Test akuvrtaček: bezpečnostní rizika i nedostatky ve výbavě
08.02.2017
Většina akumulátorových vrtaček si lehce poradí se dřevem i vápencem, ale na kov, v testu spotřebitelského časopisu dTest, nestačila ani ta nejlepší z nich. Výsledky aktuálního testu navíc odhalily modely, u nichž se objevily mírné i závažnější technické nedostatky. Testem prošlo 6 akuvrtaček s příklepem a 14 bez příklepu. Úplným propadákem byla příklepová vrtačka od značky Powerplus.
Přidělat poličku, věšák nebo obraz většinou bez vrtačky nejde. Na tvrdé zdivo nebo kámen je nutné použít vrtačku s příklepem, na měkké materiály, jako například dřevo, plast či ytong, postačí vrtačka bez příklepu. „Až na dvě výjimky jsou námi testované modely vrtaček dodávány se dvěma bateriemi, čímž je více méně do přístroje zajištěna nepřetržitá dodávka energie. Tu může přerušit jen nepřiměřeně dlouhá doba nabíjení. Pro srovnání: u celkově nejlépe hodnocené bezpříklepové akuvrtačky značky DeWalt trvalo nabití okolo 90 minut, u dvou nejhůře hodnocených modelů se baterie nabíjela 208 minut, respektive 416 minut. Příčinou tak velké časové prodlevy byla absence rychlé nabíječky, kterou většina námi testovaných vrtaček obsahovala. Akumulátory ostatních modelů byly nabity v průměru za hodinu,“ hodnotí Jan Hrouda, redaktor spotřebitelského časopisu dTest.
Vrtání všeho druhu bez příklepu
K testování vrtaček bez příklepu byly použity tři druhy materiálů: vápenec, dřevo a kov. Poslední jmenovaný způsobil akuvrtačkám největší problém. Z této zkoušky si všechny vrtačky odnesly nedostatečnou známku. Na kov je totiž zapotřebí vysoká rychlost (minimálně 2 000 otáček za minutu), a tu postrádaly všechny testované modely. Naopak se dřevem si poradily, až na jednu výjimku, všechny většinou velmi dobře nebo dobře. Vrtání do vápence pak zvládly dobře pouze vrtačky značky DeWalt. U dvou nejhorších modelů se v tomto případě projevila absence dvou mechanických rychlostí.
Vrtačkám činilo problémy zašroubovat do dřeva desítkové vruty. Tři modely si s nimi dokonce neporadily vůbec, ostatní skončily s dobrou nebo uspokojivou známkou. V jejich případě se nepodařilo zašroubovat celý vrut najednou, ale bylo třeba ho trochu povolit a začít znovu utahovat.
Přečtěte si také:
Jak pečovat o zahradní techniku a nářadí
Návod na výrobu jednoduché stoličky z betonu za pár korun
I při domácím kutilství dodržujte pravidla bezpečnosti!
Příklepové vrtačky se dřeva nebojí
Zkušenost s vrtačkami s příklepem je podobná jako u vrtaček bez příklepu. Kov byl pro většinu z nich oříšek a i se dřevem si dobře poradila většina z nich. Vápenec bez problémů ovšem zvládla jen v testu nejlépe hodnocená vrtačka AEG BSB 18. Ostatní to zvládaly dobře nebo uspokojivě.
Po zkouškách vrtání s příklepem se ukázalo, že ne všechny vrtačky jsou vlastně schopné příklep používat, byť tuto funkci ve výbavě mají. Na testování vrtání do betonu se v testu použily vrtáky o průměru 6 až 12 mm a měřilo se, za jak dlouho bude vyvrtána 50mm díru. Ze šesti otestovaných modelů byly dostatečně rychlé pouze dvě vrtačky. Jednou z nich byla i celková vítězka testu AEG BSB 18. Ostatní čtyři modely zvládly vyvrtat v přijatelném čase pouze 6mm hlubokou díru.
Šroubování do dřeva nedělalo vrtačkám s příklepem problémy a kromě jedné vrtačky si s tím všechny poradily na jedničku. Šroubování do kovu bylo hodnoceno nejhůře dobrou známkou. „Pro pohodlnou výměnu vrtáků nebo šroubovacích bitů je potřeba, aby vrtačka měla automatickou aretaci vřetena, díky níž lze rychle jednou rukou vyměnit bit nebo vrtáky,“ popisuje Jan Hrouda.
Zátěžový test vrtaček
Vrtačky jsou v praxi často vystavovány velké zátěži. Důležitou součástí testu vrtaček byla tudíž zkouška motorů a příklepových mechanismů. U modelů bez příklepu neobstály v testu motoru pouze tři ze 14 vrtaček. Díky obroušeným uhlíkům a opotřebovanému komutátoru nezvládly tyto vrtačky test ani dokončit. U vrtaček s příklepem se objevily také nedostatky – například porouchaná elektronika na vnitřním okruhu či převodovka, kvůli které dva testy vrtaček skončily ještě před polovinou ze stanovených 212 zkušebních cyklů. Ve zkouškách životnosti zcela propadla vrtačka Powerplus Powx0050Li. Její motor i příklepový mechanismus jsou nekvalitní a ve srovnání s ostatními modely tzv. nic nevydrží.
