7 nejoblíbenějších vánočních aranžmá a jak na ně
23.11.2024
Je to tady - za dveřmi je ten nejkrásnější čas v roce. Doba, kdy za okny poletují sněhové vločky, které po očku sledujete z vyhřátého a cukrovím provoněného domova. Je nejvyšší čas hodit vánoční shon za hlavu a udělat si pro radost osobitou vánoční dekoraci, která potěší vás, vaše blízké a vytvoří jedinečnou atmosféru Vánoc u vás doma.
Přinášíme Vám několik tipů a triků, jak na ně. Potřeby pro vytvoření koupíte dnes již v každé lepší floristické prodejně nebo hobby marketu.
Asi nejoblíbenější dekorací Vánoc je adventní věnec na stůl, věnec na dveře. Pak jistě svícny, girlandy, aranžmá z kvetoucích pokojových rostlin. Poslední dobou jsou hitem také dekorované venkovní truhlíky a přízdoby na dárky.
Adventní věnec
Co na něj tedy budeme potřebovat: Kruhovou podložku ze slámy nebo polystyrenu, vázací drátek, chvojí - nejlépe jedlové, 4 bodce na svíčky, svíčky, stuha, ozdoby dle libosti, tavná lepící pistole, lepidlo, zahradnické nůžky, nůž.
Nejdříve si chvojí nastříháme na drobné vzhledné větvičky. Vezmeme podložku, na kterou si připevníme drátek. Po svrchním obvodu přikládáme větvičky, které pevně omotáváme drátkem. Takto omotáme celý věnec. V nevzhledných místech můžeme větvičky dolepit tavnou pistolí. Ti, kteří se rozhodnou pro věnec z jiného materiálu - např. z proutí, mají tedy práci ušetřenou, nečeká na ně ale zasloužená odměna a to vůně čerstvého jehličí. Nyní si na věnec umístíme bodce - buďto klasicky do čtverce nebo půlměsíce. Zabodneme svíčky. Vytvoříme mašle - v případě půlměsíce 1 velkou, jinak 4 menší. Stuhu si v ruce několikrát přeložíme na sebe do osmičky, pak přiložíme drát, osmičku stuhy přehneme a drát pevně stáhneme. Mašli si dotvarujeme v ruce, přebytečný drátek odstřihneme a zabodneme do věnce. Pak už je místo pro vaši fantazii - pomoci pistole přikládáme ozdoby - baňky, šišky, korálky,...záleží na každém, co je mu sympatické. V konečné fázi doporučuju věncem zatřepat, aby jste se ujistili, že vše správně drží.
Další návody a inspiraci najdete v článku:
Vánoční inspirace – jak si vyrobit adventní věnec
Věnec na dveře
Co na něj budeme potřebovat: Kruhovou podložku ze slámy nebo polystyrenu, vázací drátek, chvojí - nejlépe jedlové, zeleň, stuha, ozdoby dle libosti, tavná lepící pistole, lepidlo, zahradnické nůžky, nůž.
Věnec si vytvoříme stejným postupem jako věnec adventní, s tím rozdílem, že omotáme celý obvod věnce - svrchní i spodní stranu - on pohled prosklenými dveřmi na špatně omotaný
věnec opravdu není nic moc. Když máme tedy tento podklad z chvojí, popř. i z jiné zajímavé zeleně (barvínek, cesmína,...) hotový, doporučuji jen ještě před zdobením pověsit na dveře, aby bylo možné některé větvičky zastřihnout, prostě aby Vám pak někde neplánovaně netrčely. Pomocí drátku si uděláte očko ze zadní strany a věnec na dveře zavěsíte např. na silonovou nit. Vizuálně zkontrolujete kvalitu věnce a můžete se směle vrhnout do zdobení. Nejefektnější je na věnec umístit 1 opravdu velkou krásnou mašli a s ozdobami být raději shovívaví. Fantazii se ovšem meze nekladou.
Svícen
Co na něj budeme potřebovat: Miska, aranžovací hmota, chvojí, zeleň, bodce na svíčky, svíčky, stuhy, ozdoby, drátky, tavná lepící pistole, lepidlo, zahradnické nůžky, nůž.
Začneme namočením aranžovací hmoty - nejlépe několikahodinovou koupení v nádobě s vodou. Jakmile je hmota nasátá vodou položíme ji na zvolenou misku. Přebytky hmoty okrájíme nožíkem tak, aby nám hmota pěkně dosedla do misky a nijak se v ní nehýbala. Umístíme bodce, svíčky a nastříháme si zeleň a chvojí, které před zapíchnutím do hmoty našikmo seřízneme, aby nám lépe drželo a přijímalo vodu. Následuje vytvoření mašle a zabodnutí do aranžovací hmoty. Ozdoby můžete na chvojí přilepit tavnou pistolí, ale obecně se doporučuje k nim raději připevnit drátek a zabodnou. Hotový svícen je třeba zalévat, nejlépe dát do vany a pokropit vodou, pak nemusíte mít strach ze znečištění svátečního prostírání či jiného poškození interiérového vybavení.
