Proč si pořídit sušičku prádla a podle čeho vybírat?
10.12.2019
Pokud sušičku prádla ještě nemáte a stále váháte, zda si ji pořídit a zda bude potřeba právě ve vaší domácnosti, máme pro vás přehled všech výhod, ale i důvodů proč si někteří sušičky nepořizují. A podle čeho novou sušičku vybrat, když je na trhu tolik značek a typů?
Proč si pořizovat sušičku prádla?
Mnozí považují sušičku za zbytečnou, protože prádlo na sušáku uschne i bez ní, pouze za delší dobu. Proč si tedy pořizovat sušičku prádla? Sušička přináší do domácnosti především komfort. Stejně jako už dnes nikdo nezpochybňuje rychlovarné konvice, stává se i sušička prádla celkem běžným spotřebičem. Poptávka po nich stoupá zejména na podzim a v zimě, kdy teploty klesají, vzduch je vlhký a prádlo se nedá sušit venku ani na balkóně. A delší dobu samozřejmě schne i v bytě. Mnohdy schne tak dlouho, až zatuchne. V malém bytě navíc sušák prádla překáží, o estetickém hledisku nemluvě.
Pokud žije v domácnosti jedna až dvě osoby, není prádla na praní tolik a pere se méně často, třeba jednou za týden. Úplně jiná situace je v rodině s několika dětmi různého věku. Kojenci ušpiní několik kousků oblečení za den, k tomu navíc bryndáčky, látkové pleny apod. Větší děti sportují, chodí do školy, ven a také toho za den docela dost zašpiní. U dospělých je situace podobná v závislosti na jejich povolání a trávení volného času. Může se tedy stát, že potřebujete vyprat a vysušit jednu až dvě pračky každý den. Znamená to, že potřebujete neustále vytažený jeden až dva sušáky na prádlo a bohužel se někdy stává, že prádlo není suché ani za 24 hodin. A pak vás ještě čeká žehlení...
Pokud máte sušičku, práce s prádlem je mnohem pohodlnější. Prádlo vyperete a dáte do sušičky, mezitím můžete vyprat další pračku a po skončení pracího cyklu bude první prádlo suché. Prádlo ze sušičky můžete rovnou skládat do skříně. Pokud jej vyndáte ještě teplé a složíte, většinu kousků nemusíte ani žehlit. Samozřejmě bavlněné košile nebo halenky žehličku ještě potřebovat budou. I když už na košile mají některé sušičky speciální programy.
Pokud máte sušičku, nemusíte používat aviváž. Výrobci sušiček dokonce doporučují aviváž nepoužívat vůbec. A vhodnější jsou také sypké prací prášky, než nyní velmi populární gely. Prádlo ze sušičky je přirozeně voňavé a měkké.
Péče o sušičku je velmi jednoduchá. Po skončení sušení vylijete vodu ze zásobníku a vyčistíte sítko, kde se usazují žmolky a prach. Vodu ze sušičky, která je vlastně destilovaná, můžete použít do žehličky. Odtok vody ze sušičky lze řešit také přímo do odpadu.
Během letních měsíců, kdy je prádlo na balkóně za dvě hodiny suché, nemusíte sušičku používat vůbec, nebo ji zapnout v urgentních případech.
A co nevýhody sušičky?
Sušička je další spotřebič a další „žrout“ energie. Záleží samozřejmě na energetické třídě dané sušičky, jak moc se navýší spotřeba elektřiny a zatíží rodinný rozpočet. U úsporných sušiček vychází jeden cyklus na několik korun. Navýšení spotřeby energií tedy může být v řádu stokorun ročně a záleží na každém, jak moc velká zátěž to je. Na druhou stranu nemusíte tak často žehlit.
Ne každé prádlo lze sušit v sušičce. Vodítkem jsou symboly na prádle, které dávají návod, na kolik stupňů prádlo prát a na jaký program sušit, pokud vůbec. Výrobci zejména levnějšího oblečení se často tzv. kryjí a veškeré prádlo doporučují prát na 30°C, nepoužívat aviváž a nesušit v sušičce. Je to pak na zvážení každého, zda to riskne a prádlo do sušičky dá. Co všechno se prádlu může stát? Může se srazit, nápisy a nažehlovačky mohou popraskat a tmavé prádlo může také vyblednout. Kvalitnímu oblečení se symboly pro sušičku se nestane nic.
Problém může nastat také s umístěním sušičky. Nejčastěji se umísťuje nad pračku, čímž se vejde i do malé koupelny. Někdy ale toto umístění není možné (nad pračkou je topení, skřínka nebo máte pračku úzkou, s vrchním plněním apod.) a tak se hledá jakékoliv vhodné místo. Výjimkou nejsou sušičky umístěné v ložnicích, v předsíních, v kuchyni apod. Jediné, co sušička potřebuje je přívod elektrické energie.
Jak vybrat tu správnou sušičku prádla?
Při pohledu na nabídku prodejců elektra a e-shopů budete mít pravděpodobně hlavu jako pátrací balón, protože nabídka je opravdu široká a sušičky vypadají na první pohled podobně, ne-li stejně a liší se pouze cenou. Na co se tedy zaměřit?
1. Rozměry sušičky – standardní rozměry sušiček jsou výška 85 cm x šířka 60 cm x hloubka 60-66 cm dle výrobce a typu. Existují také výrazně uzší, tzv. slim sušičky s hloubkou do 50 cm. Kupujete-li sušičku nad pračku, sledujte rozměry velmi pečlivě. U jednotlivých výrobců jsou kompatibilní jen určité modely. Pračka a sušička různých výrobců může mít rozdílnou hloubku i několik centimerů.
