Pokojové rostliny X. – Africká fialka
01.07.2005
Snad v každé domácnosti se najde drobná pokojová květinka jménem africká fialka neboli usambarská či kapská fialka, někdy také santpaulie nebo Pavlínka.
Fialky, kterých existuje mnoho druhů, jsou velmi oblíbené pro pěstitelskou nenáročnost, snadné množení a zejména časté kvetení. Srdčité, plstnaté lístky zdobí v průběhu celého roku, nejčastěji však v létě, krásné bílé, růžové, fialové nebo i modré květy.
Jak již název rostlinky vypovídá, fialky pocházejí z Afriky, konkrétně z tropických lesů na východě tohoto kontinentu. Tady, v usambartském pohoří, ji na konci 19. století našel baron Walter von Saint Paul St. Claire a přivezl ji do Evropy, kde se rychle rozšířila, nejprve v Německu a Británii.
Fialka, která dorůstá do jen několikacentimetrové výšky, nejvíce cca 15 centimetrů, má ráda díky svému původu teplo. Vyhovuje jí hodně světla, ale přímých slunečních paprsků v letním poledni ji ušetřete. Ideální teplota se pohybuje okolo 20 stupňů Celsia, teplo v místnosti by nemělo klesnout pod 13 stupňů a obecně by nemělo docházet k teplotním výkyvům.
Květinky mají rády hodně vlhka, a proto ji můžete pěstovat třeba i v koupelně nebo v kuchyni, kde se jim bude dařit díky vodním výparům. Naopak silně nesnášejí cigaretový kouř. Zálivka by měla být pravidelná, vždy však jen do spodní misky, aby nedocházelo k uhnívání stonků a kořínků.
Fialky hnojíme v létě jednou za dva až tři týdny a průběžně jí po celý rok odstraňujeme odumřelé či poškozené lístky. Seřezávání není potřeba. Množit se dá rostlina velmi snadno - listovými řízky zakořeněnými ve vodě či zemině. Působivé je sesadit více druhů fialek dohromady a vytvořit tak několikabarevnou rostlinu, která bude vypadat jako jeden samostatný kus.
Pokud vám rostlina nekvete, je zřejmě na chladném či temném místě, žluté skvrny na listech zase způsobuje příliš silné sluneční záření nebo suchý vzduch. Hnije-li rostlina, je zřejmě přelitá, ale může jít také o infekci. Fialky nejčastěji napadají roztoči, molice či mšice.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny IX. - Fikusy
Pokojové rostliny VIII. - Maranta
Pokojové rostliny VII. - Difenbachie neboli Mramornatka
Článek byl zobrazen 29843 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Jak nakupovat Vánoční hvězdu?
Řada lidí si nedokáže představit Vánoce bez poinsettie. Že nevíte, co to je? No přeci vánoční hvězda! Rostlina, která rok co rok rozzáří náš sváteční stůl a přinese tu pravou a pohodovou vánoční atmosféru do našich domovů. Aby nám vydržela co nejdéle krásná, je třeba vědět, jak o ni správně pečovat a co taková kytička potřebuje.

Mulčování je přínosné, ale nese i svá rizika
Velice populární součástí obhospodařovávání zahrady se v posledních letech stalo takzvané mulčování. Jedná se o pokrývání půdy organickou či anorganickou směsí, které vylepšuje růst rostlin, zkvalitňuje zeminu a zabraňuje růstu plevele. Ale je důležité umět vyrobit správný mulč, jinak by mohl i uškodit!

Průmyslová hnojiva na našich zahradách
Hnojiva - směsi látek, díky nimž obohacujeme půdu o potřebné živiny a přispíváme tak k podpoření růstu rostlin. Ovlivňují však také biologické procesy v půdě a přírodě vůbec, zvláště ta průmyslová a proto bychom k nim také tak měli přistupovat.

Bylinky za oknem
Vůně bylinek dokáže vyvolat vzpomínku na babiččinu venkovskou zahrádku, chuť na osvěžující čaj nebo zlákat ke klidnému odpočinku s příjemným okolním aróma. Bylinky můžeme pěstovat na balkóně či v květináči; protože většině druhů stačí trochu zeminy a slunce. Naší jedinou starostí bude občasná zálivka a sklizeň.

Jak podpořit zdravý růst a vitalitu rostlin? Pomocí extraktu z rašeliny
Jaro je za dveřmi, v květináčích doma raší první předpěstované sazeničky a za pár týdnů začne hlavní zahrádkářská sezóna. Pokud chcete, aby se rostlinám dařilo co nejlépe, byly vitální, odolné vůči škůdcům a chorobám a výnosy byly co nejvyšší, používejte vhodné přípravky s vysokým podílem huminových látek, např. extrakt ze slatinné rašeliny.

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni
Velmi dekorativní pěstování sukulentů v interiéru i exteriéru, v netradiční formě a nezvyklých podobách. Takové jsou současné trendy pěstování sukulentních rostlin. Tyto rostliny jsou pěstebně velmi nenáročné, stačí jim opravdu velmi skromné podmínky, ve kterých mohou prosperovat stejně dobře, jako by byly vysázeny v záhonu nebo ve skalce. Pro některé z nás se staly sukulenty dokonce předmětem sběratelské vášně.

Vánoční inspirace – adventní dekorace s poinsettií
Pointsettie, neboli Vánoční hvězda, je nejoblíbenější vánoční pokojová květina, která se s úspěchem uplatňuje i v nejrůznějších dekoracích a aranžmá. Poinsettii můžeme použít na slavnostní tabuli nebo při výrobě originálních adventních dekorací.

Zahradní květiny XI. – Kakosty
Když se řekne kakost, mnozí si vzpomenou na svůj herbář ze základní nebo střední školy a na luční drobnou květinku zvanou kakost smrdutý. Nenechte se však zmýlit - kakostů je totiž kolem tří set druhů a mnohé z nich jsou hojně pěstovány na zahradách a skalkách.