Vybíráme sušičku prádla
07.12.2010
Možná už jste si při další hromadě prádla, které jste právě sundali ze sušáku a další várku na něj navěsili, povzdechli, o kolik jednodušší by to bylo, kdyby bylo prádlo hned suché. O sušičce jste sice slyšeli, ale máte možná stále pocit, že to je jen nadstandardní vybavení, které vám k ničemu nebude. Opak je však pravdou.
Pokud se rozhodnete koupit si sušičku, nejen že si usnadníte práci, ale také ušetříte spoustu času, který můžete využít k příjemnějším činnostem.
Základní typy sušiček
V současnosti jsou na našem trhu k dostání sušičky ventilační nebo kondenzační.
Ventilační sušičky, nebo chcete-li odvětrávací či odtahové jsou zpravidla podstatně levnější, než jsou sušičky kondenzační. To proto, že kromě přívodu elektrické energie potřebují ke správné funkci také možnost odtahu par pryč z místnosti. Pokud tedy momentálně budujete a toužíte po sušičce, pak s potřebou instalace ventilační roury počítejte. Pro všechny ostatní je vhodná ventilační sušička všude tam, kde je možnost provést drobnou stavební úpravu v podobě instalace odvodu par z místnosti, nebo jí můžete instalovat v místnostech, kde vám přílišné vlhko nevadí, například v prádelnách. Tento typ sušiček pracuje na principu nabírání vzduchu z místnosti, který ohřeje, nažene jej do bubnu s prádlem a spolu s vodními párami jej poté odvádí ventilační trubicí pryč. Kromě nižší ceny oceníte také nižší spotřebu a vůbec celkové provozní náklady. K dostání jsou však pouze varianty samostatně stojící.
Sušičky prádla Elektrolux EDI 97170 a Gorenje D 74325 Premium
Oproti tomu kondenzační sušička má náklady na provoz poněkud vyšší, stejně tak jako pořizovací cenu, ale můžete jí využít, kdekoliv si usmyslíte a bez nutnosti stavebních úprav, tedy za předpokladu, že na daném místě máte přívod elektrické energie. K dostání jsou varianty jak vestavné tak i samostatně stojící. Kondenzační sušičky pracují na principu přeměny páry vzniklé při sušení na vodu, která se sbírá buď v zásobníku vody pod sušičkou, popřípadě je přímo odváděna do odpadu.
Kondenzační sušičku si můžete pořídit buď s parní funkcí, nebo s tepelným čerpadlem. U parní funkce oceníte nejen skvělé usušení prádla, ale také to, že ve většině případů jej už dále nemusíte nijak žehlit a rovnat. Vlivem páry se záhyby narovnají a vy tak můžete prádlo jen poskládat do skříní. Tento typ sušiček má zpravidla také speciální program na jemné tkaniny, které by mohlo běžné sušení poničit. Přesto vždy dbejte rad a návodů výrobců prádla, případně se porozhlédněte po nástavci, na který se prádlo rozloží, při sušení se neotáčí v bubnu, ale pouze se suší horkým vzduchem. Z parní sušičky vyndáte prádlo nezmuchlané, jemné a voňavé. Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem jsou vhodné na jemné a citlivé prádlo. Při sušení je díky tepelnému čerpadlu potřeba podstatně nižší teplota, prádlo se ochlazuje postupně a méně tak zatěžuje tkaniny, nemuchlá je.
Sušičky prádla LG RC 8011B (16 990 Kč) a Bosch WTW 86560 BY (26 790 Kč)
Na náš trh dodává kvalitní sušičky třeba společnost Miele. MIELE T 7644 C je plně elektronická kondenzační sušička s chlazením vzduchem. Tato sušička se pyšní sensitivním systémem sušení, který umožňuje rovnoměrné sušení i při rozdílné kvalitě a tvrdosti vody. Chytrá elektronika rozpozná zbytkovou vlhkost prádla a podle toho sama nastaví délku programu sušení i jeho intenzitu. Oceníte možnost odloženého startu až na 24 hodin i displej s dobou trvání programu. Můžete si vybrat, zda vodu budete zachycovat v zásobníku pod sušičkou, či jí rovnou pomocí integrovaného vývodu odvádět přímo do odpadu. Pořídíte jí od zhruba 25 000 korun.