2. Hmotnost náplně – s vyšší hmotností náplně u praček, roste tento údaj také u sušiček. Pračky dnes již celkem standardně pojmout až 8 kilo prádla a totéž by měla zvládnout i sušička. Úzké sušičky pojmou až 7 kilo prádla, ty větší až 9 kilo.
3. Energetická třída – sušičky s tepelným čerpadlem se téměř všechny pohybují ve třídě A++ a vyšší. Výrobci uvádějí předpokládanou roční spotřebu, ovšem ta se může v praxi výrazně lišit podle toho, jak často prádlo sušíte a na jaký program.
4. Počet programů – nabízí se, že čím více programů, tím lépe, ovšem přihlédněte ke konkrétní situaci vaší rodiny – budete sušit sportovní oblečení, kojenecké věci, košile, jemné prádlo apod.
5. Další funkce a benefity – dražší sušičky prádla disponují ještě dalšími funkce jako např. osvěžení párou pro vyhlazení oblečení, systém samočištění, kdy nemusíte čistit filtr ve dvířkách, propojení spotřebičů s chytrými telefony nebo tablety.
Ceny sušiček se odvíjí od značek a počtu funkcí. Ty nejlevnější sušičky pořídíte pod 10 000 korun – pozor některé nemají tepelné čerpadlo a jejich spotřeba je oproti těm s čerpadlem zhruba dvojnásobná. Nejvíce sušiček se pohybuje v cenovém rozmezí 12 – 16 tisíc korun a top produkty top značek kolem 25 tisíc korun. Výhody a efekt jednotlivých přidaných funkcí už si musíte zvážit sami.
Autor: redakce
Foto: AEG
Článek byl zobrazen 8527 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče
Jak vybírat akumulátorový vysavač? Sledujte výdrž baterie, dobu nabíjení i kapacitu baterie
Akumulátorové vysavače jsou velmi praktické z hlediska skladnosti, jednoduchosti ovládání a jejich mobility. Bezdrátové vysavače lze používat kdekoliv - doma, v autě, na chatě i na cestách. Při výběru však buďte opatrní, abyste nebyli některými parametry později zaskočeni.
Pivo doma čepované…
Chutná česká kuchyně, posezení s přáteli nebo sledování televizního přenosu z fotbalového utkání, to vše jsou příležitosti, ke kterým pivo bezpochyby patří. Jenže představa zakouřené hospody s potácejícími se štamgasty není vždy zrovna lákavá a „lahváče“ ze sousední samoobsluhy prostě nemají ten správný šmak. Pořiďte si domácí minipub a máte vyhráno.
Vánoční dárky pro milovníky retra
Také ještě řešíte dilema, co darovat vašim blízkým pod stromeček? Co takhle zkusit něco netradičního a pomocí retro dárků jim vykouzlit Vánoce s nádechem nostalgie? Vždyť retro je v kurzu již několik let a vypadá to, že jeho obliba ještě poroste. Co tedy můžeme milovníkovi starých časů vybrat?
Stropní ventilátor využijete v létě i v zimě
„Už je Ti ZIMA, děvče?“ „Ano ZIMA, dědečku Mrazíčku.“ Ať je zima nebo léto, hledáme stejně jako Nastěnka teplotní komfort. Aktuálně v létě asi takový, abychom si odpočali a v noci vyspali a nebudili se horkem.
Chytré hrnce jdou s dobou – šetří čas a peníze
Návrat k domácímu vaření jsme zaznamenali už asi všichni. Navádí k tomu nejen současná ekonomická situace, ale přicházíme také na to, že stravování v restauracích nepatří k právě nejzdravějším. Samozřejmě si chceme domácí vaření zrychlit a hlavně usnadnit. Novinky na trhu - elektrický tlakový hrnec nebo elektrický pomalý hrnec nám to umožní.
Elektrické venkovní grily - jak si vedou v porovnání s grily na uhlí a plyn?
Léto ještě zdaleka neskončilo a zahradní grilovačky jsou stále v kurzu. Každý se snaží připravit to nejlepší jídlo, což vyžaduje pečlivou přípravu a také správnou techniku. Někdo se spoléhá na klasický oheň, někomu zase více vyhovuje plyn. My se ale v našem článku zaměříme na grily elektrické, které lze využít nejen při venkovní přípravě grilovaných pokrmů. Jaké jsou výhody či nevýhody elektrických grilů v porovnání s těmi na uhlí či plyn?
Elektrocentrála jako záložní zdroj na chalupu
Stojí vaše chata nebo chalupa mimo civilizaci, uprostřed luk a lesů? Mnozí vám tuto romantiku jistě závidí, ale vy víte, že to má i svá úskalí. Tím hlavním problémem je, že není možné ji napojit na elektrické vedení. Záchranou v tomto případě může být kvalitní elektrocentrála, která zastoupí funkci dlouhodobého zdroje elektrické energie.
Vybíráme sporák. Plyn, elektřina nebo kombinace?
Stojíte před úkolem vybrat nový sporák a nevíte si rady? Pak vězte, že na trhu najdete skutečně širokou nabídku a to jak sporáků plynových, elektrických tak i kombinovaných. Výrobci se dnes doslova předhánějí v tom, kdo nabídne lepší produkt v co nejzajímavějším provedení a s těmi nejnovějšími technologiemi.