Vybíráme zahradní gril
03.07.2005
Možná vás při úvaze o novém grilu inspirovali sousedé a přátelé, možná chcete vyměnit starý gril za nový nebo vám už špekáčky na ohni nechutnají. Každopádně byste si měli před nákupem nového zahradního grilu uvědomit potřeby rodiny a znát nabídku na trhu.
Pokud budete grilovat dvakrát za sezónu a finance vyčleněné pro pořízení grilu jsou značně omezené, patrně se rozhodnete pro menší soudkový nebo plechový přenosný gril. Pokud ovšem plánujete pravidelné zahradní párty s rodinou a přáteli právě u grilu, možná už stojí za to uvažovat o dražším grilu – přenosném na dřevěné uhlí, elektrickém, plynovém nebo trvale umístěném grilu. Dalším kritériem výběru je prostor zahrady a možnosti budování posezení s grilem. O umístění grilu a posezení podrobněji v článku Čas grilování je tady!
Při výčtu jednotlivých typů grilů začneme u těch nejjednodušších a nejlevnějších. Malé litinové soudky znáte ze supermarketů asi všichni – dají se pořídit od 200 korun, pokrmy na nich připravené jsou poměrně chutné, ovšem maso pro 15 lidí byste na něm grilovali věčnost. Nevýhodou „soudku“ je bohužel nízká kvalita a špatné čištění.
Další z levnějších variant jsou plechové přenosné grily o něco dražší než ty soudkové, umožňují připravovat větší množství pokrmů a také jejich čištění je jednodušší a účinnější.
Dražší, kvalitnější a reprezentativnější grily představují například kotlové grily na dřevěné uhlí, kde lze způsob přípravy ještě rozdělit na přímý a nepřímý, podle toho, zda teplo přichází pouze zespodu a maso je nutno otáčet nebo je teplo šířeno zespodu a rovnoměrně odrazem od víka a není nutno maso otáčet. Grily jsou většinou vyrobeny z nerezavějící oceli smaltované porcelánem. Ceny těchto grilů se pohybují od 4 000 korun.
Hitem už i v Čechách je gril keramické „Velké zelené vejce“ - je nejvšestrannějším a nejefektivnějším venkovním kuchyňským zařízením. Při nižších teplotách funguje jako udírna a pro pečení masa, při velmi vysokých teplotách jako gril, ale také je využíván jako pec - trouba pro pečení pizzy, chleba a pečiva. Připravíte v něm skvělé ryby i brambory a zeleninu.
Pokud nemáte zahradu nebo nechcete kouřem z grilu obtěžovat sousedy, ideálním řešením jsou plynové nebo elektrické grily. Plynové grily pracují podobně jako grily na dřevěné uhlí, topí se zde plynem z PB láhve a nejčastěji jsou doplněny lávovými kameny, které se rozehřejí na potřebnou teplotu. Kvalitní plynový gril pořídíme od 5 000 korun.
U těžších grilů jsou nezbytností kolečka, která vám usnadní úklid grilu například do garáže. Při výběru grilu bychom neměli zapomenout na odkládací plochy a příslušenství, které nám usnadní manipulaci a přípravu pokrmu – obracečky, kleště, teploměr, servírovací set apod.
Foto: archiv firem Campingaz, Weber, Pogra
Článek byl zobrazen 28623 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu

Jarní péče o trávník a užiteční pomocníci
Základní péče o trávník je nutná v průběhu celého roku. Pokud chceme mít trávník kolem domu zdravý a krásný, měli bychom mu věnovat zejména na jaře zvýšenou péči a k ruce si vzít také pomocníky, kteří nám usnadní jinak namáhavou fyzickou práci – vertikutátory.

Přírodní bazény a koupací jezírka - užívejte si čistou vodu bez chemie
Uvažujete nad pořízením bazénu? A co třeba koupací jezírka, už jste o nich slyšeli? Je to jedna z možností, jak si užívat koupání na vlastní zahradě v přírodní formě.

Solární zavlažování, fontány a potůčky
Voda je nedílným prvkem zahrad už od pradávna. Vodu v zahradě využijete nejen pro zalévání a zavlažování, vodní prvek v podobě jezírka, fontány nebo potůčku je vítaným zpestřením a také relaxační zónou. Velmi snadno si můžete vytvořit potůček nebo fontánu pomocí solární energie, stejně tak zavlažovací systém na solární pohon.

Zahradní meteostanice ocení nejen zahrádkáři
Ideálním pomocníkem každého zahrádkáře jsou zahradní meteostanice. Díky nim pěstiteli odpadá starost o to, zda by neměl zalít své kytičky nebo jestli zahrádce něco nechybí. Zahradní meteostanice totiž dokážou poměrně přesně předpovědět vývoj počasí. Navíc také měří teplotu vzduchu, tlak a další údaje pro lokalitu, v níž se nachází.

Uzení masa na grilu
Udit maso lze i na grilu, ovšem nejedná se o uzení v pravém slova smyslu, ale spíše o kulinářskou úpravu. Maso, zelenina nebo sýry se grilují za přítomnosti kouře, čímž pokrmy získávají specifickou chuť a vůni. Jaký gril lze pro tzv. zauzování použít a jak při uzení postupovat?

Benzinové sekačky s elektrickým startérem – startování bez námahy.
Sekání trávy benzinovou rotační sekačkou se může snadno stát nepříjemným díky komplikacím se startováním motoru sekačky. Zejména pro menší a slabší osoby je startování nepříjemné a komplikované. Výrobci sekaček naštěstí přicházejí každou sezóny s vylepšeními a novinkami, jako je např. elektrický startér u travních sekaček.

Podzim na zahrádce
Na záhonech dokvétají poslední letničky a trvalky, ještě se lze kochat úchvatnými barevnými scenériemi, ale na druhé straně na zahradě čeká sklizeň posledních zbytků úrody, shrabat spoustu listí, zrýt záhony a spoustu jiné práce, která nám na jaře ušetří čas.

Jak spoutat slunce a ochránit jarní výsevy?
My zahrádkáři netrpělivě čekáme na den, kdy jaro pokoří zimu a toužebně čekáme na hřejivé slunce. Přáním je, aby svítilo a hřálo co nejdéle, neboť jarní výsevy a rychlená zelenina slunce potřebují. A tak se uchylujeme k malému podvodu na přírodě. Snažíme se využívat akumulace tepla nejrůznějšími pomůckami. Různé fólie nebo lehké netkané textilie mohou poškození slabšími krátkodobými mrazíky zamezit.