Jak vybírat a nakupovat myčku nádobí, abychom byli spokojení?
23.08.2013
Mytí nádobí je asi jednou z nejméně oblíbených činností, kterou však s nelibostí musíme dennodenně vykonávat. Pokud ovšem nemáme myčku nádobí... Tento užitečný pomocník šetří nejen náš čas, ale i peníze. Z tohoto důvodu se myčky nádobí staly jedněmi z nejoblíbenějších spotřebičů a jejich nákup se rozhodně vyplatí.
Myčky nádobí jsou dnes již zcela běžnými a nepostradatelnými pomocníky v domácnosti. Díky nim už nemusíte trávit drahocenné volné chvíle s rukama ponořenýma do dřezu, stačí nádobí jen naskládat do myčky a zmáčknout tlačítko. Pokud jste měli až dodnes pocit, že myčka nádobí je jen zbytečně drahou vymožeností, veztevězte, že tomu tak opravdu není. Myčka nádobí totiž dokáže uspořit vodu i elektřinu, nemluvě o čase, kterého řada z nás nemá na rozdávání. Pokud tedy není mytí nádobí vyloženě vaším koníčkem, nebo způsobem relaxace, určitě zvažte nákup myčky nádobí.
Energetická třída a spotřeba vody
Nejdůležitějším kritériem při volbě myčky je spotřeba vody a elektrické energie. Bylo zjištěno, že pokud myjete nádobí pod tekoucí vodou, spotřebujete o 60% více vody, než při mytí nádobí v myčce. Navíc výsledek ručního mytí mnohdy není takový, jaký bychom očekávali a často musíme zaschlé talíře či hrnce mýt i nadvakrát. Myčky nádobí se dnes prodávají v různých energetických třídách, které označují energetickou náročnost spotřebiče. Dříve se vyráběly modely s energetickou třídou A – G, ale dnes už se setkáme převážně s velmi úspornými výrobky energetické třídy A, A+ či A++. Dále je třeba se zaměřit na účinnost mytí a sušení, která se také označuje písmeny A – D, přičemž A je tou nejlepší variantou. Lepší myčky jsou vybaveny funkcí turbosušení. Velmi důležitá je také informace o hlučnosti, která se obvykle pohybuje v rozmezí od 42 do 60 dB.
Kapacita jídelních sad
Při výběru vhodné myčky je třeba se zaměřit na její velikost, protože od toho se samozřejmě odvíjí fakt, kolik sad nádobí se do ní vejde. Je třeba posoudit stravovací návyky rodiny a velikost domácnosti. Jedna souprava zahrnuje mělký, hluboký a dezertní talíř. Standardně jsou prodávány úzké myčky o šířce 45 cm, v nichž je možné během jednoho cyklu umýt cca 8 sad nádobí. Ty se hodí pro dvoučlenné rodiny, nebo lidi, kteří žijí sami. Pak existují také myčky široké 60 cm, které na jeden cyklus umyjí asi 12 až 14 sad nádobí. Využijí je vícečlenné rodiny a nadšení kuchaři. Pořídit si však můžete rovněž 90 cm širokou myčku s kapacitou až 16 sad nádobí. Zajímavé jsou i stolní myčky nádobí, které se hodí pro ty, kdo v kuchyni vaří jen sporadicky. Správný výběr myčky vždy záleží na tom, pro kolik osob bude spotřebič sloužit, ale obecně platí, že větší myčky poskytují větší úsporu provozních nákladů.
Volně stojící myčka Siemens SN25M883EU (šíře 60 cm) - vítěz testu myček časopisu dTest - a myčka Beko DSFS6831X (šíře 45 cm) spotřebou vody 9 litrů na 1 cyklus patřící do energetické třídy A++.
