Automatické zavlažovací systémy aneb závlaha trávníku je základ
23.04.2013
Je pro vás udržování zahrady kolem vašeho domu příliš náročné? Nemáte na to dostatek času, sil ani finančních prostředků? Pak pro vás bude nejlepším řešením automatický zavlažovací systém, který je pomocníkem každého moderního zahradníka. Díky automatické závlaze uspoříte náklady, čas i energii - systém je zcela bezobslužný.
Krásnou svěží zahradu by chtěl mít asi každý, ale údržba kvalitního trávníku není nijak snadnou záležitostí. Na jeho vzhledu se významně podepisuje především intenzita a frekvence závlahy. Automatický závlahový systém by se tak měl stát standardním vybavením každého domu. Už nemusíte po zahradě běhat s hadicí, abyste zalili záhony a osvěžili trávník. Zavlažovací systém se navíc dokáže postarat o zahradu i v době vaší nepřítomnosti, například během dovolené.
Jak automatický zavlažovací systém funguje?
Automatický zavlažovací systém se skládá z několika vzájemně propojených řídících, ovládacích a zavlažovacích prvků. Pod zemí je v hloubce mezi 25 až 30 cm ukryto potrubí a také výsuvné postřikovače, které jsou skryty pod úrovní terénu. Po otevření přívodu vody se postřikovače vysunou nad terén a po ukončení závlahy se následně opět zasunou do podzemních pouzder. Proces závlahy je řízen centrální jednotkou, která umožňuje nastavit délku i četnost závlahy v průběhu dne, týdne, případně je možné zavlažování nastavit jen na sudé nebo liché dny, či přerušit závlahu při dostatečných srážkách – systém je vybaven srážkovým senzorem. Zahradu vybavenou automatickým zavlažovacím systémem je možné běžně využívat a provádět na ní nejrůznější práce – systém vás nijak neomezuje.
Zavlažovací systém je ideální plánovat při zakládání zahrady
Výhody automatického zavlažovacího systému
Automatický zavlažovací systém má hned několik výhod. Vzhledem k tomu, že s automatickou závlahou dochází k cílené a rovnoměrné závlaze, je tak zajištěna úspora vody a s tím spojená i úspora nákladů ve výši až 60%. Nabízí se možnost zavlažování v nočních, nebo ranních hodinách, čímž je minimalizováno odpařování vody během zálivky. Jde o šetrnější způsob zálivky, která rostlinám a trávě nezpůsobí teplotní šok. Navíc, instalací automatického závlahového systému zvyšujete hodnotu vaší nemovitosti a pozemku. Zavlažování je nejen vizuálně velmi efektivní, ale zároveň dává vzniknout i příjemnému mikroklimatu. Každý, kdo si přeje mít svěží a zdravou zahradu by si měl automatický zavlažovací systém pořídit.
K dalším výhodám těchto zavlažovacích systémů patří:
- úspora času ve srovnání s ručním zaléváním (bezobslužnost)
- rychlá návratnost investičních nákladů
- přizpůsobitelnost každé zahradě
- ochrana před odcizením, systém je trvale uložen pod zemí
- estetický dojem a ochrana trávníku – nikde se nepovalují žádné hadice
- srážkové čidlo reaguje na změny počasí a v případě deště tak zabrání zbytečnému zavlažování
O vše se postarají postřikovače
Výsuvné postřikovače, které jsou uloženy v podzemním pouzdře, po svém vysunutí zajišťují dokonalou iluzi deště a zálivka je tak velmi vydatná po celé ploše. V současnosti je možné si pořídit výsuvné postřikovače rotační (rotory), rozprašovací (spreje), nebo také nevýsuvné úderové (tzv. kačeny). Pro rodinný dům s velkou zahradou se běžně pořizuje několik desítek postřikovačů. Důležité je jejich správné rozmístění tak, aby se při postřiku z části vzájemně překrývaly – tak je totiž možné snížit dobu zavlažování plochy jen na několik desítek minut v jednom cyklu.
Je libo mikrozávlahu?
Klasické velkoplošné zavlažování trávníků se často kombinuje s nejrůznějšími formami mikrozávlahy, což je závlaha menších ploch - jednotlivých květin, skupin rostlin, keřů, stromů, výsadeb apod. Právě tyto rostliny mají totiž většinou jiné nároky na závlahu a mikrozávlaha pracuje při nižším tlaku (1 – 3 bary) a průtoku, než klasická trávníková závlaha.
Pod pojem mikrozávlaha se řadí:
Kapková závlaha – díky kapkovému zavlažování dochází k úspornému a cílenému dávkování vody rostlinám. Každá rostlina dostane jen tolik kapek vody, kolik potřebuje pro svůj růst. Tím je oproti tradiční zálivce možné ušetřit až dvě třetiny vody – šetří se doslova každá kapka. Kapače se připojují na zavlažovací potrubí.
Mikropostřik – do skleníků, ale i na skalky či jiné okrasné rostliny se hodí také mikropostřikovače a mikrozavlažovače. Jsou ideální, pokud potřebujeme zavlažovat rostliny jen jemným postřikem. Paprsek vody je jemnější a dostřik se pohybuje od 2 do 6,5 metru.
Jak často zavlažovat trávník?
Aby byl trávník kvalitní, je třeba mu týdně dodávat v průměru cca 25 – 40 l/m2. Jde o doporučenou týdenní dávku vody, kterou můžeme rozdělit do dvou nebo tří cyklů (např. pondělí, středa, pátek) a tak jednorázově během jednoho cyklu dodáme trávníku cca 10 – 15 litrů na metr čtvereční, což je naprosto dostačující. Aby byla zálivka co nejefektivnější, doporučuje se zavlažovat v časných ranních nebo pozdních večerních hodinách. Během dne nezavlažujeme, pokud to není nezbytně nutné, protože dochází k velkému vypařování.
- jpa -
Foto: Zahrady R+R
Další články na téma Trávník a zavlažování
Využití dešťové vody na zahradě
Jak vybrat na zahradu zavlažovací počítač?
Kupujeme zahradní hadici a příslušenství
Zavlažování a zalévání je umění
Článek byl zobrazen 39803 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?
Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

