Květinové dekorace pro dušičkové dny – hřbitovní kvítí a vázy
24.10.2016
Začátek listopadu je nedílně spjat s Památkou zesnulých, lidově zvanou Dušičky, kdy se hřbitovy po celé zemi rozzáří nejen světlem svíček, ale také květinami, věnci a dekoracemi. Zvláště pokud máme hrob svých blízkých daleko a jezdíme tak doslova jednou za rok, měli bychom vybrat odpovídající květiny a dekorace, které vydrží co nejdéle.
Možností, jak a z čeho vyrobit hrobní dekoraci je opravdu mnoho. Někteří dávají přednost umělým dekoracím, které nevyžadují žádnou péči a závlahu, jiní mají raději přírodní a živé dekorace. Velmi oblíbenou dekorací bývá květinová miska, která se hodí stejně dobře na hroby s krycí deskou i se záhonem. Do misek můžeme vysadit libovolné rostliny dle vlastního vkusu – chryzantémy, vřesy, macešky, drobné jehličnany, traviny, trvalky s barevnými listy apod. Klasické keramické misky velmi dobře odolávají větru, jsou pevné, ale některé bohužel nasávají vodu a s příchodem mrazivého počasí praskají. Plastové misky jsou zase lehké někdy až příliš a snadno se mohou ve větru převrátit a odkutálet se z hrobu pryč. Navíc keramika ani plast neochrání kořeny rostlin před chladem a i otužilejší rostliny často umrznou.
Samozavlažovací hřbitovní nádoby
Větší komfort pro nás i rostliny poskytují samozavlažovací nádoby Roseta. Nádoba má dostatečně velký prostor pro substrát i pro vodu. Do menší žardinky potřebujeme 5 litrů substrátu a do větší 10 litrů. Ve spodní části nádoby je pak zásobník na vodu (2 nebo 5 litrů dle velikosti nádoby), kterou si rostlina sama natahuje pomocí knotů. Vodu pohodlně doplňujeme bočním nalévacím otvorem. Roseta je díky své konstrukci a vodě v zásobníku dostatečně těžká a stabilní, a poskytuje rostlině jak vláhu, tak i potřebné množství substrátu. Přestože je nádoba plastová, její konstrukce nenechá kořeny prochladnout. Dno nádoby nepřiléhá na chladnou kamennou desku a vzduchová mezera slouží jako částečná izolace. Dvouletky nebo trvalejší rostliny v nádobě dobře přezimují a zjara pokračují v růstu. Pokud máte radši aranžmá než rostlé květiny, můžete vnitřní otvor misky vyplnit aranžovací hmotou nebo pískem, doplnit vodu a zapíchat chvojí, větévky či květiny.
Hřbitovní vázy
Ideální váza na hřbitov je váza opatřená zápichem do hlíny nebo kamínků nebo váza, která je přímo součástí náhrobku. Pokud ale takové možnosti nemáme a přesto chceme na hrob umístit řezané nebo sušené květiny, měli bychom zvolit vázu se zatíženým dnem. Vázy Roseta mají rozšířené a tím i dostatečně těžké dno. Vysoké hrdlo (30 nebo 35 cm) nabízí dostatečný prostor pro květiny a pojme 1 až 1,3 litru vody. Uspořádání květin nebo větví usnadní dělený aranžovací kroužek, který se zasadí do horní části hrdla. Otvory vymezí každé květině či větvičce přesné místo a výsledné aranžmá neztratí ani ve větru své uspořádání.
Pod vázami a miskami často zůstávají na kameni těžko vyčistitelné skvrny, kovové prvky mohou dokonce zanechat rezavé stopy. Vázy i žardiny Roseta mají dno díky dekorativnímu vzoru vzdušné a nevytvářejí na kamenné desce žádné skvrny. Vyrábějí se z moderního velmi odolného plastu v několika barevných odstínech – antracit, stříbrná, bronzová a slonová kost. Snadno je tak můžete sladit s barvami náhrobku i kamínků.
Náš tip – rostliny vhodné do hřbitovních dekorací
Vřesy a vřesovce kvetou právě na podzim a začátkem zimy, čehož hojně využívají zahradníci v podzimních aranžmá. Květy jsou růžové, bílé i purpurové. Vřesovce jsou o trochu náročnější na vláhu než suchomilné vřesy, ale nevyžadují kyselou půdu. Vřesovcům stačí lehký a humózní substrát, ideálně s přísadou listovky. Na jaře je můžeme vysadit na zahradu nebo uchovat ve vhodné nádobě pro příští podzim.