Cenově dostupnější je například kondenzační sušička LG RC8011B s objemem bubnu na 8 kg prádla. Je vybavena dvojitými čidly, z nichž jedno zaznamenává vlhkost prádla, zatímco druhé určuje aktuální vlhkost v bubnu. Nabízí funkci odloženého startu, rychlý program a dva programy časovaného sušení, z dvanácti programů si určitě vyberete, nabízí třeba i program pro sportovní oděvy. Sušička se ovládá mechanicky, je možné jí umístit nad pračku, má vnitřní osvětlení bubnu a spadá do energetické třídy B, přičemž spotřeba elektrické energie je 5,12 kWh. Pořídíte jí od 15 000 korun.
Ženy jistě ocení parní sušičku Elektrolux EDI 97170, která nabízí unikátní žehlící funkci Iron Aid. Díky ní buď nebudete muset vyndávat žehličku vůbec, nebo pouze na minimální množství oblečení. Nabízí kromě elektronického ovládání také možnost odloženého startu, šetrné programy pro hedvábí, vlnu a další jemné látky. Kapacita přístroje je sedm kilogramů a spotřeba 3,92 kWh. Pořídíte jí od zhruba 19 000 korun.
Kam s ní?
Sušičky prádla jsou standardně vyráběny s hloubkou šedesáti centimetrů, ovšem k dostání jsou i štíhlejší varianty, jejichž hloubka je čtyřicet centimetrů. Plnění je možné horem i předem, takže si může každý spotřebitel vybrat podle vlastních možností. Pokud máte místa málo, můžete využít instalace sušičky nad pračku, k čemuž slouží speciální spojovací rám. Další variantou, která je pro všechny ty, kteří nedisponují velkým prostorem je kombinovaná pračka se sušičkou. Její nevýhodou je nutnost odebrání před samotným procesem sušení část vypraného prádla. Sušička totiž nedokáže vysušit najednou tolik prádla, jako vypere pračka. Odebrané prádlo tedy buď musíte rozvěsit, nebo počkat, až skončí sušící cyklus, který trvá i hodinu a půl. Potěšující pro všechny hospodyňky je jistě fakt, že i výrobci sušiček a kombinovaných přístrojů se snaží neustále své výrobky zdokonalovat a inovovat a tak najdete na trhu i takové, které dokážou vysušit až čtyři kilogramy prádla najednou. Musíte také počítat s tím, že zatímco u samostatných přístrojů můžeme prát i sušit zároveň, u kombinovaných tato možnost odpadá. Nejprve musíme prádlo vyprat, následně usušit a to může trvat i tři hodiny. Kombinované přístroje nám také příliš neušetří námahu spojenou se žehlením, ač prádlo vyndáte suché, jemné a voňavé, přesto díky děrovanému bubnu není dokonale zbavené záhybů, jako je tomu u samostatně stojící sušičky. Kombinované mívají také poměrně vyšší spotřebu.
Kombinovanou sušičku s pračkou můžete koupit třeba od společnosti Whirlpool, typ AWZ 514 D pořídíte od dvanácti tisíc korun. Přístroj je vybaven LCD displejem, který umožňuje snadné nastavení programů a nabízí vám skvělý přehled o probíhajícím cyklu, patří do energetické třídy C, kapacita pro praní je 5 kg a kapacita sušení je pak 3 kg.