Možnosti zabudování
Dnes máme možnost si pořídit jak myčky volně stojící, tak i vestavné. Z hlediska úspory prostoru v domácnosti jsou nejvhodnější myčky vestavné, které mají uzpůsobeny rozvody i čelní dvířka pro vestavbu. Volně stojící myčku si zase můžete umístit kamkoliv, kde je přístup k rozvodu vody a odpadu. Ideální je místo vedle dřezu. Některé volně stojící myčky mají možnost podstavby, což znamená, že z nich lze odmontovat horní desku a zasunout je pod kuchyňskou linku.
Vestavné myčky nádobí
Uspořádání vnitřního prostoru
Při nákupu myčky nezapomeňte zhodnotit také uspořádání vnitřního prostoru. Členění by mělo být uspořádáno tak, abyste stoprocentně využili celý prostor myčky. Kromě různých košů pro jednotlivé druhy nádobí by neměla chybět speciální příborová zásuvka a další doplňky. Horní a dolní koš musí být plně flexibilní.
Programy a funkce
Myčky nádobí se od sebe odlišují nabídkou různých funkcí a mycích programů, kromě programu automatického jsou to například tyto programy:
• Odložené mytí – myčku lze nastavit tak, aby se zapnula v určité době, která uživateli vyhovuje. Odložení startu je možné o 1 hodinu, ale i o 24 hodin.
• Antibacterial – díky této funkci bude z nádobí odstraněno až 99,9% bakterií
• Multizone – jde o vícezónové mytí, které umožňuje mýt nádobí pouze v horním nebo dolním koši
• Intenzivní mytí – vhodné pro silně zašpiněné nádobí a hluboké hrnce. Nádobí není třeba dopředu oplachovat. Teplota vody při mytí je 60 – 70 stupňů.
• Rychlé mytí – pro mírně zašpiněné nádobí bez zaschlých zbytků jídla. Teplota vody se pohybuje mezi 35 – 40 stupni a umyto je za 30 minut
• Poloviční náplň – není třeba čekat, až se naplní kapacita myčky, díky tomuto programu je možné ušetřit až 20 % vody, času a energie
• Eco program – díky enzymatickým mycím prostředkům je možné umývat i silně znečištěné nádobí s nižší spotřebou elektrické energie. Teplota vody při mytí je 50°C
• Noční program – noční chod myčky je velmi tichý, hlučnost je pouhých 39dB
• Párty program – myčka je vybavena speciální sadou držáků pro umytí až 48 skleniček
• Funkce sklo – vhodná pro umývání jemného skla a sklenic při teplotě vody 40 - 45 °C
• Studené předmytí – pouhé opláchnutí nádobí, které se bude umývat až později
• Program tablety – tento program je vhodný při používání speciálních tablet do myčky, které jsou vybaveny např. funkcí 3v1 (třísložková tableta obsahuje mycí prostředek, sůl i leštidlo)
• Parní mytí – velmi ekologický způsob mytí nádobí párou, pro jejíž vznik je zapotřebí pouze minimum vody a krátký čas, tudíž dochází i k nízké spotřebě energie. Horká pára však umyje nádobí lépe než voda a navíc ničí bakterie. Zaručena je dokonalá čistota a hygiena.
Bezpečnost myčky
Moderní myčky nádobí jsou vybaveny také zabezpečovacími prvky, jako je například funkce Aqua Control či Aqua Stop, které chrání myčku proti vyplavení. Na přívodu vody je umístěn bezpečnostní ventil, který jej v případě poruchy uzavře. Tyto funkce jsou prevencí proti úniku vody a předchází riziku vyplavení domu či bytu. Mnohé myčky nádobí jsou rovněž vybaveny mechanickou dětskou pojistkou (Baby Protect), která zamezí tomu, aby dítě myčku otevřelo. Elektronicky jsou pak blokovány také tlačítka.
Pokud jste se nyní přesvědčili, že je myčka nádobí opravdu užitečným pomocníkem, navštivte prodejnu OKAY Elektrospotřebiče, kde si můžete vybrat myčky nejrůznějších značek, typů a funkcí. Kvalitní myčku nádobí si však můžete vybrat i z pohodlí domova v internetovém obchodě www.okay.cz s dopravou zdarma až k vám domů.