Brambořík břečťanolistý rozkvétá na podzim a jeho otužilé květy odolají dokonce i mrazu. V předjaří potom rozkvétá rovněž mrazuvzdorný brambořík alpský, kterým můžeme květinovou mísu také osadit.
Sukulentní rozchodníky by na hřbitově málokdo čekal, ovšem právě na podzim se květenství vysokých rozchodníků barví do purpurových tónů, a působí velmi dekorativně. Rozchodníky vydrží s minimální, jen zálivkou a jsou naprosto nenáročné. Ve větší nádobě s lehkým substrátem narostou do mohutné ozdoby, která kvete až do zimy.
Mezi další oblíbené podzimní květiny patří chryzantémy, macešky nebo miniaturní jehličnany.
Samozavlažovací hřbitovní nádoby, plastové květináče a další produkty nakoupíte na http://www.plastiaobchod.cz/.
Další články o výrobcích Plastia
Kompostování v bytě? Díky vermikompostéru je to snadné.
Zahrada na balkóně a pěstování v samozavlažovacích truhlících
Rádi byste doma pěstovali orchideje? Poradíme vám, jak na to!
- PR článek -
Článek byl zobrazen 21991 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Umělá zelená stěna oživí interiér i exteriér, navíc bez zalévání a údržby
Zelené stěny z umělých rostlin jsou vítaným oživeným interiérů rodinných domů, kanceláří nebo veřejných budov a hotelů. Oproti živým rostlinám jsou zcela nenáročné na péči a nabízejí mnohem širší možnosti na poli kreativity. Jak vytvořit zelenou stěnu, která oživí celý prostor a jaké rostliny do ní použít?
Zahrada v únoru: Zima se loučí, jaro bere za kliku
Že je zahrádka ještě pod závějí? Nevadí, v srdci zahrádkáře začalo jaro. Únor je měsícem listování v zahradním katalogu, klíčení semínek a netrpělivého vytahování prvních stonků aspoň očima. Ať si venku řádí fujavice, doma na parapetu už se vám zazelená!
Zelený koberec aneb Jak na krásný trávník
Lehnout si na záda do měkkého zeleného koberce, přivřít slastně oči do slunce a nechat se za rozpustilého zpěvu ptáků unášet malátnou únavou. Takhle nějak si asi spousta z nás představuje letní nicnedělání, čas odpočinku a pohody. Ovšem, než si můžeme vychutnat hřejivé letní paprsky, je potřeba dopřát trávníku náležitou jarní péči.
Jaro na zahradě - začněte co nejdříve a zahrada vás odmění bohatou úrodou
Podle pranostik se říká: březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. Teploty v jarních měsících mohou být sice jako na houpačce a padat stále ještě k nule, zahrádkářům by však žádné rčení nemělo stát v cestě. Už nyní je třeba pomyslná kamna nechat daleko za sebou a pustit se do zahrady, která volá po pozornosti.
Je libo masožravou rostlinu?
Film Adéla ještě nevečeřela v nás všech patrně zanechal dojem, že masožravé rostliny jsou nebezpečná monstra, se kterými si zahrává jen dobrodruh. Realita je poněkud odlišná a pěstování masožravek je velmi zajímavým a krásným koníčkem.
Adventní věnce tentokrát netradičně
Vánoční čas má své tajemné a neopakovatelné kouzlo, které si již tradičně umocňujeme vánoční výzdobou, které vévodí adventní věnec. Vyzkoušejte si letos adventní věnec trošku netradičně.
Jedovaté okrasné rostliny kolem nás
Všude kolem nás jsou rostliny pokojové i zahradní, většinou běžně známé, dokonce pěstované, a přitom pro zdraví lidí a zvířat nebezpečné. Dá se konstatovat, že v rámci 47 čeledí se vyskytuje přes 160 druhů jedovatých rostlin, a k tomu řada druhů příbuzných, mnohdy také toxických.
Rodgersie – ideální rostlina do stinných míst
Ideální dekorativní rostlinou pro stinná nebo nepříliš vzhledná místa na zahradě je rodgersie. Její nepřehlédnutelné velké listy dokážou zahradu krásně oživit a vnesou do ní nádech exotiky. Dokonalý kontrast těmto listům pak vytváří drobné kvítky, kterými se tato trvalka rozzáří během letních měsíců.