Doba sušení a spotřeba
Doba sušení se podle typu sušičky i množství sušeného prádla pohybuje od jedné hodiny až do dvou hodin. Naštěstí pro nás již není nutné nastavovat čas sušení manuálně a pohmatem zjišťovat, jestli je již prádlo suché, jak tomu bylo u starších typů sušiček. Dnes jsou již na trhu k dostání přístroje, které pracují automaticky. Doba sušení se neřídí podle času, ale podle zbytkové vlhkosti v bubnu. Ty nejlepší přístroje nabízí možnost volby až z dvaceti různých sušících programů. Volit můžete mezi prádlem úplně suchým i takovým, které je určeno k žehlení.
Spotřeba elektrické energie se pohybuje na jeden sušící cyklus kolem 3,5 kWh. Vždy proto při nákupu vybírejte podle energetického štítku. Většina sušiček, které jsou u nás na trhu k dostání je zařazena do energetické třídy C, ty komfortnější pak do třídy B, pouze sušičky s tepelným čerpadlem mívají energetickou třídu A. Z toho je jasně patrné, že sušičky, ať už chceme nebo ne, jsou energeticky náročné. Pořídit byste si jí měli pouze, pokud již máte nový typ pračky, kde je možnost ždímání prádla při minimální rychlosti 800 otáček za minutu. Pokud máte nižší otáčky, pak je pro vás sušička neekonomická, protože čím méně je prádlo odstředěné, tím déle celý proces sušení trvá a tím je náročnější. Energii šetříte také správným tříděním prádla, ale především správným dávkováním, pokud přístroj přetěžujete, zvyšujete i jeho energetickou náročnost.
Mechanika nebo elektronika?
Pokud jde o typ ovládání, pak vždy jednoznačně elektronika. Sice si za sušičky s elektronickým ovládáním o něco připlatíte, nicméně v konečném výsledku se vám to vyplatí. Mechanické ovládání totiž znamená nastavování teploty i přibližného času sušení vámi, což někdy nemusí být zrovna jednoduché a hlavně ne úsporné. Jen velmi těžko totiž budete odhadovat, na kolik je prádlo vlhké a jak dlouhý proces sušení bude potřebovat. Při špatném odhadu si prádlo buď nevysušíte, nebo naopak přesušíte a tím některé typy textilií můžete nenávratně zničit. Chytré sušičky již tuto práci udělají za vás. Samy si zjistí, jaká je vlhkost, kterou v průběhu procesu několikrát měří, samy si prádlo zváží a nastaví tak potřebnou délku cyklu, čímž vám šetří nejen práci, ale především energii a prádlo.
Vychytávky, které se neztratí
Každý výrobce se snaží, aby zrovna jeho přístroj byl ten nej a tak je vybavují nejrůznějšími zlepšováky a pomocníky, které mají spotřebiteli usnadnit práci. Než tedy sušičku koupíte, zjistěte si, zda je vybavena funkcí pro snadné žehlení, která chrání prádlo před zmačkáním. Chybět by neměl ani systém, který známe pod názvem Šestý smysl. Ten totiž prádlo při sušení neustále monitoruje, zjišťuje jaká je jeho vlhkost a v případě, že je prádlo dostatečně suché, cyklus zastaví, čímž vám šetří náklady. Přístroj by měl být vybaven čidlem teploty i otevření dvířek, indikátorem zbývajícího času a dětskou pojistkou, která zabrání dětem, aby změnily probíhající program. Oceníte i možnost odložení sušení, kdy si jednoduše nastavíte, v kolik hodin chcete, aby prádlo bylo suché. Díky této funkci si ušetříte spoustu práce se žehlením zmačkaného prádla, které zůstalo v sušičce zbytečně moc dlouho.
Připravila: Petra Martišková
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 25617 krát.
