Pěstování sukulentních bonsají
14.12.2005
Bonsaj, která nás svou krásou odmění až po mnoha letech trpělivé práce, a sukulentní, tedy tučnolisté rostliny zná patrně každý. Se sukulentními bonsaji se setkal asi málokdo. V čem jsou výhody jejich pěstování a proč jejich příznivců přibývá?
Obliba sukulentních bonsají se opírá zejména o jejich snadnou údržbu a nenáročnost. Velmi dobře snášejí suché a centrálně vytápěné interiéry panelových domů. Vydrží také delší období bez zálivky. Od prvních teplejších květnových dnů až po příchod prvních mrazíků mohou být ozdobou balkónů, teras či zahrádek. Pobyt venku jim velmi svědčí.
Sukulentů vhodných pro tvarování je mnoho, začátečník by měl sáhnout raději odolnějších druzích. K tvarování není potřeba speciálních kleštiček, ani drátků, bohatě postačí ostrý nožík. Mezi nenáročné a velmi oblíbené druhy patří například Crassula portulacea, pocházející stejně jako ostatní sukulenty z Afriky.
Ideální doba pro zahájení řezu je zjara. Budeme k tomu potřebovat pouze ostrý nůž a dostatek fantazie. Nemá smysl odřezávat pouze mladé větvičky. Naopak čím starší větev odstraníme, tím více odnoží se v budoucnu dočkáme. Spodní listy časem žloutnou, zasychají a odpadávají a stopy po listech vytváření na dřevnatých větvích prstence. Právě těsně na těmito prstenci je dobré vést řez, protože z nich velmi brzo začnou rašit nové větvičky. Jednou za čas je dobré provést takzvaný radikální řez, tedy zbavit rostlinu všech zelených částí. Nebude dlouho trvat a rostlina se znovu zazelená. Zhruba do dvou měsíců bude opět obsypána zelenými lístky. V tomto období by měla být rostlina chráněna přístřeškem, aby se do ran nedostala dešťová voda.
Sukulentní bonsaje by měly mít dostatek světla, v bytě je tedy vhodné umístění u okna. Zálivka postačí jednou týdně, rostlina však snese i delší období sucha. Sukulenty také výborně snášejí letní výkyvy teplot od tropických polední až po chladné noci. Zimovat rostliny lze buď přímo v bytě při pokojové teplotě nebo na chladnějším místě (zimní zahrada, zasklená veranda či balkón), kde se teplota pohybuje kolem 5 st. Celsia. Množení rostlin je legrace i pro začátečníka. Řez necháme dva až tři dny zaschnout a pak položíme na vlhký perlit nebo říční písek. Při pěstování sukulentů v zahrádce hrozí snad jediné nebezpečí v podobě žížal. Jejich útoku se vyhneme, nebude-li nádoba s rostlinou přímo na trávě nebo v záhonku, ale na nějaké podložce.
Foto: L. Taylor
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny XV. - Tlustice
Sukulenty
Pěstování rostlin ve vodě
Článek byl zobrazen 21471 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Bytové doplňky a dekorace
Nevíte, čím obdarovat své blízké? Máme pro vás zajímavé tipy na vánoční dárky
O Vánocích chceme udělat svým blízkým, rodině a přátelům radost, ale často si lámeme hlavu s vhodným dárkem. Máme pro vás tipy na spoustu zajímavých dárků pro celou rodinu včetně domácích mazlíčků. Je-libo něco praktického, měkkého, zdravého nebo voňavého?
Vůně do interiéru
Příjemnou a útulnou atmosféru domova nenavozuje jen vybraný nábytek, bytové doplňky a dekorace, ale také vůně, kterou bohužel řada lidí podceňuje. Můžete mít sebeluxusnější byt, ale pokud první, co hosty při vstupu upoutá, bude nepříjemný zápach, není to zrovna dobrá vizitka. V současné době existuje řada pomocníků, která dokáže tento problém vyřešit.
Jak si jednoduše vyrobit vánoční svícen?
Nemusíte utrácet spousty peněz, abyste měli doma hezkou vánoční výzdobu. Někdy stačí mít nápad, trochu šikovné ruce a vytvoříte si originální dekoraci, jako je například tento vánoční svícen. Navíc pokud máte malé děti, můžete je do tvůrčí činnosti klidně také zapojit. Výroba je jednoduchá, zábavná a během chvíle vykouzlíte milý dáreček.
Kouzelný patchwork
Patchwork je stará textilní technika - jde o sešívání malých kousků různobarevných látek k sobě tak, aby vznikly různé vzory. Pokud si někdo představuje patchworkový vzor jen jako čtverce a pruhy, bude asi překvapen, jaké neuvěřitelné obrazce lze z různě tvarovaných kousků látek vykouzlit! Druhů patchworku a způsobů jeho šití je totiž celá řada.
Pokojové rostliny XIV. – Šáchor neboli papyrus
Velmi zajímavou pokojovou rostlinou, která oživí váš interiér, je šáchor neboli papyrus. Tato poměrně vysoká květina je však hodně náročnou na pěstování, neboť při nedostatku vody okamžitě usychá.
Tipy a inspirace pro podzimní dekorace do interiéru
Podzim s sebou přináší celou paletu okouzlujících barev. Stejnou barevnou škálu nám nabídnou i podzimní interiérové dekorace, které si buďto můžeme vyrobit sami anebo zakoupit. V mnoha případech máme díky na podzim dozrávajícím barevným plodům v přírodě tak širokou nabídku materiálů na tvoření, že není třeba ani žádné obchody navštěvovat. Stačí prostě zajít na procházku do lesa nebo do parku.
Podzimní depresi zažeňte aromaterapií
S příchodem podzimu, a tím pádem i sychravého a nevlídného počasí, je příjemným pozbuzením těla i mysli aromaterapie. Rostlinné silice si můžete doma nechat unikat volně nebo pomocí aromalampy, v níž těkají látky díky zahřívání rychleji. Éterické oleje však můžete použít klidně i při masáži.
Barvy v bytě VIII. - Modrá
Poslední ze základních barev vedle červené a žluté, které jsme rozebrali v minulých dílech našeho seriálu, je barva modrá. Je barvou pohody, klidu a míru, ale také dálek, chladu a smutku. Jedná se o studenou barvu, a proto s ní musíme zacházet opatrně, aby nepůsobila odměřeně či dokonce nepřátelsky.