Grilovací sezóna je tu! Grilovat můžete na terase i na balkóně.
12.05.2020
Kdo má dům se zahradou nebo jen malou zahrádku s posezením, má vyhráno. Ovšem grilovat můžete i na terase či balkóně v bytovém domě. Je však potřeba dodržovat pár zásadních pravidel, dbát na bezpečnost a vše si důkladně připravit.
Pro grilování je ideální otevřený prostor – tedy zahrada nebo větší terasa, kam pohodlně a hlavně bezpečně postavíte gril na dřevěné uhlí nebo gril plynový. Ovšem i na malé terase nebo na balkóně si můžete užít radost z grilování a vychutnat si grilované maso, sýry nebo zeleninu. Základem v těchto malých prostorech musí být bezpečnost.
Při grilování na klasickém kotlovém grilu jisté nebezpečí existuje. Pokud grilujete někde na trávě nebo betonové dlažbě, pravděpodobně se nic nestane, i když vám omylem spadne žhavý uhlík na zem. Ovšem na balkóně, kde je na podlaze dřevěná dlažba, lino, umělá tráva apod., tak už může být žhavý uhlík vážným problémem. Stejně tak je problémem nedostatek místa kolem grilu, který dosahuje značně vysokých teplot. Při spalování dřevěného uhlí se pochopitelně vytváří kouř, který nemusí být příjemný sousedům. Navíc nikdo nechce mít očouzené zdi balkónu.
Další možností grilování je gril plynový. Plynové grily mají řadu výhod, ovšem vzhledem ke své velikosti a hmotnosti jsou vhodné spíše na zahradu, větší terasu a hlavně do rodin, kde se griluje často a ve velkém. Plyn umožňuje poměrně přesnou regulaci teploty, nedochází ke spalování šťáv z masa a tuku a vzniku karcinogenních látek. Existují i malé přenosné plynové grily určené do přírody, do kempu, na chatu apod.
Jako ideální varianta pro grilování na balkóně se jeví gril elektrický. Jedná se o čistou a hlavně bezpečnou variantu grilování. Řeč není o stolním elektrickém grilu, ale o grilu s roštem, který kombinuje to nejlepší z klasického kotlového grilu s pohodlím a bezpečím elektřiny. Gril má topné těleso, nad kterým je umístěn grilovací rošt, tuk a šťávy z masa odkapávají do záchytné misky. Na elektrickém grilu lze velmi přesně regulovat výkon a přizpůsobit jej konkrétnímu pokrmu – masu, klobásám, sýrům, zelenině apod. Dražší verze grilů jsou vybaveny i teplotní sondou. Velmi snadno se udržuje také smaltovaný litinový rošt.
Výhodou elektrických grilů Weber je také výklopné víko – nemusíte řešit otázku, kam s horkým víkem, jako je tomu u některých kotlových grilů.
Elektrický gril může být ve verzi se stojanem, s vozíkem nebo určený k postavení na stůl. Stačí mít v dosahu elektrickou zásuvku a můžete bez obav grilovat na balkóně ve městě.
Na grilování se připravte a kvalitně vybavte
Spolu s grilem se vám bude hodit i příslušenství, které využijete při grilování a údržbě. Pokud budete mít gril stabilně postavený na balkóně, bude se vám hodit obal na gril, který jej ochrání před rozmary počasí. Nezbytností je sada na čištění – kartáče, houbičky, hadříky a speciální přípravky na čištění. Zkrátka vše, co vám pomůže udržet gril čistý. A neobejdete se ani bez náčiní jako jsou kleště, obracečky, štětec na potírání nebo vidlička.
Při grilování pamatujte také na odkládací prostor – měli byste mít připravené místo jednak pro hotové pokrmy, ale také pro bezpečné odložení horkého náčiní.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 6813 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Benzinové sekačky s elektrickým startérem – startování bez námahy.
Sekání trávy benzinovou rotační sekačkou se může snadno stát nepříjemným díky komplikacím se startováním motoru sekačky. Zejména pro menší a slabší osoby je startování nepříjemné a komplikované. Výrobci sekaček naštěstí přicházejí každou sezóny s vylepšeními a novinkami, jako je např. elektrický startér u travních sekaček.
Vybíráme slunečníky na zahradu, terasu i balkón
Pobyt na sluníčku není z dlouhodobého hlediska pro člověka zdravý a měli bychom se před jeho paprsky chránit. Stín si rychle vytvoříme pomocí slunečníku, a to nejen na zahradě, ale také na terase, u bazénu či na balkóně. Poradíme vám, jak slunečník vybírat a jaké typy jsou na trhu.
S podzimem štípání dřeva přibývá
Plánujete připravit palivové dřevo na zimu? Jak si řezání a štípání dřeva usnadnit? Budete potřebovat kvalitní stroje pro rychlé a precizní zpracování, které vám navíc ušetří čas i námahu!
Po zimě je nezbytná rekonstrukce trávníku
Snažíte se vašemu trávníků věnovat veškerou péči, ale přesto je tráva nažloutlá, zplihlá a po bujném zeleném pažitu ani památky? Možná jste po zimě vynechali několik základních úkonů, které jsou půvab trávníku nezbytné. Jak tedy trávníku navrátit život? Důležitá je vertikutace, okysličování a přísun živin.
Sněžná fréza – opomíjený zimní pomocník
Zima již pomalu klepe na dveře, teploty klesají a nebude zřejmě trvat dlouho, než se objeví první sníh. Děti budou skákat radostí, ale jejich rodiče už tak nadšení nebudou. Přijdou totiž starosti s jeho odklízením a ke slovu příjde lopata nebo... sněžná fréza.
Pomocníci v péči o trávník
Pýchou každé zahrady je precizně upravený trávník připomínající green nebo alespoň fairwaye golfového hřiště. Jak ale takového vzhledu dosáhnout? Kosa a srp asi nebudou tím pravým řešením. Musíme mít k dispozici toho správného pomocníka. Tím je zcela určitě vhodná sekačka, rotační nebo vřetenová, nebo rovnou zahradní traktůrek. Užitečnými pomocníky jsou také vertikutátory a provzdušňovače. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Spotřebitelé si tyto praktické zahradní pomocníky někdy pletou a nemají jasno v tom, k čemu přesně se ten který stroj využívá. Potřebujete si vytvořit mulč na skalku, hnojivo nebo snad drobné dříví na zátop? Pak musíte vědět, co k tomu použít. Podívejme se na to, jaké jsou mezi drtičem a štěpkovačem větví rozdíly a který z těchto dvou strojů pro vás bude ten pravý.
Dopřejte si severskou kvalitu – designové koše na dřevo a sekery Hultafors
Při štípání dřeva oceníme kvalitu. Švédské sekery Hultafors patří k těm nejlepším na trhu. Designové koše na dřevo dokreslí příjemnou atmosféru u krbu a celý interiér originálně zkrášlí.