Pokojové rostliny X. – Africká fialka
01.07.2005
Snad v každé domácnosti se najde drobná pokojová květinka jménem africká fialka neboli usambarská či kapská fialka, někdy také santpaulie nebo Pavlínka.
Fialky, kterých existuje mnoho druhů, jsou velmi oblíbené pro pěstitelskou nenáročnost, snadné množení a zejména časté kvetení. Srdčité, plstnaté lístky zdobí v průběhu celého roku, nejčastěji však v létě, krásné bílé, růžové, fialové nebo i modré květy.
Jak již název rostlinky vypovídá, fialky pocházejí z Afriky, konkrétně z tropických lesů na východě tohoto kontinentu. Tady, v usambartském pohoří, ji na konci 19. století našel baron Walter von Saint Paul St. Claire a přivezl ji do Evropy, kde se rychle rozšířila, nejprve v Německu a Británii.
Fialka, která dorůstá do jen několikacentimetrové výšky, nejvíce cca 15 centimetrů, má ráda díky svému původu teplo. Vyhovuje jí hodně světla, ale přímých slunečních paprsků v letním poledni ji ušetřete. Ideální teplota se pohybuje okolo 20 stupňů Celsia, teplo v místnosti by nemělo klesnout pod 13 stupňů a obecně by nemělo docházet k teplotním výkyvům.
Květinky mají rády hodně vlhka, a proto ji můžete pěstovat třeba i v koupelně nebo v kuchyni, kde se jim bude dařit díky vodním výparům. Naopak silně nesnášejí cigaretový kouř. Zálivka by měla být pravidelná, vždy však jen do spodní misky, aby nedocházelo k uhnívání stonků a kořínků.
Fialky hnojíme v létě jednou za dva až tři týdny a průběžně jí po celý rok odstraňujeme odumřelé či poškozené lístky. Seřezávání není potřeba. Množit se dá rostlina velmi snadno - listovými řízky zakořeněnými ve vodě či zemině. Působivé je sesadit více druhů fialek dohromady a vytvořit tak několikabarevnou rostlinu, která bude vypadat jako jeden samostatný kus.
Pokud vám rostlina nekvete, je zřejmě na chladném či temném místě, žluté skvrny na listech zase způsobuje příliš silné sluneční záření nebo suchý vzduch. Hnije-li rostlina, je zřejmě přelitá, ale může jít také o infekci. Fialky nejčastěji napadají roztoči, molice či mšice.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny IX. - Fikusy
Pokojové rostliny VIII. - Maranta
Pokojové rostliny VII. - Difenbachie neboli Mramornatka
Článek byl zobrazen 28968 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Jak vytvořit zahradu pro celou rodinu?
Popíjíte voňavou kávu nad dobrou knihou ve stínu stromu nebo pod pergolou, zatímco děti jsou tak zabrané do hry, že zapomenou na existenci jakékoli obrazovky. Okolo poletují motýli, bzučí včely, voní květiny a bylinky a opodál dozrává šťavnatá zelenina a sladké ovoce. Zahrada je plná života, rozmanitá, pestrá i zábavná a všichni členové rodiny se v ní cítí… prostě jako doma. Tahle představa jde proměnit ve skutečnost, vážně. Pojďme na to!
Jak pěstovat a sklízet zeleninu i pod sněhem
Taky vás při pohledu na opuštěné záhony v mlze a sněhu chytá splín? Máme pro vás důvod k radosti. Zimní sezóna pro zahradníky vůbec nemusí znamenat jen listování v katalogu semínek. Prozradíme vám tajemství zeleninových otužilců, které můžete na zahradě vesele pěstovat i v zimě.
Bougainvillea – vzpomínka na Středomoří na vaší zahradě
Každý, kdo někdy navštívil některou ze zemí jižní Evropy, nebo se vydal ještě dále, do oblasti tropů, jistě na svých cestách obdivoval rostlinu, která svými nádherně zbarvenými květy navozuje ryze odpočinkovou náladu. Bougainvillea je okrasná rostlina pocházející z Jižní Ameriky, která byla pojmenována po francouzském admirálu Louisi de Bougainville.
Nebojte se tvarování živých plotů
Živý plot ohraničující vaši zahradu je skvělým řešením, jak zamezit zvědavým pohledům kolemjdoucích. Než se jej však rozhodnete založit, měli byste mít představu o tom, jaké má výhody i nevýhody a jakou péči bude nutné mu věnovat. Jedině díky pravidelnému zastřihávání a tvarování se vám z něj nestane nezvladatelná houština.
Výsadba balkónových květin do truhlíků a jejich zdravý růst
Jaro je tady a za pár týdnů nás čeká výsadba balkónovek do truhlíků. Pro správný růst a zdraví rostlin je dobré zvolit vhodný substrát a také je pravidelně přihnojovat. Zálivku můžeme doplnit o růstový stimulátor nebo mykorhizní houby.
Tipy na pěstování muškátů - jak docílit bohatých květů?
Žádná letní zahrada nebo barevný balkón se bez nich neobejde: bohatě kvetoucí muškáty v široké škále zářivých barev. Nepatří zdaleka jen na venkov, ale i do velkých a malých měst, která dokáží hezky rozsvítit. Muškáty nevyžadují příliš péče, aby se jim dařilo a nádherně kvetly: jen správné umístění, dostatek vody a hnojiva a také správný květináč.
Jak nakupovat Vánoční hvězdu?
Řada lidí si nedokáže představit Vánoce bez poinsettie. Že nevíte, co to je? No přeci vánoční hvězda! Rostlina, která rok co rok rozzáří náš sváteční stůl a přinese tu pravou a pohodovou vánoční atmosféru do našich domovů. Aby nám vydržela co nejdéle krásná, je třeba vědět, jak o ni správně pečovat a co taková kytička potřebuje.
Dovezli jste si z dovolené kaktus? Jak o něj pečovat?
Dovolená se letos vydařila, a tak bychom si chtěli kousek exotické přírody, kterou jsme objevovali při toulkách po cizích krajích, vytvořit také doma. Věděli jste, že kaktusy jsou považovány za energetické rostliny a mají pozitivní vliv na klima v místnosti? Nebo že některé kaktusy, například Aloe Vera, jsou jedlé a mají blahodárné účinky na lidské zdraví? Neváhejte a začnete pěstovat kaktusy také ve Vašem obýváku.