Velmi efektní jsou věnce a svícny s živými květinami - zde je nutné rostlinám a květinám naříznout stonky našikmo a umístit do speciálních ampulek s vodou nebo je do aranžmá přilepit speciálním lepidlem určeným na živé rostliny.
Girlanda
Co budeme potřebovat: starší úzká zahradní hadice nebo pevnější drát, chvojí, zeleň, stuhy, ozdoby, drátky, tavná lepící pistole, lepidlo, zahradnické nůžky, nůž.
Než začneme se samotnou výrobou, je dobré si proměřit, jak dlouhou girlandu budeme vyrábět. Dle toho volíme délku výztuhy - např. starší zahradní hadice. Chvojí a okrasnou zeleň nastříháme na drobné větvičky, upevníme si drát k výztuze. Pokládáme chvojí postupně po celém obvodu výztuhy a spirálovitě omotáme celou délku. Méně vzhledná místa dolepíme větvičkou. Pak již stylem cik cak rozmisťujeme a připevňujeme stuhy a ozdoby. Girlandy používáme zejména pro výzdobu vchodových dveří - dle toho doporučuji vybrat sortiment ozdob, které odolají mrazu a dalším povětrnostním vlivům. Moc vhodné nejsou např. sušené ozdoby jako jablka a pomeranče. Když bude girlanda hotová, můžete ji
ještě před samotným umístěním na její finální místo omotat svítícím Vánočním řetězem, který je dobré připevnit ke girlandě taktéž drátkem.
Aranžmá z kvetoucích pokojových rostlin
Co na něj budeme potřebovat: Ozdobná nádoba, pokojové rostliny, chvojí a zeleň, stuhy, ozdoby, drátky, tavná lepící pistole, lepidlo, zahradnické nůžky, nůž.
Než se rozhodnete pro tento typ výzdoby vašeho domova, je důležité zvážit, kam bude tato dekorace umístěna. Každá pokojová rostlina má jiné nároky! Aranžmá z Vánoční hvězdy či vánočního kaktusu je vhodné do klasického vytápěného interiéru, zatímco takový brambořík nebo Kalanchoe vezmou za vděk raději chladnějším prostředím.
Když už máme tedy rozhodnuto, můžeme se pustit do práce. Po výběru ozdobné nádoby (nejlépe květináče) umístíme nebo vysadíme jednu nebo více rostlin (nejlépe v lichém počtu). Dle libosti doplníme chvojím, zelení, stuhami a ozdobami. Důležité je vše sladit v jednom tónu, zachovat si střídmost a ozdoby umísťovat tak, aby rovnoměrně vyplnily prostor, aniž by popřely krásu rostlin samotných. Při práci s tavnou pistolí je třeba dbát, abychom nepoškodili lepidlem samotné živé rostliny.
Dekorované venkovní truhlíky
Co na ně budeme potřebovat: Ozdobná nádoba, substrát, chvojí, zeleň, stuhy, ozdoby, drátky, tavná lepící pistole, lepidlo, zahradnické nůžky, nůž.
Při výběru nádoby a popř. rostlin pro dekoraci venkovních truhlíků dbejte opět na to, aby byly odolné povětrnostním vlivům! Pro výrobu této dekorace můžete použít např. truhlík, ve kterém jste pěstovali letničky. Pak máte zajištěn i substrát, který je nutné nechat rozmrznout. Před samotným aranžováním substrát také dobře prokypřete, aby se Vám do něj dobře dekorovalo.
Pokud chceme v aranžmá uplatnit kvetoucí rostlinu - např. vřes, pak tyto rostliny umístíme do truhlíku jako první. Pak už si nastříháme chvojí na větší větvičky a rovnoměrně s ním vyplníme celou nádobu - zapichujeme opět s šikmě zastřiženým stonkem. V rozích truhlíku, které budou exponované a budou nejefektnějším článkem komposice je dobré vytvořit pomoci zeleně převis (dobré je použít např. skalník, větve kroucené lísky). Následně truhlík dozdobíme stuhami či ozdobami. V případě venkovních truhlíků raději vše připevňujte pomoci drátu, než lepidla. Nakonec nezapomeňte truhlík zalít, zlepšíte tak také jeho stabilitu.
Přízdoby na dárky
Co budeme potřebovat: chvojí, zeleň, stuhy, ozdoby, drátky, tavná lepící pistole, lepidlo, zahradnické nůžky.
