Péče o trávník na podzim se zúročí hned na jaře
21.09.2013
Abychom se na jaře mohli zase těšit pohledem na krásný zelený trávník, je třeba mu už teď věnovat dostatek pozornosti a péče. Právě během podzimních měsíců musí trávník podstoupit pár zásahů a opatření. Nejenže se tím zlepší travní porost, ale trávník bude dobře připraven na přezimování.
První sníh na sebe jistě nenechá dlouho čekat a tak je třeba se co nejdříve pustit do prací, kterými trávník připravíme na zimu. Čím více se mu budeme věnovat teď na podzim, o to méně starostí s ním budeme mít na jaře. Podzimní měsíce jsou vhodným obdobím i pro zakládání trávníků a jejich regeneraci. Co vše je tedy potřeba udělat?
Provzdušnění trávníku
Na začátku podzimu je dobré zopakovat stejné zásahy, jako na jaře – vhodná je vertikutace a případně i aerifikace. Půda je totiž po létě vyčerpaná, nadměrně stlačená a neproudí do ní proto dostatek kyslíku. Vertikutátorem ji tak dobře provzdušníme – na malé plochy postačí vertikutační hrábě, na větší pak využijeme travní frézu, která provzdušňuje půdu hlouběji než jen pár centimetrů. Tím, že s pomocí vertikutátoru přesekáme travní výběžky, podpoříme tvorbu nových výhonků.
Vertikutátor Wolf Garten
Výživa travního drnu
Na podzim nesmíme zapomenout dodat trávníku správnou výživu. Ideální je aplikace plného kombinovaného hnojiva, protože trávník byl v předešlém období často sekán a čerpal tak z půdy velké množství živin. Tyto živiny potřebné pro jeho růst je nezbytné v podzimním období do půdy dodat, aby bylo přezimování trávníku úspěšné. Existuje dokonce speciální podzimní hnojivo obsahující vyšší množství draslíku. Pokud přidáme hnojivo do trávníku po provzdušnění, hezky se zacelí.
V případě, že chceme na podzim upravit nevyhovující půdní reakci, provedeme vápnění. Optimální pH půdy je 5,5 – 6,5. Pro vápnění je vhodný mletý vápenec, ale ještě lepší je dolomitický vápenec, jež navíc obsahuje hořčík. Nikdy však nehnojíme a nevápníme trávník současně. Nemícháme ani vápenatá hnojiva s průmyslovými hnojivy.
Odstranění plevele
Dvouděložné plevele, které v trávnících nacházíme, nejsou ani hezké, ani účelné. Trávníku odebírají vodu i živiny a postupně jej z porostu vytlačují. Září je tak z hlediska biologie jejich vývoje ideální dobou pro jejich likvidaci a potlačení. Zaplevelené travnaté plochy je proto dobré ošetřit chemickými přípravky, které jsou běžně dostupné.
Oprava trávníku
V případě, že najdete v trávníku silně poškozená místa, měli byste provést přísev stejnou travní směsí, kterou jste trávník zakládali. Do konce října je pak možné ještě zakládat nové trávníky – pokud by došlo k rychlému ochlazení, bude trávník vzcházet až na jaře příštího roku.
Poslední úprava trávníku
Podle toho, jaké budou klimatické podmínky, můžeme ještě v listopadu naposledy trávník posekat. Dobré je také odstranit spadané listí a další organické zbytky. Než nastoupí zima, můžeme na trávník rozprostřít vrstvu vyzrálého kompostu, který pomůže vyrovnat povrch a trávník vyživí. Jestliže se v trávníku vyskytují myši, naklaďte do nor za suchého počasí otrávené nástrahy.
Rotační sekačky s pojezdem jsou rychlé a pohodové stroje. Práci s nimi bez problémů zvládne i něžné pokolení. Zdroj: Mountfield
- jpa -
Další články z rubriky Zahrada
Jak se zbavit klíšťat na zahradě? Pomůžou nárazníkové plochy
Mobilní zavlažovací systémy do malé i větší zahrady
Hnojení a regenerace trávníku
Automatické zavlažovací systémy aneb závlaha trávníku je základ
Jak na podzim zatočit s plevelem a zregenerovat zahradu?
Článek byl zobrazen 15336 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Když hadice nestačí aneb jak vybrat ideální vysokotlaký čistič?
Vysokotlaký čistič, pro který se u nás ujal výraz wapka, je velice užitečným domácím a zahradním pomocníkem. Snadno a rychle s ním umyjete vše od zabláceného kola až po chodník nebo fasádu. Wapky umí šetřit čas i vodu, je však třeba vědět, která je pro vaše účely nejlepší. Podle čeho wapku vybírat a jaké možnosti tyto univerzální tlakové čističe nabízejí?
I odklízení sněhu se sněžnou frézou může být zábava
Možná už se vám o odklízení sněhu i zdá a tato činnost je pro vás opravdovou noční můrou. Co kdybyste ji ale pojali trochu jinak? Odklízení sněhu nemusí být pouhým úklidem, stačí zapojit trochu fantazie, vzít si na pomoc výkonnou techniku jako je sněhová fréza a vaše zahrada se může proměnit doslova v ledové království.
S podzimem štípání dřeva přibývá
Plánujete připravit palivové dřevo na zimu? Jak si řezání a štípání dřeva usnadnit? Budete potřebovat kvalitní stroje pro rychlé a precizní zpracování, které vám navíc ušetří čas i námahu!
Tlakové myčky pro úklid okolí domu i zahrady
Už váš nebaví čistit zablácené kolo, zahradní nábytek nebo venkovní dlažby klasickým způsobem pomocí rejžáku a kýblu s vodou? Na tyhle práce jsou nejlepší vysokotlaké čističe, neboli wapky, které nastavitelným paprskem vody očistí velké i menší plochy. Při nákupu těchto pomocníků je však třeba se zaměřit na několik faktorů.
Mulčovací sekačka prospěje kráse a zdraví trávníku
Mulčovací sekačky mají nyní skvělou příležitost ukázat, co umí, protože ve městech i na vesnicích se stále častěji objevuje zákaz sběru a odhazování odřezků trávy. Názory odborníků a univerzitní studie dokazují, že trávníky zůstávají stejně zelené a rostou více, když se odřezky vrátí na trávu.
Vysavače a foukače listí
Úklid listí je jednou z nepříjemných povinností každého majitele zahrady. Nicméně listí je skvělé jako nastýlka k choulostivým rostlinám a keřům, aby je nespálil mráz, ale také výborná přísada do kompostu. Nutné je jen dbát na to, aby listí, které přidáváte do kompostu, nebylo ze stromů, jež jsou napadené škůdci, a nebylo chemicky ošetřeno.
Co umějí zahradní roboti?
Na otázku je jednoznačná odpověď: roboti zcela nahradí šikovného manžela. Zalévají, kypří, drtí, sečou trávník - a to vše zcela samostatně, aniž by vyžadovali otevření láhve piva nebo pochvalu po práci. Jsou to zkrátka roboti, jak se patří.
Stříhání živých plotů
Aby byl živý plot chloubou vaší zahrady, je třeba mu věnovat dostatečný čas a péči. Základem je pravidelné zastřihávání a tvarování plotu tak, aby nepřerostl a tudíž nezabíral více místa než je nutné. Odměnou za vaši práci vám bude krásná zeleň, která bude poskytovat přirozenou ochranu před zvídavými pohledy kolemjdoucích a sousedů.