Jak správně připravit sekačku na jaro
12.04.2016
„Odzimování“ sekačky je pravidelnou jarní povinností každého zahrádkáře. Co je třeba zkontrolovat, doplnit a na co si dát pozor? Pojďme se společně podívat, jak se správně připravit na první sečení.
Klíčem k úspěchu je dodržování sledu čtyř základních kroků: výměna filtru, výměna oleje, kontrola svíček a paliva. Tyto kroky je třeba opakovat pravidelně během celé sezóny, ale i po jejím skončení.
Kontrola celkového stavu
Po dlouhé zimě v garáži či kůlně může sekačka vykazovat velké nedostatky. Nejprve odstraníme ty zjevné, kterých si všimneme na první pohled. Tupý nůž je třeba nabrousit, protáčející se kolečka dotáhnout či vyměnit. Rovněž odstraníme zaschlou trávu či bahno a vazelínou dle potřeby promažeme pohyblivé šroubové součásti či spoje, aby konstrukce nevrzala. Jedná se zejména o lanovody, ložiska, táhla apod.
Srdce sekačky - motor
Stěžejním místem každé sekačky je motor. Po důkladném očištění stroje zvenku můžeme přistoupit k revizi vnitřní části, tedy motoru.
Prvním krokem k údržbě motoru je výměna filtru, což je jedna z nejexponovanějších částí. Jeho zanešení brání přívodu čistého vzduchu do motoru, který se tak zanáší a opotřebovává. Současně se zvyšuje spotřeba paliva. Tomuto zbytečnému důsledku se dá snadno předejít. Výměnu filtru můžeme provést i několikrát za sezónu v závislosti na frekvenci používání sekačky. Filtry mohou být pěnové, papírové či kombinací obojího. „Spolehlivým ukazatelem nám může být vlastní úsudek a selský rozum - zanesený filtr je prostě třeba vyměnit a nehledíme přitom na to, že jsme ho vyměňovali před půl rokem”, vysvětluje princip výměny Radovan Bureš ze společnosti Briggs&Stratton.
Druhou nezbytnou činností je výměna motorového oleje, resp. jeho doplnění. Pomocí měrky zjistíme, kolik ho ještě v nádržce je. V případě potřeby olej dolejeme. Stejně jako v případě výměny motorového oleje v automobilu, i u sekačky máme dáno, kdy se olej má vyměnit: alespoň jednou za sezónu nebo jednou za 25 hodin provozu. U nové sekačky se doporučuje vyměnit olej po prvních pěti hodinách a pak již standardním způsobem.
Dále je třeba zkontrolovat či vyměnit zapalovací svíčky. Bez nich by motor vůbec nenastartoval. Je třeba opět dbát na výměnu alespoň jednou za sezónu.
Doplnění paliva
Posledním krokem před prvním sečením je doplnění paliva do motoru. Pokud necháte sekačku stát déle než měsíc, můžete mít problémy s vodou, kterou do sebe palivo přes zimu natáhne, což znemožní jeho startu. Je tedy dobré nádrž buď zcela vyprázdnit, nebo naplnit až po okraj, aby se voda neměla kde srážet. Další variantou může být použití stabilizátoru, který se přidává rovnou do paliva.
Pokud chcete „odzimováním“ sekačky strávit co nejméně času, doporučujeme na podzim sekačku řádně „zazimovat“. Kromě již výše uvedeného postupu, který je stejný, je třeba dbát jejího řádného uskladnění. Tento krok nám pomůže prodloužit životnost sekačky a na podzim vydaná práce se nám na jaře vrátí.
Autor: Martina Gillichová
Foto: Briggs&Stratton
Další články z rubriky
Robotické sekačky – luxusní hračka nebo opravdu užitečný pomocník?
Jak správně vybrat farmářskou neboli univerzální motorovou pilu?
Kultivátory pro snadnou práci s půdou
Jarní péče o trávník a užiteční pomocníci
Rider – ideální sekačka do členitého terénu
Článek byl zobrazen 18196 krát.
Diskuze k článku
Tonda Fakl | 29.05.2016 09:32:44
honda má svojí vlastní sít servisů, kde ti to zkontrolujou, stačí se jen objednat. Jinak mrkni na jejich facebook, tam nedávno něco o servisu dávali.
jarní servis
Aleš Dvořák | 25.05.2016 09:46:03
Chci se zeptat, zda je rozdíl při údržbě mezi značkama sekaček… nebo je postup stejný. Mám nově Hondu- benzinák. díky.
Re: jarní servis
robb | 25.05.2016 13:33:39
U tehle značky by měla být veskera udrzba co ta sekacka dostane svicka,filtr,olej a samozrejme cisteni a brouseni noze. Jsou dělaný na každodenní provoz a měly by přežít jen na základním servisu
Re: jarní servis
Tomáš Vích | 26.05.2016 08:43:44
Obvykle se sekačkou nedělám nic. Prostě ji používám a měním v pravidelném intervalu jen olej. Po čase třeba dvakrát, i více krát za sezonu je však v takovém stavu, že velká očista je nutností. Máme v rodině 2 stigy. Za ty peníze jsou to relativně solidní sekačky. Na značce asi tolik nezáleží, co jsem se díval tak motory jsou nejčastěji Bridge and Stratton (nevím jak se to přesně píše) nebo Honda. Známej dělá servis tak mi Hondu rozmlouval, že má šílený ceny ND. Huska už taky není co bývala.
Re: jarní servis
Petr Kratochvíl | 30.05.2016 09:04:40
Servis ti zkontroluje sekačku komplet: dotažení šroubovaných spojů, hladiny oleje, kontrola pojezdu, klínového řemene, žacího ústrojí, uložení kol, bezpečnostních a ovládacích prvků, otáček motoru, dojde ke kontrole zapalovacích svíček a spalování motoru. Síť servisů má Honda určitě na stránkách.Stačí se objednat u autorizovaného servisu a máš to bez práce a víš, že je vše ok.
Re: Re: jarní servis
Aleš Dvořák | 30.05.2016 19:38:58
Díky všem za odpovědi, už jsem mrknul na jejich facebook a jdu to řešit. Díky ještě jednou.
Martin Jarý | 31.05.2016 10:24:37
tady posílám konkrétní servis, kam dávám sekačku i auto já – servis Autojarov
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu

Nevíte, kam s listím ze zahrady? Pořiďte si foukač nebo vysavač listí
Pohled na podzimní zahradu pokrytou vrstvou spadaného listí je pro mnohé noční můrou. Honí se nám hlavou, jak se co nejrychleji a pokud možno bez námahy této podzimní nadílky zbavit. Hrabání a zametání nepřichází v úvahu, mnohem rychleji nastolíme na zahradě, chodníku či terase pořádek pomocí výkonných foukačů nebo vysavačů listí.

Jak správně udit sýry v domácí udírně
Uzení sýrů v domácích udírnách je velmi populární, protože si celkem snadno můžete vyrobit pochoutku na rodinnou oslavu nebo jen tak na chuť k pivu či vínu. Při uzení sýrů je dobré dodržovat několik základních pravidel, ale zároveň se nebojte experimentovat s chutěmi, kořením i dobou uzení a najděte si svůj oblíbený recept.

Křovinořez – nepostradatelný zahradní pomocník
Většina zahrádkářů, chatařů a chalupářů sahá raději po strunové sekačce v domnění, že křovinořez příliš nevyužije, ovšem opak je pravdou. Křovinořez si totiž poradí s vysokou trávou i s rozrůstajícími se křovinami, se vzrostlými kopřivami, úpornými maliníky i náletovými dřevinami. Určitě jej oceníte všude tam, kde byste se sekačkou nic nezmohli.

Grilujeme na kameni aneb hlavní výhody lávových grilů a kamenných desek
Grilovací sezóna se opět rozjíždí a letos u vás doma dost možná padne otázka: “Nekoupíme si nový gril?”. Na trhu existuje spousta možností a jednou z nich jsou i kamenné grily. Kámen jako přírodní materiál se k této letní kratochvíli určitě hodí, ale jak se vlastně na kameni griluje a jaké jsou hlavní výhody tohoto způsobu grilování?

Řez ovocných stromů a keřů – jak a kdy jej provádět?
Aby byly ovocné stromy zdravé, krásné a dobře plodily, je třeba jim věnovat potřebnou péči a pravidelně je prořezávat. Jenomže každý druh ovocného stromu má na řez jiné nároky a tak je třeba jej nejen dobře provést, ale i načasovat. Přinášíme pár rad čeho se při řezu stromů vyvarovat a jaké zásady je třeba dodržovat, abychom sklízeli zdravé ovoce.

Přístřešky na dřevo
Topíte dřevem? A už máte vyřešeno, kam dřevo uskladníte? Ideální na uskladnění dřeva na topení jsou přístřešky na dřevo, které můžou být různě velké, vyrobeny z různého materiálu a také různě drahé nebo levné. Poradíme vám, jak vybrat ten nejlepší přístřešek na dřevo, kam přístřešek umístit a také jak dřevo správně skladovat.

Kouzlo osvětlené zahrady
Dobře zvolené a rozmístěné osvětlení zahrady nám usnadní orientaci a pohyb ve večerní zahradě, prodlouží dobu, po kterou můžeme trávit na zahradě příjemné chvíle u grilu nebo sklenky vína, a navodí v nás příjemný pocit kouzla a romantiky.

Automatické zavlažování: trávník v kondici a méně starostí
Čerstvý, zelený trávník je chloubou každé zahrady. Nechceme se procházet po drsné spálené trávě. Když nás zradí počasí a pár dní plných veder nespadne ani kapka, musíme zasáhnout a dodat zahradě vláhu. Pomáhají závlahové systémy. Někdy však práci příliš neulehčí. Nebo ano?