyrobené z pozinkované oceli, která je odolná vůči povětrnostním vlivům, nerezaví a nepotřebuje žádnou údržbu. Rozměry kovových přístřešků na dřevo mohou být opět různé, od menších přístřešků, které jsou spíše stojany na dřevo, až po větší kůlny s šířkou přes 3 metry. Součástí některých přístřešků je i uzavíratelný prostor s dvířky, kam lze uložit třeba nářadí.
Plechový přístřešek na dřevo s boxem na nářadí
Mohlo by vás zajímat také téma
Prémiové zahradními domky Biohort. Záruka 20 let? Samozřejmost!
Dřevníky s podlahou nebo bez?
Uskladněné dřevo by nikdy nemělo ležet na trávě nebo na hlíně. Kvůli vzlínající vlhkosti není ideální ani uložení přímo na betonovou dlažbu. Pokud bude přístřešek stát někde v zahradě, volte vždy přístřešek s vyvýšenou podlahou, která bude chránit dřevo před vlhkostí zespodu.
Text: redakce
Foto: www.vybaveniprobydleni.cz
- PR -
Článek byl zobrazen 1882 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu

Zahradní traktůrky pomůžou i při odklízení sněhu
Zahradní traktory a traktůrky jsou sice primárně určené na sekání a sběr trávy, ale je možné je využít i na méně tradiční, ale zato stejně důležité práce, jako je odklízení a shrnování sněhu. Zdá se vám, že váš traktůrek není do zimního období zrovna uzpůsoben? Nenechte se mýlit, stačí jej dovybavit jednoduchými doplňky a skvělý pomocník v boji se sněhem je na světě.

Pomocníci při odklízení sněhu
Na zimní krajinu se pomalu a tiše snášejí velké sněhové vločky, na bílých pláních si hrají děti a lesy odpočívají pod sněhovou nadílkou. Zkrátka, romantický obrázek jako z knížky Josefa Lady. Majitele domů ale většinou čeká nekončící odklízení sněhu a ledu…

Jak obnovit suchem poškozený nebo zničený trávník?
Máme za sebou teplé a suché léto, které neprospělo hlavně trávníku. Tráva je na místech přímého celodenního slunečního svitu suchá a spálená. Teplé letní dny se ale pomalu chýlí ke konci a tak se dobré připravit se na obnovu trávníku. Co k tomu budeme potřebovat a jak postupovat?

Jak funguje chytré řízení závlahy na zahradě?
Zavlažování zahrady je v posledních suchých letech nutností, pokud nechcete mít místo trávníku vyprahlou step. Ovšem většina z nás nechce ani zbytečně plýtvat vodou, z ekonomických i ekologických důvodů. Řešením může být inteligentní řízení závlahy napojené na předpověď počasí.

Malé motorové pily STIHL zastanou spoustu práce na zahradě i na stavbě
Motorová pila patří do běžné výbavy majitelů zahrad. Velké a výkonné profesionální pily STIHL doplňují i menší modely pro občasné použití. Tyto pily jsou snadno ovladatelné a lehké. Díky své osvědčené odolnosti, nacházejí své využití i u firemních zákazníků na stavbách nebo u firem zabývajících se údržbou parků a zahrad.

Péče o trávník na podzim se zúročí hned na jaře
Abychom se na jaře mohli zase těšit pohledem na krásný zelený trávník, je třeba mu už teď věnovat dostatek pozornosti a péče. Právě během podzimních měsíců musí trávník podstoupit pár zásahů a opatření. Nejenže se tím zlepší travní porost, ale trávník bude dobře připraven na přezimování.

Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?
Listopad je především období, kdy se zahrada připravuje k zimnímu odpočinku. Na zahrádce urychleně dokončujeme všechny práce, které jsme nestihli v minulém měsíci. Hlavně však připravujeme půdu, ovocné í okrasné dřeviny na přezimování. Na co nezapomenout vám usnadní přehled nejnutnějších prací.

Závlahu trávníku svěřte automatu
Automatické zavlažovací systémy jsou nezbytnou součástí každého moderního rodinného domu, k níž patří upravená a udržovaná zahrada. Veškerá zeleň však potřebuje péči - počínaje její přípravou, osázením, ale zejména pak dalším udržováním. A zde patří právě závlaha mezi nejdůležitější faktory, ovlivňující vzhled, kvalitu a užitek vysázené zeleně.