Je krásné dostat dárek - o to více Vás u srdce zahřeje, když je na něm něco, co právě pro Vás ten druhý udělal sám.
Po zabalení dárků papírovým obalem, nastříháme drobné větvičky a zeleň. Tyto prvky spolu k sobě připevníme lehounce drátkem. Pomoci pistole přilepíme k papírovému obalu dárku. Decentně dozdobíme stužkou nebo několika málo ozdobami, vhodné jsou zde také např. domácí vlastnoručně zdobené perníčky. S lepidlem i tomto případě zacházejte opatrně tak, aby nedošlo k znečištění obalu dárku samotného.
Nabídli jsme vám výčet několika vánočních dekorací, teď už je jen na vás, do čeho se pustíte. Zastavte se cestou z práce u svého oblíbeného floristy, nakupte nutné potřeby a vyzdobte si originálně svůj domov...ale teď už tiše. Začíná padat sníh, dům voní skořicí, čerstvým jehličím a děti si v koutku špitají: Kdy už přijde Ježíšek....
Text a foto: Lenka Vašíčková, floristka
Článek byl zobrazen 31608 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Zimní práce na zahrádce
Únor je stejně jako leden ještě zimním měsícem, kdy příroda jen odpočívá a vše bývá v zajetí ledu a sněhu. Přesto je tento měsíc pro všechny pěstitele a zahrádkáře signálem, že je třeba přestat lenošit a připravit se na první práce. I když se to nezdá, během února již začíná zahradní sezóna a tak bychom měli na zahrádce stihnout udělat spoustu věcí.
Velkoplodé borůvky pomáhají proti stresu i rakovině
Máte rádi borůvky? Není divu, borůvky totiž patří mezi nejlahodnější a nejzdravější druhy ovoce. Nejenže skvěle chutnají, ale zároveň jsou i prospěšné našemu zdraví. Chtěli byste si je vypěstovat sami, ale nevíte, jak na to? Pěstování borůvek není ve skutečnosti tak složité, jak by se mohlo zdát, stačí dodržovat určitá pravidla.
Reveň neboli rebarbora je zelenina nejen k jídlu
Jistě každý touží po rostlině, kterou nemá každý a na jejíž růst nemusí čekat léta. Takovou vděčnou rostlinou je reveň, více známou pod jménem rebarbora, kterou zvládne pěstovat i méně zkušený zahrádkář. Tento živý zázrak vypěstuje i ten, kdo nemá žádné zahradnické zkušenosti a nemá na zahradě „extra“ půdu.
Medvědí česnek – pěstování, léčivé účinky a nejoblíbenější recepty
Začátek jara je ideální čas pro sběr jedné z nejoblíbenějších léčivých bylin, kterou je česnek medvědí. Řadíme ho k nejúčinnějším a zároveň nejchutnějším léčivkám, proto se medvědí česnek stal nedílnou součástí přírodního léčitelství a oblíbenou ingrediencí v kuchyni.
Vřesovec nebo bromélie rozjasní podzimní interiér
S příchodem sychravého a studeného zimního počasí většina z nás tráví doma podstatně více času, než je tomu v létě. Na někoho může kvůli neustálému šeru a zkracujícím se dnům navíc padat deprese. Důležité je tedy vytvořit si kolem sebe prostředí, v němž se nám bude líbit. Zahnat chmury nám mohou pomoci rostliny, které neztrácejí svůj půvab ani v zimních měsících. Například vřesovce nebo bromélie.
Zelený koberec aneb Jak na krásný trávník
Lehnout si na záda do měkkého zeleného koberce, přivřít slastně oči do slunce a nechat se za rozpustilého zpěvu ptáků unášet malátnou únavou. Takhle nějak si asi spousta z nás představuje letní nicnedělání, čas odpočinku a pohody. Ovšem, než si můžeme vychutnat hřejivé letní paprsky, je potřeba dopřát trávníku náležitou jarní péči.
Okrasné trávy – skvosty babího léta
Okrasné trávy doplňují trvalkové záhony po celý rok, ale teprve na sklonku léta a na podzim naplno vynikne jejich půvab. A zdobí i v zimě. Jsou oblíbené zejména pro svou jednoduchost a přirozenost, navíc se hodí na každou zahradu – u venkovského stavení i v moderní městské zástavbě.
Jak a kde fungují komunitní zahrady?
Bydlíte v paneláku na sídlišti a jediná vaše možnost, kde byste si mohli vypěstovat vlastní ovoce, zeleninu či čerstvé bylinky je balkón? A co když ani ten nemáte? Nevěšte hlavu, právě pro vás jsou ve městech zakládány komunitní zahrady. Zahradničit tak můžete klidně mezi bloky paneláků a seznamovat se přitom s novými lidmi či sousedy.