Vlivem přílišného zahřátí hrozí tavení
Zkoušky bezpečnosti prověřovaly mimo jiné odolnost proti teplu. V praxi totiž může dojít k nadměrnému zahřátí vnitřních elektrických rozvodů, což v případě kontaktu s nějakým materiálem (u testovaných modelů s plastem) může vlivem vysokých teplot způsobit vzplanutí nebo tavení. U jedné z vrtaček se materiál tavil dokonce i po odstranění zdroje tepla, což je závažný bezpečnostní problém. Druhá část zkoušky bezpečnosti se zaměřila na poměr mezi délkou rukojeti a kroutícím momentem. Při zaseknutí vrtáku, respektive vřetena, je totiž důležité, aby vrtačka moc „nekopala do ruky“. Tento nedostatek byl odhalen pouze u modelu Stanley FatMax FMC625D2.
Autor: Petra Slušňáková
Článek byl zobrazen 13175 krát.
Diskuze k článku
Lenka | 23.03.2017 12:03:10
Dobrý den, chci pořídit bratrovi k narozeninám aku vrtačku, jelikož bude rekonstruovat starý barák. Mohu se zeptat, máte zkušenosti se značkou Narex? Kamarád mi ji doporučil, ale ráda bych znala názory dalších. Děkuji, Lenka
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Potřeby pro kutily
Stolové pily NORTON Clipper: legenda, která letos slaví 130 let
Dlouhou a bohatou historií se dnes chlubí kdejaká firma, ale pokud na to má některá skutečně právo, pak je to NORTON Clipper. Společnost zabývající se výrobou stolových pil a diamantových kotoučů byla v americkém Worcesteru založena už v roce 1885 a letos tak slaví své 130. výročí. Za tu dobu se stala živoucí legendou mezi všemi stavebníky i domácími kutily.
Vymazlená domácí dílna? Chce to solidní ruční nářadí a nástroje…
Profesionální řemeslník dennodenně pečuje o nářadí a nástroje, které ho živí. Přesně ví, jaké nářadí si pořídit, je specialista, takže má zkušenosti. Některé přístroje používá zřídka, a stačí mu tedy základní typy, jindy sáhne po vysoce profesionálním kousku – i vyšší investice se mu vyplatí a velice brzy vrátí. Jaké nářadí bychom doporučili domácím kutilům?
Test akuvrtaček: bezpečnostní rizika i nedostatky ve výbavě
Většina akumulátorových vrtaček si lehce poradí se dřevem i vápencem, ale na kov, v testu spotřebitelského časopisu dTest, nestačila ani ta nejlepší z nich. Výsledky aktuálního testu navíc odhalily modely, u nichž se objevily mírné i závažnější technické nedostatky. Testem prošlo 6 akuvrtaček s příklepem a 14 bez příklepu. Úplným propadákem byla příklepová vrtačka od značky Powerplus.
Průmyslové vysavače se dají využít v garáži, na stavbě i v dílně
Základní charakteristikou průmyslových vysavačů je vyšší sací výkon, vyšší odolnost a robustnost. Jsou určeny pro průmysl a stavebnictví, ale lze je využívat také doma, v dílně v garáži nebo kolem domu. S jakými typy průmyslových vysavačů se můžete setkat?
Regál jako praktický pomocník i stylový doplněk domácnosti
Regály představují univerzální prvek, najdete je v domácnostech, ale i kancelářích, skladech či třeba garážích. Díky široké nabídce najdete tu pravou variantu, díky které získáte spoustu úložného prostoru navíc.
Ruční štípače dřeva – rychlý a jednoduchý způsob, jak si připravit dřevo na topení
Ruční štípače dřeva jsou cenově dostupnou variantou, pro všechny, kdo si chtějí usnadnit práci při štípání dřeva, ale nechtějí investovat do elektrických nebo benzínových štípaček. Např. proto, že dřevo mají jako doplňkový zdroj tepla a tudíž ho není tolik a také jim nevadí trocha fyzické práce. S jakými typy ručních štípaček se můžete setkat?
Vybíráte žebřík nebo schůdky do domácnosti? Myslete hlavně na bezpečnost!
Jestliže máte dům a zahradu, je těžké se obejít bez žebříku. Využijete jej při mnoha příležitostech – k údržbě střechy, okapů, drobným opravám na fasádě, česání ovoce, prořezu stromů... Zdálo by se, že na koupi žebříku nic není, ale vybrat ten správný není zas tak jednoduché.
Kupujeme aku-šroubovák
Pokud jste někdy kupovali jakékoliv elektrické nářadí, určitě jste se s tím setkali. Jak je možné, že výrobek od známé firmy je několikrát dražší než neznačkový z hypermarketu, když oba vypadají skoro stejně? Je ten rozdíl v ceně ospravedlnitelný a odpovídá skutečným rozdílům mezi výrobky?