Další články OKAY Elektrospotřebiče
Jak vybírat a nakupovat sušičku prádla?
- PR článek -
Článek byl zobrazen 21110 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče
Jak vybrat správnou sušičku potravin?
Sušičky ovoce slouží ke snížení obsahu vody v surovinách. Jedná se o způsob dlouhodobé konzervace, při které přesně víte, co sušené plody obsahují. Sušení potravin je mnohem zdravější a zároveň bezpečnější způsob uchovávání potravin. Sušené ovoce, zelenina, bylinky, maso nebo houby, si uchovají svou přirozenou chuť, vůni i obsah vitamínů a zdravých látek mnohem déle.
Jak na žmolky na svetrech a jiných tkaninách? Pomocí odstraňovače žmolků
Někdy nám radost z nového svetru, halenky či kabátu dlouho nevydrží, protože se nám v určitých místech začnou vytvářet nevzhledné žmolky. Pokud se vám zdá, že se i na vašich oděvech či textilních pokrývkách množí rychlostí blesku, můžete se jich snadno zbavit. V tom vám pomůže speciální odstraňovač žmolků. Oblečení bude zase jako nové!
Pivo doma čepované…
Chutná česká kuchyně, posezení s přáteli nebo sledování televizního přenosu z fotbalového utkání, to vše jsou příležitosti, ke kterým pivo bezpochyby patří. Jenže představa zakouřené hospody s potácejícími se štamgasty není vždy zrovna lákavá a „lahváče“ ze sousední samoobsluhy prostě nemají ten správný šmak. Pořiďte si domácí minipub a máte vyhráno.
Je libo šálek dobré překapávané kávy?
Je tomu již přes patnáct let, co překapávače doslova zaplavily český trh. S postupem času sice vzrostla obliba kávovarů na espreso, přesto však není třeba na překapávač zcela zanevřít. I dnes se dá v kvalitním přístroji připravit vynikající káva, která je navíc mnohem zdravější, než stále hojně rozšířený klasický český „turek“.
Extravagantní vakuové kávovary se vracejí do módy
Po bialetce a french pressu si dnes představíme další z alternativních přístrojů k výrobě kávy. Takzvaný vakuový kávovar je z nich nejméně známý, alespoň u nás. Hodně rozšířen je zejména v Japonsku a v oblibě jej mají také kavárny "třetí vlny" v Kanadě a Spojených státech amerických, které dbají na kvalitu výběrových káv.
Spotřebiče vestavné, či volně stojící?
Pokud si zařizujete kuchyň, dříve nebo později narazíte na otázku zda upřednostnit spotřebiče volně stojící či vestavné. Každá z těchto skupin má své výhody i nevýhody. Abychom vám rozhodnutí ulehčili, uvádíme jejich stručný výčet.
Jak se peče v parní troubě – funkce a vaření v páře
Elektrické spotřebiče jsou neodmyslitelnými pomocníky v našich domácnostech. A pokud nám pomáhají navíc k tomu, abychom žili zdravě, jsou pomocníky k nezaplacení. Parní trouby jsou právě takovými potřebnými pomocníky, kteří se stále častěji objevují v našich domácnostech. Mají několik funkcí, dá s v nich připravit několik druhů pokrmů zároveň a my můžeme čas jindy strávený vařením věnovat třeba dětem anebo čtení knih.
Jak zatočit s alergeny v každé domácnosti?
Dýchat čistý a zdravý vzduch je důležité nejen pro alergiky. V dnešní době se hodně zaměřujeme na zdravý životní styl. Všichni, kteří se snaží žít zdravě, přemýšlí nad vyváženým jídelníčkem z kvalitních potravin a snaží se mít dostatek pohybu. Často opomíjeným faktem je, že dýcháme vzduch plný smogu, nečistot a alergenů. Přitom dýchání nás udržuje při životě.