Kvalitní grily Weber
Konečně nastala tolik očekávaná doba večerů trávených pod širým nebem, kdy můžeme posedět s přáteli či rodinou na zahradě a vychutnávat si příjemnou letní atmosféru. Grilování, které má uspokojit ty největší gurmány, se však neobejde bez kvalitního grilu Weber.

Tvarování dřevin
Ať už bude živý plot nízký nebo vysoký, z listnáčů nebo jehličnanů, bude potřebovat pravidelné tvarování. Dřeviny v živých plotech, geometrických tělesech, figurálních tvarech, ale také stromky a keře vedené na opěrách a trelážích, i periodicky sestříhávané stromy v uličních stromořadích - ty všechny lze považovat za tvarované.

Nevíte, kam s listím ze zahrady? Pořiďte si foukač nebo vysavač listí
Pohled na podzimní zahradu pokrytou vrstvou spadaného listí je pro mnohé noční můrou. Honí se nám hlavou, jak se co nejrychleji a pokud možno bez námahy této podzimní nadílky zbavit. Hrabání a zametání nepřichází v úvahu, mnohem rychleji nastolíme na zahradě, chodníku či terase pořádek pomocí výkonných foukačů nebo vysavačů listí.

Co všechno zvládnou zahradní traktory?
Zahradní traktory dnes už neslouží pouze k sečení trávy na zahradách, ale díky možnosti dokoupení všelijakých závěsných či návěsných přídavných zařízení můžete tyto stroje využívat po celý rok. Tyto efektivní a všestranné pomocníky využijete především na velkých zahradách, kde už obyčejná sekačka nestačí. S čím vším vám tedy pomohou?

Jak se v zimě postarat o akumulátory ze zahradní techniky?
Nejen v zahradní technice jsou stále častěji využívány různé typy akumulátorů. Nalezneme je i v elektrokolech, slouží i k pohonu elektrických skútrů nebo čtyřkolek. Akumulátory pohánějí některé elektrické sekačky, pily a další nářadí. Často se jedná o stroje více či méně sezónní, které na zimu uklidíte do garáže nebo kůlny a znovu slouží až na jaře. Jestliže se však zapomenete patřičně postarat o akumulátor, je více než pravděpodobné, že ho zima poškodí.

Vodní grily – zahradní grilování s vodní lázní
Slyšeli jste někdy pojem vodní gril? Pokud patříte mezi milovníky grilování a chcete jíst navíc i zdravě, měli byste zpozornět. Vodní grily, nebo též grily s vodní lázní, jsou hitem v oblasti zahradního grilování. Pokrm je připravován ve směsi horkého vzduchu, dýmu a vodní páry. Kdo jednou zkusí maso z vodního grilu, už nebude chtít žádné jiné.

Vyžínače a strunové sekačky pro dokonale upravenou zahradu
V dnešní době se na trhu setkáte s nejrůznějšími druhy sekaček a pomocníků při údržbě trávníku a není tak jednoduché si vybrat. Pokud potřebujete jen začistit trávník v okolí chodníků, zídek, či jej upravit v těžce dostupném nebo členitém terénu, budou se nám skvěle hodit tzv. vyžínače neboli strunové sekačky.