Diskuze k článku
Pavel Drmola | 14.12.2016 23:03:54
Dobrý večer, četl jsem váš článek, je velmi pěkně napsaný a přesvědčil mě, že tématu opravdu rozumíte. Proto bych se s Vámi rád poradil, jakou sušičku byste mi tedy doporučila. Vybavujeme s manželkou novou koupelnu a nemůžeme si vybrat mezi těmito dvěma modely Bosch WTH83000BY a Siemens WT45W460BY. Bosch je dobrá značka a co jsem našel na internetu, tak je to docela prověřená kvalita, ale zase ta od Siemensu je docela dobře hodnocená jak na Heuréce, tak i v recenzích, takže nevím moc. Co myslíte Vy? Jsme tříčlenná rodina, žijeme v bytě a pereme docela pravidelně ;-) Díky za pomoc.
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Bílá technika a domácí spotřebiče
Rychlovarná konvice nesmí v kuchyni chybět
Bez rychlovarné konvice si už valná většina z nás svůj život vůbec nedokáže představit. Jednoduše zapnete tlačítko a za chvíli máte vroucí vodu, žádné složité přípravy a zdlouhavé čekání. I díky stálému zájmu zákazníků je jich na trhu celá řada v nejrůznějším barevném provedení, v různých velikostech a variantách.
Multifunkční elektrické hrnce - jaké jsou jejich výhody?
Tlakový hrnec, hrnec na polévku, parní hrnec, hrnec na omáčky…Někdy je náročné vybavit kuchyň plnohodnotně, aniž by se vám skříňky neotevíraly pod náporem všemožného kuchyňského náčiní. Je třeba na to jít chytře a spojit několik spotřebičů do jednoho. Příkladem mohou být elektrické hrnce, které mnohdy zvládají několik různých funkcí, díky nimž ušetříte spoustu místa a navíc si užijete kvalitně připravené jídlo. Co všechno elektrické multifunkční hrnce umí a mají naopak nějaké nedostatky?
Je libo pravou italskou kávu? Pořiďte si kafetiéru alias bialetku
Říká se jí všelijak. Kafetiéra, perkolátor, mokka konvička nebo také bialetka. Před téměř 80 lety ji vynalezli Italové a používá se dodnes. I přes velký technický pokrok a nepřeberné množství sofistikovaných kávovarů na trhu, nechybí Moka Express dodnes snad v žádné italské domácnosti. Používá se hodně i v Řecku nebo Španělsku a také u nás je stále poměrně hodně rozšířený.
Jak vybírat akumulátorový vysavač? Sledujte výdrž baterie, dobu nabíjení i kapacitu baterie
Akumulátorové vysavače jsou velmi praktické z hlediska skladnosti, jednoduchosti ovládání a jejich mobility. Bezdrátové vysavače lze používat kdekoliv - doma, v autě, na chatě i na cestách. Při výběru však buďte opatrní, abyste nebyli některými parametry později zaskočeni.
Když vysavač zapáchá
Ač je v dnešní době na trhu již nepřeberné množství vysavačů různých typů, druhů a funkcí, stále u mnoha z nich (zejména těch sáčkových) zůstává jeden starý problém. Po čase většina z nich začne zapáchat. Jak se této nepříjemnosti zbavit?
Rýže snadno a rychle
Hledáte ideální dárek a výborného pomocníka do každé kuchyně? Zkuste hit letošního roku - rýžovar.
Rychlovarné konvice, to je elegance v kuchyni
Pomocí moderních technologií vytváříme spolehlivou techniku pro novou kvalitu života našich zákazníků. Značka Vitek je výrobce elektrických spotřebičů, který kombinuje nejnovější technologie v oblasti designu a výroby. Evropská kvalita a spolehlivost s unikátním designem dává těmto výrobkům vlastní, snadno rozpoznatelný styl za výhodnou cenu.
Co všechno umí akumulátorové vysavače?
Komu se nechce kvůli každému drobnému smítku na zemi vytahovat klasický podlahový vysavač, může si pořídit vysavač akumulátorový. Jsou k dostání jak ve verzi tyčové, tak i ruční a oba dva typy díky své velikosti ušetří spoustu místa. Můžeme je použít na kuchyňské povrchy, sedací soupravy i podlahy a některé umožňují jak suché, tak i mokré vysávání.